Radość z powodu święta Sukkot

Mariusz Grabowski
Łamy i fora periodyków żydowskich pełne są raczej historycznych świadectw niż ech otaczającej nas polityki. Nic dziwnego, z perspektywy 5771 lat nawet najbardziej spektakularne wydarzenia widać we właściwej proporcji.

W nowym numerze "Midrasza" (5/2010) znajdziemy m.in. rozważania rabina Teda Falcona na temat Księgi Kapłańskiej, rozmowę z Michałem Pirogiem, tancerzem i prezenterem ("Czuję się szczęśliwcem"), i antropologiczne próby Aleksandry Przeździeckiej pod tytułem "Niektóre rytuały kobiet żydowskich". Ale osią numeru są teksty i wspomnienia o Izaaku Lejbie Perecu (1852-1915), klasyku literatury jidisz oprócz Mendla Mojchra Sforima i Szolema Alejchema.

Stosowny biogram Pereca znaleźć można także na stronie internetowej Jidisz Land (Jidiszland.pl): "Urodził się w Zamościu w rodzinie ortodoksyjnej o korzeniach sefardyjskich. Odebrał tradycyjne wykształcenie, po czym eksternistycznie ukończył wydział prawa. Pracował jako adwokat w Zamościu, a po przeniesieniu się do Warszawy jako urzędnik w Gminie Starozakonnych. Debiutował na początku lat 70. XIX wieku wierszami i poematami w języku polskim. W latach 1875-1888 pisał po hebrajsku, w 1888 roku wydał swój pierwszy poemat w jidysz »Monish«. Twórczość Pereca nie ograniczała się do poezji, zasłynął przede wszystkim jako autor opowiadań: »Folkstimlekhe geshikhten«, »Hsidish«, oraz dramatów: »Di goldene keyt«, »Bay nacht oyfn alten markt«. Poza tym zajmował się publicystyką i krytyką literacką, a także działalnością wydawniczą - »Peretsbletlekh«, »Yomtev bletlekh«, »Yidishe Bibliotek«. Zmarł w Warszawie i został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej. W jego grobie, tzw. ohelu Pereca, spoczywa także An Ski oraz Jakub Dinezon".

Z kolei na stronie internetowej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie (Warszawa.jewish.org.pl) znalazł się komentarz Piotra Kadlcika, przewodniczącego gminy, w sprawie wizyty w Polsce kontrowersyjnego historyka Davida Irwinga: "W Polsce idee głoszone przez Irvinga brzmią szczególnie absurdalnie i są nie do przyjęcia. Sam przyjazd Brytyjczyka monitorujemy jedynie pod kątem jego ewentualnej obecności na terenie obiektów należących do Gminy Żydowskiej w Warszawie. Na te obiekty wycieczka pana Irvinga nie zostanie wpuszczona. Co do innych miejsc - jestem przekonany, że służby zajmujące się bezpieczeństwem dołożą starań, aby ta wizyta nie przyniosła żadnych dodatkowych szkód".

Ale redaktorzy strony zaraz potem wracają w bezpieczniejsze regiony religijno-kalendarzowe, zwołując członków Gminy na spotkanie związane ze świętem Sukkot: "W poniedziałek 27 września zapraszamy wszystkich członków Gminy na spotkanie w świątecznym szałasie z Biurem Kultury i Edukacji oraz Grażyną Pawlak, członkinią Zarządu. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19.00, zakończenie planowane jest na godzinę 21. Świąteczny szałas to zgodnie z tradycją miejsce spotkań. Z okazji Sukkot zapraszamy Państwa na wieczór w gminnej suce, podczas którego przedstawimy Państwu nasze propozycje wydarzeń w obecnym i przyszłym roku kalendarzowym".

Mariusz Grabowski

Więcej przeczytasz w weekendowym wydaniu dziennika "Polska" lub w serwisie prasa24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl