Praworządność w Polsce. Komisja Europejska zabrała głos. Stwierdziła, że jest postęp, ale m.in. wolność mediów do poprawy

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Komisja Europejska opublikowała raport na temat praworządności w Polsce. Odnotowała w nim znaczący postęp m.in. w zapewnianiu niezależności prokuratury. W raporcie znalazły się jednak zastrzeżenia m.in. toczące się w naszym kraju dyskusje na temat mediów publicznych. Podtrzymała jednak zastrzeżenia w kwestii ich wolności oraz sprawiedliwego koncesjonowania.

Spis treści

Raport na temat praworządności w Polsce

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova w obszarze niezawisłości sądownictwa wskazała w Unii Europejskiej na dwa przypadki znaczącej poprawy: Polska zakończyła procedurę prowadzoną od 2017 roku w ramach art. 7, a Hiszpania po pięciu latach impasu odblokowała swoją Krajową Radę Sądownictwa.

Komisja Europejska odnotowała postęp w niezależności prokuratury

Komisja Europejska odnotowała „znaczący postęp” w Polsce w zapewnianiu niezależności prokuratury od rządu oraz „pewien postęp” w rozdzielaniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Postęp odnotowano także w zapewnianiu niezależności dochodzeń i postępowań karnych. Widzi też poprawę w walce z korupcją w Polsce, która należy do grupy państw „nadal konsolidujących swoje osiągnięcia w zakresie prowadzenia dochodzeń, ścigania i karania” tego procederu.

Oceniła, że „dochodzenia w sprawach dotyczących korupcji na wysokim szczeblu w Polsce nabrały nowego impetu”. „W toku jest obecnie kilka spraw dotyczących korupcji na dużą skalę” – napisano w raporcie. Nie widzi jednak poprawy w rozwiązaniu problemu zbyt m.in. szerokiego zakresu immunitetów, co – jak podkreśliła – blokuje „solidne wyniki” w sprawach korupcyjnych na wysokim szczeblu.

Ponadto Komisja Europejska zwróciła uwagę w raporcie na „pewien postęp” w zapewnieniu przestrzegania sprawiedliwych procedur przyznawania koncesji mediom oraz we wzmacnianiu niezależności redakcyjnej mediów publicznych. Pochwaliła toczące się w Polsce dyskusje na temat „reform mających na celu wzmocnienie niezależności krajowych nadawców publicznych”.

Są zastrzeżenia. Dotyczą mediów

Podtrzymała jednak swoje zastrzeżenia z poprzednich lat dotyczące koncesjonowania mediów oraz przestrzegania standardów dotyczących mediów publicznych.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
A jakieś konkrety KE przedstawi czy tylko ogólnie i górnolotnie ?

Za jakiś czas KE będzie musiała zająć stanowisko KONKRETNE stanowisko w sprawie łamania praworządności w Polsce po 13 grudnia 2023
m
marek
Tusk mówi publicznie, że zostaną wydane wytyczne by prokuratorzy wiedzieli co się nosi w tym sezonie, to znaczy, że jest praworządnie i wesoło.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl