SPIS TREŚCI
- Jeśli zachodni eksperci tak uważają [że Oresznik może zostać zestrzelony – red.], to niech zaproponują nam i tym, którzy im płacą na Zachodzie, w Stanach Zjednoczonych, przeprowadzenie pewnego rodzaju eksperymentu technologicznego, takiego zaawansowanego technologicznie pojedynku XXI wieku – powiedział Putin.
- Niech wskażą jakiś cel, powiedzmy w Kijowie, skoncentrują tam wszystkie swoje siły obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, a my uderzymy tam Oresznikiem. I zobaczymy, co się stanie. Jesteśmy gotowi na taki eksperyment. Czy druga strona jest gotowa? – pytał rosyjski dyktator. „Przeprowadzimy taki eksperyment, taki pojedynek technologiczny i zobaczymy, co się stanie. Myślę, że będzie to przydatne zarówno dla nas, jak i dla strony amerykańskiej”.
Nowa broń Rosji
21 listopada Putin powiedział, że rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły uderzenie rakietowe na ukraiński Dniepr, wykorzystując eksperymentalny system rakiet balistycznych średniego zasięgu Oresznik.
Putin opisał Oresznika jako nowy rosyjski system IRBM (ang. intermediate-range ballistic missile, czyli pocisk balistyczny pośredniego zasięgu), który ma zasięg 2000 kilometrów. Powiedział, że pocisk był w „nienuklearnej konfiguracji hipersonicznej”, a jego głowice „atakowały cele z prędkością Mach 10 - czyli 2,5 do 3 kilometrów na sekundę”. Po przemówieniu Putina rzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh powiedziała, że sądząc po charakterystyce, był to „eksperymentalny pocisk balistyczny średniego zasięgu” oparty na rosyjskim pocisku RS-26 Rubież. Większość ekspertów skłania się ku temu samemu.
Bajka o Leszczynie
Putin powiedział 21 listopada, że Rosja podjęła takie działania (atak Oresznikiem) w odpowiedzi na użycie przez ukraińskie siły zbrojne zachodnich rakiet dalekiego zasięgu. Putin stwierdził później, że gdyby pociski Oresznik zostały użyte masowo, siła uderzenia „byłaby porównywalna z użyciem broni jądrowej”.
Putin twierdził wtedy, że masowa produkcja tych systemów już ruszyła. Jednak kilka dni, na kolegium ministerstwa obrony, powiedział, że masowa produkcja dopiero ruszy.
źr. Meduza.io, i.pl