Serbowie protestują przeciwko władzy i przemocy. Gdzie odbywają się największe demonstracje?
Największe demonstracje zorganizowano w stolicy kraju, Belgradzie. Demonstranci wyszli też na ulice Nowego Sadu, Niszu, Kragujevca, Suboticy, Kraljeva, Leskovca, Szapca, Zrenjanina i Pirotu.
Protesty "Serbia przeciwko przemocy" zorganizowano w odpowiedzi na dwie strzelaniny z początku maja: w szkole w centrum Belgradu i dzień później we wsi w centralnej Serbii. W pierwszej z nich z rąk 13-latka zginęło 10 osób, natomiast druga, z udziałem 21-letniego mężczyzny, skutkowała dziewięcioma ofiarami śmiertelnymi. Obu sprawców schwytano krótko po dokonaniu zbrodni.
Czego domagają się protestujący?
Protestujący domagają się dymisji ministra spraw wewnętrznych Bratislava Gaszicia oraz szefa wywiadu Aleksandara Vulina, zmian w instytucji regulującej działalność serbskich mediów, zakazania działalności propagujących przemoc tabloidów i odebrania koncesji dwóm prorządowym telewizjom.
Chociaż do udziału w protestach wzywają niektóre opozycyjne partie i ugrupowania, zarówno ich liderzy, jak i sami demonstranci podkreślają, że marsze nie mają charakteru politycznego.
"Długo czekaliśmy, aż ktoś uporządkuje ten kraj; wygląda jednak na to, że musimy zrobić to sami. Wydaje mi się, że to dopiero początek" - powiedział w rozmowie z Radiem Wolna Europa Rade, jeden z uczestników sobotniego protestu w Belgradzie.
Serbski rząd wobec demonstracji. Oskarżenia wobec protestujących
Władze oskarżyły protestujących o "polityzację tragedii". Premier Ana Brnabić zaproponowała na początku czerwca dymisję i oceniła, że przedterminowe wybory mogłyby rozwiązać "trwający w kraju kryzys". Przedstawiciele opozycji odpowiedzieli, że wybory nie są rozwiązaniem i rząd powinien spełnić oczekiwania dziesiątek tysięcy protestujących obywateli.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

mm
Źródło: