- Jeśli chodzi o poziom wyszczepienia przeciwko koronawirusowi, to nie jest jeszcze tak tragicznie- tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Izabela Kucharska, Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego. Dlaczego nie chcemy się szczepić? Zdaniem ekspertki jest to spowodowane masową dezinformacją w internecie.
Jak tłumaczy, nie chodzi tylko o szczepienia przeciwko COVID-19, a ogólnie o choroby zakaźne. - To jest kilka czynników, jeśli chodzi o taką niewiarę, w przypadku szczepienia, które jest naprawdę świetnym środkiem profilaktycznym i zapobiegawczym. Fake newsy, mity, niesprawdzone źródła informacji oraz to, że ludzie nie widzą skutków chorób zakaźnych, które już występują coraz rzadziej, ponieważ większość populacji, nasi dziadkowie, rodzice byli szczepieni- mówi.
- Choroby zakaźne występują w populacjach sporadycznie, ale występują. My jako kraj członkowski Unii Europejskiej oraz Światowej Organizacji Zdrowia też jesteśmy zobowiązani do tego, żeby pewne działania nasilać, żeby pewne drobnoustroje ze środowiska wyeliminować całkowicie, tak jak to kiedyś poczyniono z ospą prawdziwą- dodaje.
Jednocześnie zachęca aby informacji szukać u specjalistów, "jest dużo dedykowanych stron rządowych i naukowych". - Ludzie szukają tych informacji gdzie popadnie i tam gdzie ją można najłatwiej znaleźć, czyli w internecie, z pierwszego linku, który się wyświetla- dodaje Kucharska.
Jak zachęcić ludzi do szczepień? - Ja jestem zwolennikiem edukacji od najwcześniejszych lat dziecięcych, po to, żeby już za kilka lat mieć społeczeństwo świadome. Jeśli ktoś odmówi szczepienia, to będziemy wiedzieli, że robi to świadomie- mówi.
Ekspertka ponadto wyjaśnia, że szczepionka przeciwko koronawirusowi "nie powstała tak szybko". - W 2004 roku mieliśmy potężne zagrożenie ze strony kontynentu azjatyckiego, wtedy ten koroanwisus nazwano „SARS” i już wtedy duże firmy rozpoczęły działania na temat badania preparatów, które mogłyby być stosowane jako szczepionki. Także to nie jest do końca prawdą, że ta szczepionka powstała w kilka miesięcy czy w pół roku- wyjaśnia.