OPRAC.:
Piotr Rutkowski
Magdalena Czyszczoń zajęła 11. miejsce w biegu na 3000 metrów na torze w Tomaszowie Mazowieckim Grzegorz Michałowski/PAP
Magdalena Czyszczoń zajęła 11. miejsce w piątkowym wyścigu na 3000 m pierwszego dnia zawodów Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim w Tomaszowie Mazowieckim. Drużyna mężczyzn była szósta.

W piątek w tomaszowskiej Arenie Lodowej czołowi łyżwiarze globu rozpoczęli rywalizację w przedostatnich w tym sezonie zawodach Pucharu Świata.

W startach indywidualnych jedyną przedstawicielką gospodarzy w grupie A była Czyszczoń. 27-letnia łyżwiarka AZS AWF Katowice zajęła 11. miejsce na 3000 m. Polka rywalizująca w parze z doświadczoną i utytułowaną Czeszką Martiną Sablikovą uzyskała czas 4.20,02, o ponad 14 s gorszy od triumfującej Norweżki Ragne Wiklund.

Najlepsza polska specjalistka od długich dystansów nie była zadowolona ze swojego rezultatu. - Cieszę się, że mogłam startować w dywizji A, choć liczyłam na lepszy rezultat. Mam nadzieję, że za tydzień będzie lepiej – przyznała Czyszczoń.

Bosiek najlepsza z Biało-Czerwonych w grupie B

W grupie B na sprinterskim dystansie dobrze spisała się Karolina Bosiek. Zawodniczka Pilicy Tomaszów uzyskała czas 39,20 i zajęła trzecie miejsce na 500 m. W grupie A najszybsza była Koranka Min-Sun Kim - 37,90. Pozostali Polacy zajmowali dalsze lokaty w swoich wyścigach w grupie B.

Odległe miejsce sztafety

Rozczarowujący był start męskiej sztafety, która w składzie: Marcin Bachanek, Artur Janicki i Szymon Palka zajęła szóste, najsłabsze miejsce w grupie A. Jednak dzięki czasowi z Calgary Biało-Czerwoni są pewni udziału w mistrzostwach świata w Heerenveen (2-5 marca), które zakończą międzynarodową rywalizację w tym sezonie.

W drużynie najlepsi byli Norwegowie, a indywidualnie na 1500 m mężczyzn triumfował mistrz olimpijski i rekordzista świata na tym dystansie Kjeld Nuis – 1.46,71.

W zawodach Pucharu Świata w tomaszowskiej Arenie Lodowej rywalizuje około 200 panczenistów z ponad 30 krajów. Rywalizacja potrwa do niedzieli. W kolejny weekend w Arenie Lodowej odbędą się finałowa impreza tego cyklu.

Na sobotę zaplanowano wyścigi na 1500 m i bieg drużynowy kobiet oraz 500 i 5000 m mężczyzn.

Wyniki piątkowych konkurencji:

kobiety

500 m
1. Min-Sun Kim (Korea Płd.) 37,90