Rozmowa z dowódcą Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego. To oni stoją za zuchwałą akcją na tyłach Rosjan

Gabriela Jatkowska
Gabriela Jatkowska
Wideo
od 16 lat
To Rosyjski Korpus Ochotniczy, na czele którego stoi Denis Nikitin „White Rex”, przeprowadził akcję dywersyjną w obwodzie briańskim (Rosja). Akcja z 2 marca br. odbiła się szerokim echem na świecie. Około czterdziestoosobowa grupa złożona z Rosjan walczących za wolną Ukrainę przeciw rosyjskiej agresji, przekroczyła ukraińsko-rosyjską granicę i weszła na teren dwóch rosyjskich wiosek - Suszany i Lubeczany. Z dowódcą jednostki dziennikarze portalu i.pl - jako jedyne polskie media - rozmawiali w Kijowie w lipcu 2022 r.

Spis treści

Jak Rosyjski Korpus Ochotniczy walczy z Putinem

Rosyjskie media podniosły larum, w internecie rozeszły się propagandowe informacje o zabitych dzieciach i wzięciu do niewoli mieszkańców obu wiosek. Niektóre rosyjskie kanały telegramowe podawały nawet, że w trakcie spotkania Władimira Putina z członkami Rady Bezpieczeństwa Rosji rozważano możliwość wprowadzenia stanu wojennego w związku z atakiem rosyjskich dywersantów (w mediach rosyjskich nazwanych „terrorystami”).

Rozważano również, aby uznać Rosyjski Korpus Ochotniczy za organizacje terrorystyczną. Z kolei część mediów ukraińskich i światowych powątpiewa w autentyczność tego sabotażu.

Rosyjski Korpus Ochotniczy – czym jest?

Rosyjski Korpus Ochotniczy oficjalnie został powołany do życia na początku sierpnia zeszłego roku. Żołnierze formacji aktywnie korzystają z symboli Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej. Za główny cel postawili sobie odbudowę integralności terytorialnej Ukrainy w granicach z roku 1991 oraz zmianę sytuacji politycznej w Rosji. Znakiem rozpoznawczym, symbolem, pod którym formacja wypełnia misje bojowe jest biało-czarna tarcza z szewronem, na której widnieje miecz. Z podobnej symboliki korzystała utworzona w 1934 r. młodzieżowa, nacjonalistyczna "Biała Idea". Było to ugrupowanie zrzeszające wrogów systemu komunistycznego.

Jednym z członków RDK jest chłopak o pseudonimie „Turist”, który spędził kilka lat za kratami; miał udział w obrzuceniu koktajlami mołotowa siedziby partii „Jedna Rosja” – zaplecza politycznego Putina. RDK zaś składa się z członków, którzy w Rosji angażowali się w działania opozycyjne, za które nierzadko trafiali do więzień.

Warto wiedzieć, iż żołnierze korpusu walczyli po stronie Ukrainy od momentu rozpoczęcia wojny w Donbasie, służąc w różnych batalionach.

Kiedy w lipcu 2022 roku rozmawialiśmy z dowódcą, tworzonego wówczas, Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego – Denisem Nikitinem ps. White Rex, trzydziestoparoletnim zawodnikiem i trenerem walk MMA z Moskwy, opowiadał nam o wielkich planach stworzenia niezależnej rosyjskiej jednostki. Ta miała być włączona w Siły Zbrojne Ukrainy. Denis był wtedy w trakcie rozmów i sprawdzania go przez wywiad wojskowy Ukrainy oraz czekania na rejestrację swojej jednostki. Ostatecznie doszło do tego w sierpniu.

Jednocześnie był wówczas dowódcą oddziału, w którym walczył polski ochotnik o pseudonimie „Korek”. Nikitin, jak wtedy podkreślał, z mediami umawiał się niechętnie; dla nas jednak zrobił wyjątek. Zarówno Polak, jak i Rosjanin zostali uwiecznieni w naszym filmie dokumentalnym „Niedokończone powstanie”, który niedawno został wyemitowany w TVP Dokument. Z kolei zapis naszej rozmowy z Nikitinem prezentujemy poniżej.

Główne zadanie RDK - dywersje na terenie wroga

Nikitin, który wiosną poprzedniego roku był ranny w obwodzie mikołajewskim, już wtedy zaznaczał, że jednostka ma się skupić na typowo dywersyjnych i rozpoznawczych działaniach, takich jak przekraczanie ukraińsko – rosyjskiej granicy w celu wyłapywania i likwidowania rosyjskich oficerów, jak również namierzania ich na terenie Ukrainy. Tłumaczył nam wówczas swoje mocno prawicowe poglądy, podkreślając jednak, że nie są wrogie ani Polsce, ani żadnemu z krajów, zwłaszcza słowiańskich, są po prostu wyrazem sprzeciwu wobec postsowieckiej polityki Władimira Putina.

„To nasz, wasz wróg, wróg Ukrainy i wolnego świata” – mówił. Na telegramowym kanale RDK czytamy zaś: "Rosyjski Korpus Ochotniczy wkroczył na Briańszczynę, by pokazać rodakom, że jest nadzieja, że wolni Rosjanie z bronią w ręku mogą walczyć z reżimem”.

O samej akcji w obwodzie briańskim niewiele wiadomo; większość mediów przyjęła narrację, że była to „rosyjska prowokacja”. Sam korpus opublikował film, na którym widzimy Nikitina na tle rosyjskiej placówki pocztowej, co potwierdza że przedstawiciele jednostki byli w tym miejscu. Na telegramie Polskiego Korpusu Ochotniczego, jednostki w fazie tworzenia, z kolei czytamy:

„Echo jakim odbiła się operacja w obwodzie briańskim jednostki RDK nie może pozostać z naszej strony bez odpowiedzi. Aby uciąć wszelkie spekulacje i fantastyczne historie, pragniemy oficjalnie pogratulować chłopakom wzorowej roboty, a przede wszystkim powrotu w pełnym składzie, bez strat własnych. Dziękujemy za pomoc w formowaniu naszej jednostki i czekamy na zaszczyt uczestniczenia we wspólnych operacjach!”

Kim jest Denis Nikitin?

Nikitin ma od kilku lat zakaz wjazdu do Rosji. Już jako siedemnastolatek wraz z rodzicami przeprowadził się do Niemiec, ale regularnie odwiedzał Moskwę. Zajmował się głównie organizowaniem walk MMA, miał być też liderem ruchu kibicowskiego (sam przy tym nie interesując się piłką nożną).

Przed 24 lutego mieszkał w Kijowie. Przez lata kojarzony był z ruchem prawicowym, przeciwstawiającym się polityce Putina, która od 2008 roku zaczęła zwalczać moskiewskich skinheadów, a ich członków wsadzać do więzień. O Nikitinie jako swoim dowódcy opowiedział nam "Korek", polski ochotnik wchodzący w skład oddziału dowodzonego przez Denisa Nikitina na początku wojny:

– Denis był zawsze bardzo pomocny – ocenia. – Ma dużą charyzmę, co powoduje, że ludzie lgną do niego – wspomina.

– Byłem mile zaskoczony, że wybrał mnie do swojego oddziału. Zawsze miał dla mnie czas, szczególnie wtedy, gdy pozostawałem trochę z boku wśród w większości rosyjskojęzycznych chłopaków. Podnosił moje morale. Zna trzy języki, spajał naszą różnorodną drużynę. Ponadto to człowiek wielu talentów, zawsze wysoko mierzył i miał wielkie plany. Zawsze służył dobrą radą, dawał wsparcie i do tego był wesoły. Nie jest to zwykły szarak.
A kiedy został ranny w Mikołajowie, postanowił do nas dołączyć, nie został w szpitalu – dodaje „Korek”. Myślę, że ta znajomość przetrwa wojnę; zapowiedział, że chce odwiedzić moje rodzinne miasto i zamek w Malborku – dodaje polski ochotnik na Ukrainie.

Jednym z głównych przywódców moskiewskich skinheadów był Maksym Marcinkiewicz ps. Tasak, o którym lata temu polska reporterka, Barbara Włodarczyk nakręciła reportaż „Jeden dzień z życia bojówkarza organizacji neofaszystowskiej” w Moskwie. Obraz szokuje – widzimy Maksima w trakcie spotkań z członkami organizacji, którzy wspólnie odczytują „Mein Kampf” Hitlera.

Marcinkiewicz kilkakrotnie zamykany był w rosyjskich więzieniach. Kiedy wyszedł po raz ostatni, zaczął się zajmować wyłapywaniem pedofili; umawiał się z nimi, kręcił umoralniające filmiki, bił. Jedną z osób, którą „Tasak” złapał, był putinowski minister. Marcinkiewicza natychmiast zamknięto w więzieniu w Czelebiańsku, gdzie we wrześniu 2020 roku miał popełnić samobójstwo.

Nikitin nie odniósł się w żaden sposób wobec tej postaci; na swoim kanale Rosyjski Korpus Ochotniczy w rocznicę jego śmierci napisał zaś: „Poglądy, metody i projekty Maksima mogą wydawać się niektórym niejednoznaczne, ale to nie zmienia faktu, że jako wolny i miłujący wolność człowiek był brutalnie torturowany i zabity przez krwawy system. To ten system jest dzisiaj naszym wrogiem.”

Polityka Putina między innymi takich ludzi, którzy podobnie jak Marcinkiewicz wyrażają światopogląd ultraprawicowy, uczyniła swoimi największymi wrogami, którzy walczą z putinowską Rosją za wolność Ukrainy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl