Jak przypomniała PK, śledztwo dotyczące katastrofy samolotu Tu-154M z 10 kwietnia 2010 r. w rejonie lotniska w Smoleńsku prowadzi Zespół Śledczy nr 1.
"Podstawowym celem działania Zespołu Śledczego jest ustalenia rzeczywistych przyczyn i przebiegu katastrofy, w tym ustalenie osób odpowiedzialnych za jej spowodowanie" - podał w komunikacie rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak.
1979 tomów akt, przesłuchano 1000 świadków
Dodał, że od początku śledztwa uzyskano łącznie kilkaset opinii i ekspertyz biegłych różnej specjalności.
"Zgromadzono również bardzo dużą liczbę elektronicznych danych (kilka terabajtów), które nadal są poddawane analizie. Ponadto przesłuchano ponad 1000 świadków. Akta sprawy liczą aktualnie blisko 1979 tomów. W ramach śledztwa weryfikowanych jest równolegle wiele wersji kryminalistycznych" - podkreślił.
Rzecznik PK przypomniał też, że w 2016 r. powołano Międzynarodowy Zespół Biegłych z zakresu medycyny sądowej, którego zadaniem było między innymi określenie przyczyny zgonu, mechanizmu oraz okoliczności powstania stwierdzonych u ofiar obrażeń.
"W sumie biegli wydali blisko 200 opinii medycznych, w tym opinie wstępne, uzupełniające i opinię końcową z zakresu medycyny sądowej" - zaznaczył.
Jest nowa opinia biegłych
Międzynarodowy Zespół Biegłych powołano także w 2019 r.; jego zadaniem było z kolei wydanie kompleksowej opinii w zakresie okoliczności katastrofy, w tym jej przyczyn i przebiegu. Do PK 9 września wpłynęła opinia tego zespołu, która dotyczy okoliczności, w tym przebiegu i przyczyn katastrofy.
"Opinia ta została przekazana do przysięgłego tłumaczenia z języka angielskiego na język polski. Po przetłumaczeniu opinia zostanie poddana analizie w świetle pozostałego materiału dowodowego" - poinformował prok. Nowak, przypominając, że główne śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej jest przedłużone do 31 grudnia 2024 r.
Rzecznik PK przypomniał też, że oprócz głównego śledztwa Zespół Śledczy nr 1 prowadził kilkanaście innych postępowań, z których kilka zostało już prawomocnie zakończonych, w tym postępowanie obejmujące tzw. wątek remontowy. Obecnie, poza śledztwem głównym, zespół prowadzi pięć innych postępowań.
Źródło: