Do pilotażu POZ Plus w Łódzkiem zgłosiło się 8 przychodni podstawowej opieki. Łódzki NFZ ogłosił konkurs i wybrał trzy, które obejmą swoich pacjentów specjalną opieką koordynowaną:
- Centrum Medyczne Szpital Świętej Rodziny w Łodzi
- Medycynę Grabieniec w Łodzi
- Neuca Med ze Zgierza
Pilotaż POZ Plus potrwa do końca 2019 r. Przez ten czas pacjenci wybranych przychodni zdrowia będą testowali nowe rozwiązania opieki nad przewlekle chorymi i zdrowymi pacjentami, m.in. program zarządzania chorobą, indywidualny plan opieki medycznej czy bilans zdrowia dorosłego.
- Pilotażowe wdrożenie modelu opieki koordynowanej na poziomie POZ ma za zadanie stopniowe tworzenie systemu ukierunkowanego na pacjenta, w którym zamiast koncentracji na świadczeniu usług medycznych, kładzie się większy nacisk na stosowanie narzędzi zapobiegawczych - wyjaśnia Anna Leder, rzecznik prasowy NFZ w Łódzi.
Czytaj też: Kolejki na operację zaćmy, wszczepienie protezy kolana i biodra mają się skrócić. Niektóre szpitale w Łodzi zapisują dopiero na... 2026 rok
POZ PLUS ma poprawić jakość leczenia na poziomie podstawowej opieki medycznej, zwiększyć liczbę świadczeń medycznych udzielanych w POZ, a także poprawić koordynację leczenia w tych poradniach.
Do programu kwalifikują się pacjenci powyżej 18 lat z podejrzeniem lub rozpoznaną przynajmniej jedną z chorób: nadciśnienie tętnicze samoistne, cukrzyca typu 2, przewlekła choroba wieńcowa, utrwalone migotanie przedsionków, przewlekła niewydolność serca, astma oskrzelowa, POCHP, wole miąższowe i guzowate tarczycy, niedoczynność tarczycy, choroba zwyrodnieniowa stawów obwodowych, zespoły bólowe kręgosłupa.
Warunkiem objęcia pacjenta programem pilotażowym jest stan zaawansowania choroby pacjenta, który pozwala na kontynuacje leczenia w POZ. Pacjent musi wyrazić zgodę na objęcie opieką przez lekarza POZ programem zarządzania chorobą poprzez złożenie deklaracji.
Ze środków europejskich w ramach POZ PLUS będzie finansowane:
- wykonywanie bilansów zdrowia dla dorosłych
- prowadzenie edukacji z zakresu profilaktyki zdrowotnej,
- zarządzanie/koordynowanie opieką
Natomiast z pieniędzy NFZ w Łodzi opłacany będzie program zarządzania chorobą w 11 chorobach przewlekłych. W tym roku Fundusz wyda na to 3 miliony złotych.
Zobacz też: Dwa lata z 500 plus. E. Rafalska: Coraz mniej rodzin pobiera świadczenia