Putin „czyści" resort obrony. Pogłoski o wycieku tajemnic nuklearnych

Kazimierz Sikorski
Dymisja Siergieja Szojgu z funkcji ministra obrony to prawdopodobnie jeszcze nie koniec problemów tego polityka.
Dymisja Siergieja Szojgu z funkcji ministra obrony to prawdopodobnie jeszcze nie koniec problemów tego polityka. Alexander Zemlianichenko/Associated Press/East News
Lecą kolejne głowy w rosyjskim resorcie obrony. Ministerstwo było przeżarte nie tylko korupcją. Wielu osobom mogą zostać postawione jeszcze poważniejsze zarzuty.

Zwolnienie ministra obrony Siergieja Szojgu i członków jego zespołu może być powiązane z wyciekiem tajemnic nuklearnych, twierdzą eksperci, w związku z trwającą czystką w resorcie obrony.

Składali dymisje ze wsteczną datą

W poście na Telegramie rosyjski dysydent na wygnaniu Władimir Osieczkin podaje, że czystka Putina sięga coraz głębiej, a trzech zastępców Szojgu złożyło rezygnację co najmniej tydzień przed swoim szefem. „Zastępcy Szojgu [Aleksiej] Kriworuczko i [Rysłan] Calikow złożyli rezygnacje na tydzień przed rezygnacją [Szojgu]” – napisał.

Według Igora Suszko, dyrektora wykonawczego Grupy Badawczej Wind of Change, Kriworuczko i Calikow, złożyli dymisje z datą wsteczną na 9 maja, pomimo podpisania listów rezygnacyjnych 13 maja.

Oseczkin dodał, że do dymisji podała się wiceminister finansów Tatiana Szewcowa. Nie podano daty jej rezygnacji.
Mówi się o jednym z największych skandali korupcyjnych w rządzie w Rosji, w którego centrum znajduje się Ministerstwo Obrony.

Szef personelu tego resortu Jurij Kuzniecow został aresztowany pod zarzutem przekupstwa, a w jego posiadłości odkryto 1 milion dolarów w gotówce i kosztownościach. „Z ustaleń śledztwa wynika, że ​​w latach 2021–2023 Kuzniecow, jako szef VIII Zarządu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji, otrzymywał łapówkę od przedstawicieli firm komercyjnych za wykonywanie określonych działań na ich rzecz” – podała komisja.

Kolejni urzędnicy aresztowani

W związku ze skandalem aresztowano co najmniej pięć osób. Należą do nich wiceminister Timur Iwanow, który od 23 kwietnia przebywa w areszcie pod zarzutem przekupstwa po oskarżeniu go o przyjęcie łapówek o wartości 11 mln dolarów w postaci nieruchomości od firmy budowlanej w zamian za kontrakty.

Tymczasem na dwa tygodnie przed zwolnieniem Szojgu wspomniany Suszko stwierdził, że byłemu ministrowi obrony i jego zastępcom Iwanowowi i Calikowowi zarzucono ujawnienie tajemnic nuklearnych i mogą zostać oskarżeni o zdradę stanu .

„Naloty na Iwanowa i jego wspólników dostarczyły danych na temat tajnych projektów wojskowych, w tym instalacji nuklearnych” – napisał Suszko w poście na X.

Osieczkin poczynił te same zarzuty w filmie opublikowanym w serwisie YouTube. „Naruszając ściśle tajne protokoły Calikow i Iwanow udostępnili tajne dokumenty dotyczące rosyjskiego programu nuklearnego m.in. osobom, które nie miały poświadczenia bezpieczeństwa” – zarzucił.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bolek
A co mnie obchodzi co robi jakiś zbrodniarz wojenny? Już dawno powinien być w więzieniu.
g
gosc
tam niema żadnego resortu obrony co najwyżej resort ofensywy.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl