Spis treści
- „Brak istotnej winy lub zaniedbania” Świątek
- Tymczasowe zawieszenie Świątek i odebranie nagrody pieniężnej
- Próbka moczu Świątek z niedozwoloną substancją trimetazydyną
- Opuszczenie turniejów w Azji wliczone w poczet zawieszenia
- Śledztwo ITIA wykazało, że źródłem był skażony lek regulowany
- Zawieszenie utajnione, bo Świątek odwołała się od powiadomienia
- Nietypowy przypadek produktu w regulowanym leku
ITIA uznała, że pozytywny wynik testu był spowodowany skażeniem regulowanego leku bez recepty (melatoniny), produkowanego i sprzedawanego w Polsce, który Iga Świątek przyjmowała na jet lag i problemy ze snem, a zatem naruszenie nie było celowe. Nastąpiło to po przeprowadzeniu wywiadów z zawodniczką i jej otoczeniem, dochodzeniach i analizach z dwóch akredytowanych przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) laboratoriów.
„Brak istotnej winy lub zaniedbania” Świątek
W odniesieniu do poziomu winy tenisistki, biorąc pod uwagę fakt, że skażony produkt był regulowanym lekiem dostępnym bez recepty w kraju pochodzenia i zakupu zawodniczki, a także biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności jego stosowania (oraz inne przypadki skażonych produktów zgodnie ze Światowym Kodeksem Antydopingowym), poziom winy Świątek uznano za najniższy przedział przedziału „Brak istotnej winy lub zaniedbania”.
Tymczasowe zawieszenie Świątek i odebranie nagrody pieniężnej
ITIA zaproponowało więc Świątek miesięczne zawieszenie, a 27 listopada 2024 roku zawodniczka, obecnie zajmująca drugie miejsce w rankingu WTA, formalnie przyznała się do ADRV i zaakceptowała sankcję. Zawodniczka została tymczasowo zawieszona od 22 września do 4 października, opuszczając trzy turnieje, co wlicza się do sankcji, pozostając jeszcze osiem dni zawieszania do zakończenia kary. Ponadto zawodniczka straciła również nagrodę pieniężną z Cincinnati Open, turnieju odbywającego się bezpośrednio po teście.
W WTA 1000 Cincinnati Open Iga przegrała w półfinale z Aryną Sabalenką 3:6, 3:6, a więc musiała oddać 313 tysięcy dolarów za dojście do 1/2 finału tego „tysięcznika”.
Próbka moczu Świątek z niedozwoloną substancją trimetazydyną
Świątek oddała próbkę moczu poza zawodami 12 sierpnia 2024 roku, która dała wynik pozytywny na obecność niskich poziomów TMZ.
ITIA wysłała zawodniczce zawiadomienie o naruszeniu przepisów antydopingowych przed postawieniem zarzutów 12 września 2024 roku na mocy artykułu 2.1 Tennis Anti-Doping Programme TADP (obecność substancji zabronionej w próbce zawodnika) i/lub artykułu 2.2 (stosowanie substancji zabronionej bez ważnego zwolnienia z obowiązku stosowania w celach terapeutycznych (TUE)).
Próbka została podzielona na próbki A i B, a analiza laboratoryjna wykazała, że próbka A zawierała trimetazydynę (TMZ), która jest zabroniona na mocy TADP, w kategorii modulatorów hormonów i metabolizmu (sekcja S4 (4.4) listy substancji zabronionych z 2024 r.). Późniejsza analiza próbki B potwierdziła ustalenie w próbce A.
Opuszczenie turniejów w Azji wliczone w poczet zawieszenia
TMZ jest substancją nieokreśloną, a Świątek nie posiadała ważnego TUE dla tej substancji. Ustalenia dotyczące substancji nieokreślonych pociągają za sobą obowiązkowe tymczasowe zawieszenie, które zostało nałożone 12 września 2024 roku. Oznaczało to, że zawodniczka opuścił następujące turnieje:
* WTA 500 Hana Bank Korea Open - 16-22 września
* WTA 1000 China Open – 25 września-6 października
* WTA 1000 Dongfeng Voyah Wuhan Open (z powodu zawieszenia w terminie turnieju) – 7–13 października
Śledztwo ITIA wykazało, że źródłem był skażony lek regulowany
W dniu 22 września 2024 roku Świątek skorzystała ze swojego prawa na mocy TADP do odwołania się od tymczasowego zawieszenia do niezależnego przewodniczącego trybunału. Podczas rozpatrywania odwołania zawodniczka powiadomiła niezależnego przewodniczącego trybunału, że zidentyfikowała, iż regulowany lek z melatoniną bez recepty, produkowany i regulowany w Polsce, był zanieczyszczony TMZ i w związku z tym był źródłem pozytywnego wyniku testu.
Zanieczyszczenie zostało potwierdzone przez niezależne i akredytowane przez WADA Sports Medicine Research & Testing Laboratory (SMRTL) w stanie Utah w USA, a scenariusz został zweryfikowany przez niezależnego eksperta naukowego z innego akredytowanego przez WADA laboratorium.
Zawieszenie utajnione, bo Świątek odwołała się od powiadomienia
Po zakończeniu testów potwierdzających relację zawodniczki, ITIA nie sprzeciwiła się uchyleniu tymczasowego zawieszenia, które zostało przyznane na mocy artykułu 7.12.3.1 (iii) TADP – domniemane naruszenie przepisów antydopingowych prawdopodobnie dotyczyło zanieczyszczonego produktu. Przewodniczący niezależnego trybunału uchylił tymczasowe zawieszenie 4 października 2024 r. Ponieważ zawodniczka odwołała się od tymczasowego zawieszenia w ciągu 10 dni od powiadomienia i odwołanie to zostało uwzględnione, zgodnie z zasadami TADP, nie zostało ono zatem ujawnione publicznie.
Czas spędzony w ramach tymczasowego zawieszenia jest zaliczany na poczet okresu niekwalifikowalności. W związku z tym okres niekwalifikowalności Świątek zakończy się 4 grudnia 2024 roku.
Nietypowy przypadek produktu w regulowanym leku
Dyrektor generalna ITIA, Karen Moorhouse, powiedziała:
– Gdy ustalono źródło TMZ, stało się jasne, że był to bardzo nietypowy przypadek zanieczyszczonego produktu, który w Polsce jest regulowanym lekiem.
Jednakże produkt nie ma takiego samego oznaczenia na całym świecie, a fakt, że produkt jest regulowanym lekiem w jednym kraju, sam w sobie nie może być wystarczający, aby uniknąć jakiegokolwiek poziomu błędu. Biorąc pod uwagę charakter leku i wszystkie okoliczności, umieszcza to błąd na najniższym końcu skali.
– Ta sprawa jest ważnym przypomnieniem dla tenisistów o ścisłej odpowiedzialności wynikającej z Kodeksu Antydopingowego i o tym, jak ważne jest, aby gracze starannie rozważali stosowanie suplementów i leków. Niezbędne jest przeprowadzenie odpowiedniej należytej staranności w celu zminimalizowania ryzyka nieumyślnych ADRV, takich jak to. Pomoc i wsparcie są dostępne dla graczy i ich otoczenia, zarówno bezpośrednio poprzez ITIA, jak i za pośrednictwem innych organizacji i programów, które sprawdzają i testują produkty
– wyjaśniła dyrektor Moorhouse.
ITIA jest niezależnym organem utworzonym przez członków tenisa w celu promowania, zachęcania, wzmacniania i ochrony integralności profesjonalnych wydarzeń tenisowych na całym świecie.