OPRAC.:
PKO Ekstraklasa. Jagiellonia Białystok zwyciężyła na wyjeździe z Wartą Poznań 2:1. Wpływ miały na to wpadka bramkarza, czerwona kartka dla młodzieżowca, ale i błysk ofensywy w drugiej połowie. Oto skrót najciekawszych akcji.

Bramki z meczu Warta Poznań - Jagiellonia Białystok

Mroźna aura, sześć stopni poniżej zera, nie zachęciła kibiców do przyjścia na stadion. Tym bardziej, że większość z nich dojeżdża z odległego o ponad 50 kilometrów Poznania. Na trybunach zasiadło zaledwie 1058 widzów, co jest najgorszą frekwencją w obecnym sezonie.

Ci, którzy pojawili się na stadionie nie mieli prawa narzekać, bo piłkarze obu drużyn starali się ich rozgrzać. A pojedynek rozpoczął się w najgorszy możliwie sposób dla gospodarzy, który już w pierwszej minucie stracili bramkę. Bogdan Tiru podał do Adriana Lisa, ale piłka lekko podskoczyła na nierówności i golkiper Warty tylko ją trącił. "Prezentem" zajął się Kristoffer Hansen, który prawdopodobnie strzelił jedną z najłatwiejszych bramek w swojej karierze, a Lis zapewne zaliczy "kiks kolejki".

Poznaniacy zareagowali prawidłowo, bowiem mecz toczył się głównie na połowie Jagiellonii. „Zieloni” wywalczyli kilka stałych fragmentów gry, ale nie stwarzali po nich większego zagrożenia. Pierwszą konkretną akcję warciarze przeprowadzili w 17. minucie - Dario Vizinger otrzymał piłkę w polu karnym, ale trafił w słupek. Piłka odbiła się jeszcze od pleców Zlatana Alomerovica i opuściła bisko.

Tymczasem w okresie przewagi Warty, drugą bramkę mogli strzelić goście. Hansen technicznym uderzeniem z linii pola karnego uderzył w słupek i poznaniacy mogli odetchnąć.

Podopieczni Dawida Szulczka wciąż mieli przewagę i po piątym rzucie rożnym doprowadzili do wyrównania. Tym razem nie popisał się bramkarz białostockiego zespołu, który nieczysto piąstkował i piłka niemal wpadła na głowę Macieja Żurawskiego. Pomocnik gospodarzy nie mógł nie trafić do siatki, a po chwili cała drużynę wykonała kołyskę z dedykacją dla Mateusza Kupczaka, któremu w piątek rano urodził się syn.

Warta dostała skrzydeł, bardzo aktywny Kajetan Szmyt sprawiał sporo kłopotów defensorom gości. Młodzieżowy reprezentant Polski dwukrotnie groźnie strzelał z dystansu, najpierw piłka poszybowała tuż nad spojeniem, a za drugim razem Alomerovic wybił na rzut rożny.

Po przerwie białostoczanie w końcu zagrali zdecydowanie w ofensywie. Bliski pokonania Lisa był Jesus Imaz, ale główkował prosto w bramkarza. Gospodarze natomiast próbowali swoich szans w kontrataku, ale w decydującym momencie brakowało dokładnego podania.

Mecz nadal był toczony w szybkim tempie, a akacje szybko przenosiły się z jednej na drugą stronę boiska. W 66. minucie Nene uciekł obrońcom Warty, ale jego strzał zdołał odbić Lis. Piłka wpadła pod nogi Jose Naranjo, który dopełnił formalności.

Szulczek zareagował błyskawicznie i zagrał va banque. Szkoleniowiec dokonał jednocześnie aż pięć zmian, czyli praktycznie wymienił pół zespołu. Pomysł może i miał szansę na powodzenie, gdyby nie faul Filipa Borowskiego, za który otrzymał drugą żółtą kartkę i „Zieloni” kończyli mecz w dziesiątkę.

Ostatni fragment spotkania nie był już emocjonujący. Podopieczni Adriana Siemieńca kontrolowali wydarzenia na boisku i mogli podwyższyć rezultat. Potężne uderzenie Jesusa Imaza Lis z najwyższym trudem sparował na rzut rożny. PAP, Marcin Pawlicki