O tym, że rządząca w Republice Południowej Afryki partia Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC) podjęła decyzję o wycofaniu kraju z Międzynarodowego Trybunału Karnego poinformował we wtorek prezydent Cyril Ramaphosa.
– Tak, partia rządząca (...) zdecydowała, że mądrze byłoby, gdyby RPA wycofała się z MTK – powiedział Ramaphosa podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Finlandii, który przebywa z wizytą w RPA.
Prezydent wyjaśnił, że decyzja podjęta po weekendowym posiedzeniu partii wynika ze stronniczości MTK wobec niektórych krajów.
Zapytany wprost, czy rząd RPA aresztuje Putina, Ramaphosa odparł, że "ta kwestia jest rozważana".
Nakaz aresztowania Putina a szczyt BRICS
W marcu tego roku Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania Władimira Putina. Dla władz Republiki Południowej Afryki, która jest gospodarzem sierpniowego szczytu państw bloku BRICS (Brazylia, Rosja, RPA, Chiny i Indie) oznaczało to konieczność zatrzymania rosyjskiego prezydenta, kiedy tylko ten przybędzie do tego kraju.
Przypomnijmy, że RPA odmówiła potępienia inwazji na Ukrainę. Decyzję tę władze kraju tłumaczyły chęcią zachowania neutralności i preferowaniem dialogu jako sposobu na zakończenie wojny.
– Dla nas RPA jest miejscem, gdzie ludzie walczą o wolność, o równość, o godność. Musicie pokazać, że przestrzegacie tych wartości – mówiła Romancowa na konferencji prasowej w Johanesburgu. – Gdyby Putin tu przyjechał, byłoby to wielkie rozczarowanie – dodała.
Największa opozycyjna partia RPA, Sojusz Demokratyczny, wezwała do aresztowania Władimira Putina, jeśli ten przekroczy w sierpniu granicę tego państwa. Inne ugrupowania, w tym bliska rządzącej formacji Komunistyczna Partia Republiki Południowej Afryki, domagały się od władz powitania rosyjskiego przywódcy i wycofania z MTK.
ukrinform.ua
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

lena