Rekonstrukcja rządu po wyborach prezydenckich? Politycy koalicji rządzącej zabrali głos

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rekonstrukcja rządu po wyborach prezydenckich? Zdaniem wicepremiera, ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego (Nowa Lewica), może wtedy dojść m.in. do połączenia niektórych ministerstw. Głos w tej sprawie zabrali również Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Szymon Hołownia (Polska 2050) oraz Dorota Łoboda (Koalicja Obywatelska).

Spis treści

Rekonstrukcja rządu po wyborach prezydenckich?

Wicepremier Krzysztof Gawkowski (Lewica) zapowiedział w poniedziałek w Radiu Zet, że po wyborach prezydenckich nastąpi „rekonstrukcja rządu i pewnie będzie mocna”. Zdaniem wicepremiera dojdzie do połączenia niektórych ministerstw.

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił we wtorek w Polsat News, że struktura administracji centralnej wymaga reorganizacji, jasnego podziału kompetencji, a ze zmianami nie trzeba czekać do wyborów prezydenckich. Zdaniem prezesa PSL brakuje ministerstwa gospodarki.

Wśród koalicjantów na razie nie ma rozmów o rekonstrukcji rządu

Z kolei marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia, pytany o tę kwestię we wtorek przez dziennikarzy, zapewnił, że w koalicji „nie ma żadnych rozmów ani planów w tej sprawie”.

– Nie było żadnego spotkania. Nic się w tej sprawie nie dzieje. Są przypuszczenia, że wybory prezydenckie będą miały taką grawitację, która jest w stanie sporo pozmieniać na scenie politycznej, ale nie ma w tej sprawie żadnych ustaleń i żadnych procesów, które się toczą – dodał.

Dorota Łoboda, rzeczniczka klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej pytana przez PAP, czy warto czekać z rekonstrukcją do wyborów, odpowiedziała, że „politycy mają dużą odwagę w ogłaszaniu rozmaitych pomysłów, zanim zostaną one przedyskutowane”.

– Ja o rekonstrukcji rządu nie słyszałam, nic się o tym nie mówi – dodała.

Posłanka KO oceniła, że po wyborach prezydenckich „na pewno” dojdzie do jakiejś rekonstrukcji rządu, gdyż każde kolejne wybory przetasowują scenę polityczną, co ma wpływ także na rząd.

– To będzie też półmetek naszych rządów, więc będzie to na pewno okazja do podsumowania, ale byłabym ostrożna z ogłaszaniem czegokolwiek na trzy miesiące przed wyborami – powiedziała.

Ostatnia rekonstrukcja rządu miała miejsce w maju 2024 roku

Do ostatniej głębszej rekonstrukcji rządu doszło w maju 2024 roku. Miała ona związek ze startem ministrów do Parlamentu Europejskiego. Tomasz Siemoniak zastąpił Marcina Kierwińskiego na stanowisku ministra spraw wewnętrznych i administracji, Hanna Wróblewska stanęła – zamiast Bartłomieja Sienkiewicza – na czele resortu kultury i dziedzictwa narodowego. Nowym ministrem aktywów państwowych został Jakub Jaworowski, zastępując Borysa Budkę. Za Krzysztofa Hetmana ministrem rozwoju i technologii został Krzysztof Paszyk.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl