SPIS TREŚCI
Podwójne uderzenia nie są nową metodą działań wojennych w XXI wieku. Na przykład stały się one powszechną praktyką podczas wojny domowej w Syrii. Od 2013 do 2021 roku Syryjskie Centrum Sprawiedliwości i Odpowiedzialności naliczyło 58 przypadków podwójnych uderzeń. Raport tej organizacji praw człowieka wskazuje, że ich liczba i intensywność znacznie wzrosła po wejściu Rosji do konfliktu w 2015 roku.
Białe Hełmy w Syrii
W 2014 r. w Syrii powstała organizacja pozarządowa Białe Hełmy, której wolontariusze byli często pierwszymi ratownikami przybywającymi na miejsca ataków. Od tego czasu 238 wolontariuszy Białych Hełmów zginęło, głównie w atakach sił reżimu Baszara el-Asada i wojsk Rosji. Powodem tak dużej liczby było stosowanie taktyki podwójnego uderzenia.
Organizacja Białe Hełmy współpracowała z badaczami z Truth Hounds, którzy postanowili przeanalizować taktykę stosowaną przez Rosję w celu zadawania podwójnych uderzeń podczas wojny z Ukrainą. Ich badania obejmują okres od lutego 2022 roku do 31 sierpnia 2024 roku. W tym czasie Truth Hounds zweryfikowało 36 przypadków podwójnych uderzeń rakietowych w Ukrainę.
Podwójne uderzenie na Ukrainie
Pierwszy potwierdzony podwójny atak rakietowy został przeprowadzony 1 marca 2022 r. na siedzibę Charkowskiej Obwodowej Administracji Państwowej. Pierwszy pocisk wylądował na placu przed budynkiem o godzinie 8:01, a drugi uderzył w dach 12 minut później. Według oficjalnych danych w ataku zginęły 44 osoby. Według Truth Hounds, w 2022 roku Rosja przeprowadziła co najmniej sześć podwójnych ataków na infrastrukturę wojskową i cywilną w Charkowie, Zaporożu, Doniecku i Winnicy. W atakach zastosowano pociski rakietowe, artylerię i drony.
W 2023 r. odnotowano co najmniej 10 takich uderzeń, a w 2024 r. ich częstotliwość i zasięg geograficzny znacznie wzrosły. Od początku bieżącego roku do 31 sierpnia zespół był w stanie zweryfikować co najmniej 20 takich ataków. 13 lipca 2024 r. miał miejsce podwójny atak na wieś Budy w obwodzie charkowskim, w wyniku którego zginął szef departamentu Państwowej Służby Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) w obwodzie charkowskim oraz funkcjonariusze policji. - Dla nich jest to wskaźnik skuteczności, który wiele mówi. Uważają oni, że zabicie ratowników lub policjantów jest równoznaczne z zabiciem wojska, chociaż z punktu widzenia prawa międzynarodowego zarówno ratownicy, jak i policjanci są chronionymi cywilami - podkreśla Roman Kowal, dyrektor ds. badań w Truth Hounds.
W wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda szefowa służby prasowej DSNS Switłana Wodołaha powiedziała, że od czasu rosyjskiej inwazji na pełną skalę, czyli od lutego 2022 roku, zginęło 99 ratowników, a około 400 zostało rannych. Według niej charakter rosyjskich podwójnych ataków stał się znacznie bardziej brutalny i ukierunkowany. Rosja wykorzystuje szeroką gamę broni do podwójnych ataków na Ukrainę. Rodzaje broni udokumentowane przez Truth Hounds obejmują pociski manewrujące Kalibr, pociski balistyczne Iskander, pociski artyleryjskie, wyrzutnie wieloprowadnicowe oraz drony, pociski S-300 i amunicję kasetową.
źr. PAP