Rzecznik generalny TSUE ma wątpliwości co do polskich sędziów. Bartosz Kownacki: Żenująca walka polityczna

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
To żenująca walka polityczna. Zachęcam rzecznika generalnego TSUE, żeby przyszedł na posiedzenie KRS – mówi i.pl poseł PiS Bartosz Kownacki, członek KRS.
To żenująca walka polityczna. Zachęcam rzecznika generalnego TSUE, żeby przyszedł na posiedzenie KRS – mówi i.pl poseł PiS Bartosz Kownacki, członek KRS. Luxofluxo / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
- Mechanizm, w którym KRS musi wyrazić zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska przez sędziego, może nie dawać wystarczającej gwarancji niezależności – ocenił rzecznik generalny TUSE. – To żenująca walka polityczna. Zachęcam rzecznika generalnego TSUE, żeby przyszedł na posiedzenie KRS – mówi i.pl poseł PiS Bartosz Kownacki, członek KRS.

TSUE ma wątpliwości

W wydanej w czwartek opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Athanasios Rantos wyraził wątpliwość co do tego, czy mechanizm wyrażania przez Krajową Radę Sądownictwa zgody na dalsze zajmowanie stanowiska przez polskich sędziów po osiągnięciu wieku przejścia w stan spoczynku daje wystarczające gwarancje niezależności.

– Decyzja o wyrażeniu lub odmowie zgody na ewentualne dalsze zajmowanie stanowiska sędziego nie może opierać się na zbyt niejasnych i trudnych do zweryfikowania kryteriach – ocenił.

Kownacki: To żenująca walka polityczna

Do opinii rzecznika generalnego TSUE w rozmowie z i.pl odniósł się Bartosz Kownacki, poseł Prawa i Sprawiedliwości, członek KRS.

– Po pierwsze – opinia pokazuje kompletną niekompetencję i nieświadomość tego, jak wyglądają obrady KRS. Po drugie – to kolejny odcinek spraw o charakterze walki z rządem Prawa i Sprawiedliwości – powiedział.

Bartosz Kownacki podkreślił, że zasiada w KRS i naprawdę wie, jak wygląda opiniowanie osób, które przechodzą, chcą pracować jeszcze o te kilka lat dłużej.

– Można włączyć się w posiedzenie, które jest jawne. Widać wypowiedzi i argumentację, dlaczego się wyraża zgodę lub nie. Zazwyczaj zgoda jest wyrażana, bo takie są potrzeby wymiaru sprawiedliwości. Najczęściej chodzi o doświadczonych sędziów, którzy pracują w sądach, gdzie są braki kadrowe. Najczęściej właśnie na podstawie takich argumentów się przedłuża, czyli doświadczenia zawodowego oraz braków kadrowych w sądzie. Czasem, kiedy sędzia np. ze względu na stan zdrowia, mimo że chciałby pracować, ale widzimy, że stan zdrowia jest taki, jaki jest, albo kiedy patrzymy na statystyki tego sędziego i są one poniżej średniej, a oczekiwalibyśmy, że doświadczony sędzia już z pewnym dorobkiem będzie lepiej sprawniej pracował, to takie zgody są przedłużane, ale to się dzieje incydentalnie – wyjaśnił.

Zdaniem członka KRS to typowa hucpa polityczna. – Jeżeli chodzi o wydłużanie wieku, to nikomu nie zależy na tym, żeby sędziów gnębić, wręcz przeciwnie – intencją KRS jest to, żeby te osoby – o ile mogą – dłużej orzekały, bo na pewno dysponują ogromnym doświadczeniem – mówił.

– To żenująca walka polityczna. Zachęcam rzecznika generalnego TSUE, żeby przyszedł na posiedzenie KRS – podkreślił Bartosz Kownacki.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl