Śmiertelny wypadek na budowie Klepackiej w Białymstoku. Powtórny proces przedłużony. Nie stawił się biegły

PAP
Jeden z przysypanych ziemią robotników zginął w wykopie
Jeden z przysypanych ziemią robotników zginął w wykopie Wojciech Wojtkielewicz
Sądowi Rejonowemu w Białymstoku nie udało się zakończyć we wtorek procesu w sprawie zasypania w wykopie robotników i śmierci jednego z nich. Biegły z zakresu bhp jest chory. Nie stawił się na rozprawie. Kolejna zaplanowana jest na połowę stycznia.

Powtórny proces w sprawie śmiertelnego wypadku przy budowie ulicy Klepackiej w Białymstoku

To powtórny proces. Wiosną 2023 roku pierwszy wyrok został uchylony i sprawa wróciła do ponownego rozpoznania w pierwszej instancji.

Do wypadku doszło 18 stycznia 2019 roku, w trakcie głębokich prac ziemnych związanych z przebudową ulicy Klepackiej, zapewniającej dojazd do centrum Białegostoku z miejscowości położonych na południowy zachód od miasta. Inwestycja, która jest już zakończona, obejmowała m.in. budowę tuneli pod torami, bo ulicę przecina szlak kolejowy.

Tragedia na Klepackiej: Dwóch robotników przysypanych ziemią, jeden nie żyje

Ziemia zasypała dwóch robotników. Jeden nie przeżył

W trakcie prac w głębokim wykopie planowanym na 3,5 metra, przy budowie tzw. ścianki berlińskiej, doszło do zasypania dwóch mężczyzn; pierwszego, 27-latka, udało się wyciągnąć; trafił on do szpitala. Drugi z robotników, 43-letni brygadzista, udusił się pod zwałami ziemi, zanim udało się go odkopać.

Po uzyskaniu opinii powołanych w śledztwie biegłych, w ocenie których przyczyną wypadku było niedochowanie technologii wykonywania takiego wykopu, o umyślne niedopełnienie obowiązków związanych m.in. z zapewnieniem bezpiecznych warunków pracy, skutkujące narażeniem robotników na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, prokuratura oskarżyła tzw. majstra budowy oraz kierownika robót mostowych.

Według śledczych, chodziło o dopuszczenie pracowników do pracy szczególnie niebezpiecznej, jaką był wykop pod mur oporowy, bez zabezpieczenia ściany przed osunięciem oraz o to, że nie została przygotowana instrukcja bezpiecznego wykonywania tych prac.

Uniewinnienie i warunkowe umorzenie postępowania karnego w pierwszej instancji

Proces w pierwszej instancji trwał prawie dwa lata. Prokuratura chciała kar więzienia w zawieszeniu, obrońcy i sami oskarżeni - uniewinnienia. W maju 2022 roku sąd rejonowy jednego z mężczyzn nieprawomocnie uniewinnił, wobec drugiego warunkowo umorzył postępowanie karne na rok. Miał on też zapłacić łącznie ok. 10 tys. zł w formie nawiązki i zwrotu kosztów procesu żonie zmarłego oraz robotnikowi, który doznał obrażeń.

W marcu ub. roku Sąd Okręgowy w Białymstoku - rozpoznając apelacje prokuratury, pełnomocnika żony zmarłego i obrońcy tego z oskarżonych, wobec którego sąd pierwszej instancji warunkowo umorzył postępowanie karne - wyrok w całości jednak uchylił i sprawa wróciła do sądu rejonowego.

Choroba biegłego przedłużyła proces

Musi on m.in. jeszcze raz ustalić, z czego wynikają rozbieżności w wyjaśnieniach oskarżonych oraz kto - tragicznego dnia - wydał decyzję o zakresie robót i ich zabezpieczeniu.

We wtorek miał być przesłuchany biegły - autor opinii z zakresu bhp. Jest on jednak hospitalizowany; na razie nie wiadomo, jak poważna to choroba i ile potrwa zwolnienie lekarskie.

Kolejny termin sąd wyznaczył na styczeń przyszłego roku. Niewykluczone, że jeśli biegły nie będzie zdolny do stawiennictwa w sądzie, zajdzie potrzeba powołania nowego.(PAP)

rof/ agz/

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl