Sejm zajmie się senackimi poprawkami do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Jak zagłosują PSL i Lewica?

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Jak w sprawie senackich poprawek zagłosują PSL i Lewica? Portal i.pl zapytał o to posłów Krzysztofa Paszyka i Krzysztofa Śmiszka.
Jak w sprawie senackich poprawek zagłosują PSL i Lewica? Portal i.pl zapytał o to posłów Krzysztofa Paszyka i Krzysztofa Śmiszka. Adam Jankowski/Polska Press
W środę Sejm zagłosuje w sprawie poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. W poniedziałek negatywnie zaopiniowała je sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Jak w sprawie senackich poprawek zagłosują PSL i Lewica? Portal i.pl zapytał o to posłów Krzysztofa Paszyka i Krzysztofa Śmiszka.

Jak opozycja zagłosuje ws. poprawek Senatu?

Krzysztof Paszyk, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego – Koalicji Polskiej, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka powiedział i.pl, że w sprawie poprawek Senatu PSL zagłosuje za nimi.

– Myślę, że to nie będzie żadnego zaskoczenia. Najważniejsze z tych poprawek, które wniósł Senat, odzwierciedlają poprawki, z którymi my wyszliśmy na etapie prac sejmowych – powiedział.

Wyjaśnił, że chodzi chociażby o Izbę Karną Sądu Najwyższego jako ciało, które orzeka o odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, także o deliktach, których się sędziowie dopuszczają, czyli odpowiedni staż pracy tych sędziów – siedmioletni, którzy byliby dopuszczeni do orzekania w tych sprawach.

– To jest też kwestia w jakiś sposób zweryfikowania wyroków, które zostały przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego podjęte, ponieważ nie mogą one w obrocie prawnym funkcjonować, skoro ciało, które je wydało, było nielegalne, a teraz nie istnieje – dodał.

Poseł PSL wyjaśnił, że dla ugrupowania są to sprawy najważniejsze, które sprawią, że dlatego zagłosują za poprawkami Senatu.

– Tym bardziej, że będą one zblokowane razem – jednocześnie będziemy głosować nad wszystkimi 14 poprawkami – wskazał.

Z kolei Krzysztof Śmieszek, poseł Lewicy, członek sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, powiedział i.pl, że Lewica zagłosuje za tymi poprawkami.

– Te poprawki powodują, że nowelizacja ustawy staje się bardziej konstytucyjna, a przede wszystkim staje się bardziej wychodząca naprzeciw kamieniom milowym. Jednym z zapisanych kamieni milowych jest to, że postępowania dyscyplinarne mają być prowadzone przez Sąd Najwyższy, a nie Naczelny Sąd Administracyjny – mówił.

– Uważam, że jeśli te pieniądze mają popłynąć do Polski, to taka ustawa z poprawkami Senatu będzie znacznie bardziej optymistycznym prognostykiem dla Komisji Europejskiej niż to wszystko, co wyszło z Sejmu. Nie wiem, z czego wynika upór ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka, bo w moim przekonaniu minister kłamie, posługując się wizerunkiem Komisji Europejskiej, która jakoby dała zielone światło dla tej ustawy – dodał.

Krzysztof Śmiszek przypomniał, że jest prawnikiem, który zajmuje się prawem europejskim na co dzień.

– Komisja Europejska nie jest jakimś ciałem doradczym polskiego Sejmu ani polskiego rządu. Komisja Europejska ocenia tylko i wyłącznie projekty ustaw, które weszły w życie – podkreślił.

Sejmowa komisja przeciwko poprawkom Senatu

W poniedziałek sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka negatywnie zaopiniowała 14 senackich poprawek przyjętych w zeszłym tygodniu przez Senat do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Za pozytywną oceną tych poprawek zagłosowało 13 posłów z komisji, 15 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wszystkie 14 poprawek było głosowanych łącznie.

Co zmieniają poprawki Senatu?

Wniesione przez Senat poprawki znacząco przekształcają nowelizację ustawy. Zakładają one zniesienie Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN i przeniesienie do Izby Karnej SN rozpatrywania spraw dyscyplinarnych m.in. sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy i radców prawnych. Zgodnie z tymi poprawkami, do Izby Karnej trafią także sprawy immunitetowe sędziów i prokuratorów.

Ponadto na mocy senackich poprawek, orzeczenia wydane przez poprzedniczkę Izby Odpowiedzialności Zawodowej – Izbę Dyscyplinarną SN – uznano by za nieważne i pozbawione skutków prawnych, a toczące się postępowania wszczęte w tej izbie zostałyby umorzone. Poprawki przewidują też niezwłoczne przywrócenie do orzekania wszystkich sędziów zawieszonych przez Izbę Dyscyplinarną na uprzednio pełnione stanowiska.

Zgodnie z poprawkami, uprawnionymi do orzekania ws. tzw. testów bezstronności byliby wyłącznie sędziowie posiadający co najmniej siedmioletni staż pracy w SN, czyli powołani przed reformą przepisów dotyczących ukształtowania KRS. W poprawkach zaproponowano, żeby z wnioskiem o przeprowadzenie takiego testu mogli wystąpić też poszczególni sędziowie, a nie tylko składy sędziowskie.

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Wiadomo jak : przeciw. I potem powie , że to wina PiSu i przez nich tych pieniędzy nie mamy. Po trupach do celu czyli do przejęcia władzy.
G
Gość
Od początku są przeciw żeby nie było że za PiS Polska coś zyska.
Wróć na i.pl Portal i.pl