Sprawa z Archiwum X. Zabił stryjenkę i uciekł do USA. Po 23 latach stanie przed sądem

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Czyn zarzucany oskarżonemu zagrożony jest karą 25 lat pozbawienia wolności, ponieważ w czasie jego popełnienia  Krzysztof L. był nieletni.
Czyn zarzucany oskarżonemu zagrożony jest karą 25 lat pozbawienia wolności, ponieważ w czasie jego popełnienia Krzysztof L. był nieletni. fot. Karolina Misztal
Małopolska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi L. o zabójstwo sprzed 23 lat.

Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Białymstoku akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi L., zarzucając mu dokonanie w 2000 r. zabójstwa. Krzysztof L. został sprowadzony do Polski w ramach ekstradycji z USA.

Zakres prokuratorskich zarzutów

- Prokurator zarzucił oskarżonemu Krzysztofowi L. dokonanie zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem oraz użyciem przemocy wobec pokrzywdzonej kwalifikowane z art. 148 § 1 kk - informuje Karol Borchólski z działu prasowego Prokuratury Krajowej.

Czyn zarzucany oskarżonemu zagrożony jest karą 25 lat pozbawienia wolności, ponieważ w czasie jego popełnienia Krzysztof L. był nieletni.

Sprawa z Archiwum X

Do zdarzenia doszło 16 lipca 2000 roku w Surażu. Wówczas 15-letni Krzysztof L. dokonał zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem swojej stryjenki Barbary L.

- Początkowo postępowanie zostało umorzone z uwagi na niewykrycie sprawcy, jednak prokuratorzy z Małopolskiego pionu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej wrócili do sprawy w 2019 roku i już w kolejnym roku zgromadzili materiał dowodowy, który dał podstawy do wydania postanowienia o przedstawieniu Krzysztofowi L. zarzutu zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, dokonanego w dniu 16 lipca 2000 roku w domu rodzinnym w Surażu. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 30 dni od dnia zatrzymania - mówi Borchólski.

W sprawie został skierowany wniosek do Stanów Zjednoczonych o tymczasowe aresztowanie i ekstradycję podejrzanego z USA do Polski. Władze USA przystąpiły do realizacji wniosku zatrzymując Krzysztofa L. już 8 grudnia 2020 roku i do 2023 roku trwała procedura ekstradycyjna przed sądem w USA.

Zabił, a potem chciał zatrzeć ślady

Z ustaleń dokonanych przez prokuratora Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie wynika, że Krzysztof L. był brutalny, bił pokrzywdzoną pięściami po ciele: w okolicach jej twarzy, głowy, szyi, ramion, klatki piersiowej, dusił rękami, przyciskał kolanem klatkę piersiową pokrzywdzonej do podłogi. Następnie udusił stryjenkę i, chcąc zatrzeć ślady, podpalił dom, w którym doszło do zdarzenia.

Prokuratorskie Archiwum X

Dział do spraw Niewykrytych Zabójstw – tzw. Archiwum X został utworzony w 2018 roku w Małopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamencie do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie. Postępowania przygotowawcze z kategorii spraw Archiwum X są specyficzne pod każdym względem: przedmiotu postępowania, dowodów, osób prowadzących postępowanie przygotowawcze i biegłych. Wymagają dużego nakładu pracy i czasu, oraz nieszablonowego podejścia. Dotyczą zbrodni zabójstwa – najcięższej zbrodni skierowanej przeciwko człowiekowi.

Prokuratura konsekwentnie dąży do zapewnienia społeczeństwa o skuteczności prawa i organów ścigania, a w szczególności, że kara za popełnione czyny będzie wymierzona. Dla ofiar i ich rodzin działania podejmowane w ramach spraw z kategorii Archiwum X to jedyna szansa na zadośćuczynienie i prokuratura robi wszystko, by sprawcy okrutnych zbrodni odpowiedzieli za nie przed sądem, nawet jeśli od zdarzenia upłynęło, jak w przypadku Krzysztofa L., nawet wiele lat.

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl