Stanowisko UE: Wzywamy białoruskie władze do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych. Co zrobi Łukaszenka?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
AP/Associated Press/East News
"Wzywamy białoruskie władze do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych" - to fragment oświadczenia Jospa Borrella w odpowiedzi na działania reżimu na Białorusi w imieniu wszystkich krajów UE. W piątek, 14.08.2020 r, wideokonferencja szefów MSZ wszystkich 27 krajów UE.

Minister spraw zagranicznych Unii Europejskiej Josep Borrell potępił przemoc wobec demonstrantów po wyborach prezydenckich na Białorusi, nazywając wybory „ani wolnymi, ani sprawiedliwymi”. Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, napisał w oświadczeniu „naród białoruski zasługuje na coś lepszego” i wykazał chęć zmiany.

To oświadczenie jest wspólnym stanowiskiem wszystkich 27 krajów należących do Unii Europejskiej.

Ponowny wybór Aleksandra Łukaszenki na szóstą z rzędu kadencję na prezydenta Białorusi - jedynego prezydenta jakiego kiedykolwiek miał nasz sąsiad - spotkał się z protestami w kraju i sceptycyzmem za granicą, co do uczciwości wyborów prezydenckich.

W oświadczeniu Josep Borrell napisał: „Władze państwowe zastosowały nieproporcjonalną i niedopuszczalną przemoc, która spowodowała co najmniej jedną śmierć i wiele obrażeń. Zatrzymano tysiące ludzi i nasiliły się represje wobec wolności zgromadzeń, mediów i wolności słowa. Wzywamy białoruskie władze do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zatrzymanych. Ponadto wiarygodne raporty krajowych obserwatorów pokazują, że proces wyborczy nie spełniał międzynarodowych standardów oczekiwanych od państwa należącego do OBWE ”.

Zwolennicy opozycji wyszli na ulice. Domagają się ogłoszenia prawdziwych wyników wyborów

Białoruś: Wybory prezydenckie 2020. Reżim podał wyniki, zwyc...

„Białorusini zasługują na coś lepszego” - dodał Borell, ostrzegając, że stosunki między UE a Białorusią mogą „tylko się pogorszyć” w tych okolicznościach. Urzędnik unijny dodał, że Unia Europejska może podjąć działania przeciwko osobom odpowiedzialnym za przemoc i fałszowanie wyników wyborów.

Wcześniej stanowisko potępiające reżim na Białorusi ogłosili wspólnie szefowie dyplomacji Polski, Litwy i Ukrainy.

W środę okazało się, że w piątek, 14 sierpnia 2020 r., jednak dojdzie do spotkania ministrów spraw zagranicznych 27 krajów Unii Europejskiej. Spotkanie odbędzie się w formie wideokonferencji.

O konsultacje bezpośrednie apelował polski MSZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl