Rublow bliski utraty jądra. „Miałem szczęście, że szybko trafiłem do lekarza i przeszedłem operację”

Jacek Kmiecik
AP/EASTNEWS
Siódma rakieta świata Rosjanin 26-letni Andriej Rublow przegrał w ćwierćfinale ATP 250 w Sztokholmie z 217. w rankingu, starszym o 13 lat Szwajcarem Stanem Wawrinką w dwóch setach 6:7(5), 6:7(5). Wcześniej ujawnił, że po US Open poddał się operacji.

Wcześniej Andriej Rublow przyznał, że groziła mu amputacja. Nie powiedział jednak, którą część ciała miałby stracić.

Rublow miał dużo szczęścia, że nie stracił jądra

– Czuję się teraz świetnie. Nie wiem, jak to powiedzieć poprawnie, mogę to tylko powiedzieć w zabawny sposób

– prawie straciłem jaja – oznajmił Rosjanin na konferencji po meczu 1/8 finału z Francuzem Alexandre Müllerem 6:4, 6:1.

– Powiedzieli, że miałem dużo szczęścia, że konieczna byłaby operacja, gdyby krew nie płynęła tam przez 5-6 godzin. Operację miałem po upływie 3-4 godzin. Wszystko poszło dobrze. Ale przed znieczuleniem podpisałem nawet dokument i wyraziłem zgodę, jeśli byłoby to konieczne, na usunięcie sobie jednego jądra

– dodał Rublew podczas turnieju w Szwecji.

Rublow opowiedział ze szczegółami, co mu dolegało

To nie pierwszy raz, kiedy Rosjanin wypowiedział się na temat problemów zdrowotnych, ale dopiero teraz odpowiedział, co dokładnie mu się przydarzyło.

Rublow rozegrał swój pierwszy mecz po US Open 27 września w Pekinie. A potem powiedział na korcie:

– Nie wiedziałem, czy będę mógł grać w Chinach z powodu pewnych problemów, które miałem. Początkowo powiedzieli mi, że nie ma szans na zagranie w Chinach, muszę leżeć przez miesiąc w łóżku, ale potem wszystko poszło dobrze, operacja się udała (...) Nie spodziewaliśmy się, że wystartuję w Pekinie, ponieważ przez ostatnie dwa tygodnie niewiele grałem w tenisa. Zacząłem trochę trenować w zeszłym tygodniu i przez ostatnie cztery dni gram trochę więcej.

Rublow cierpiał na tak zwany skręt jądra

Na podstawie opisów choroby przypuszcza się, że Rublow cierpiał na tak zwany skręt jądra.

Jest to patologia, w której jądro obraca się względem swojego normalnego położenia, co prowadzi do ucisku naczyń krwionośnych i nerwów. Co z kolei może prowadzić do martwicy.

Zwykle jądro obraca się o 80-180 stopni, ale odnotowano również bardziej ekstremalne przypadki – do 1080 stopni, czyli trzy obroty wokół własnej osi.

Przyczyny, objawy i skutki skrętu jądra

Zdaniem ekspertów, dokładne przyczyny skrętu jądra nie są znane:

„Większość mężczyzn, u których wystąpił skręt jądra, ma wadę wrodzoną, która umożliwia swobodny obrót jądra w mosznie (...) Skręt często pojawia się po kilkugodzinnej aktywności fizycznej, po niewielkim urazie jądra lub podczas snu. Niskie temperatury lub szybki wzrost jąder w okresie dojrzewania również mogą odgrywać rolę”.

Istnieje również opinia, że ​​noszenie obcisłej odzieży może prowadzić do skręcenia.

Skręt często występuje u młodych ludzi w wieku od 12 do 18 lat – stanowi 65% wszystkich przypadków. Ale generalnie jest to możliwe w każdym wieku.

Głównym objawem skrętu jest ostry ból w mosznie lub podbrzuszu. Możliwe są jednak również takie objawy, jak obrzęk jąder, gorączka, nudności i częste oddawanie moczu.

Skręt wymaga pilnego leczenia. Według statystyk, jeśli przywrócisz jądro do prawidłowej pozycji w ciągu 6 godzin od rozwoju patologii, szanse na jego uratowanie wynoszą 90%, jeśli w ciągu 12 godzin – 50%, a w ciągu 24 godzin – 10%. Jeśli minie więcej niż jeden dzień, jądro prawie zawsze pozostaje nieżywotne i należy je usunąć.

A usunięcie jednego jądra może spowodować niepłodność mężczyzny.

od 7 lat
Wideo

Magazyn GOL 24 - podsumowanie kolejki Ekstraklasy

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
tow.rydzyk
Z JEDNYM jadrem tez dziala!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl