Nowy sondaż wyborczy
Gdyby wybory odbyły się 11 września, to pierwsze miejsce zajęłoby w nich Prawo i Sprawiedliwość. Na Zjednoczoną Prawicę głosować chce 33,5 procent ankietowanych, co jest wynikiem o 1,8 punktu procentowego niższym, niż w poprzednim badaniu United Surveys z początku września.
Więcej informacji na temat wyborów w naszym serwisie specjalnym: WYBORY 2023
Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska. Swój głos na KO oddać chce 28 procent badanych, o 0,5 punktu procentowego więcej, niż na początku miesiąca.
Trzecią pozycję utrzymuje Konfederacja. Sojusz partii skrajnej prawicy popiera 11,2 procent respondentów, czyli o 0,6 punktu procentowego więcej niż w poprzednim sondażu.
Koalicja Trzecia Droga, składająca się z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Polski 2050 Szymona Hołowni może liczyć na 9,2 procent głosów, o punkt procentowy mniej niż na początku września.
Kto wszedłby do Sejmu?
Spada również poparcie dla piątej w zestawieniu Lewicy. Na ugrupowanie to chce głosować 8,9 procent badanych, co jest spadkiem o pół punktu procentowego.
Po raz pierwszy w sondażu United Surveys ujęto szósty ogólnopolski komitet, jakim są Bezpartyjni Samorządowcy. Mogą oni liczyć na 3,2 procent głosów, co dałoby temu ugrupowaniu subwencję z budżetu państwa, ale nie pozwoliłoby wprowadzić posłów do Sejmu.
6 procent badanych nie wie, na kogo odda swój głos w wyborach parlamentarnych 15 października. Odsetek niezdecydowanych spadł o 1 punkt procentowy.
Możliwy podział mandatów
Według prof. Jarosława Flisa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdyby wybory zakończyły się takimi wynikami, to podział mandatów przedstawiałby się następująco:
- PiS – 187
- KO – 152
- Konfederacja – 49
- Trzecia Droga – 36
- Lewica – 35
- Mniejszość Niemiecka – 1
Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono 11 września na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków, za pomocą metody wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI).
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: Wirtualna Polska