Matka opowiada o najstarszym synu. - Urodził się zdrowy. Gdy miał 3 miesiące, ciężko zachorował. Powikłania doprowadziły do porażenia mózgowego. Arek ma teraz 34 lata. Jest leżący, karmiony przez sondę. Wymaga opieki 24 godziny na dobę. Powinien mieć łóżko, jak w szpitalu. Tyle, że ono zajęłoby dużo miejsca. Syn leży na normalnym, bo miejsca brak.
Zajmują mieszkanie komunalne, kawalerkę. - Niby dużą, 45-metrową - dodaje matka. - Oprócz Arka, mam jeszcze dwoje nastoletnich dzieci. To dlatego tak nam ciasno.
Jakby drugi pokój
Kobieta postawiła tymczasową przegrodę. W ten sposób powstał niby dodatkowy pokój. Wygląda jak wagon. Jakoś zmieściły się w nim dwie wąskie kanapy i biurko, żeby młodsza córka i syn mogli odrabiać lekcje. - Dobre dzieciaki, mają świadectwa z paskiem. Żal mi ich, że w takiej klitce mieszkają, że normalnych warunków nie mają.
Zobacz także:Za śmieci w Bydgoszczy jak za zboże? Szykujmy się na zmianę zasad!
Bydgoszczanka zaznacza: - Nie mamy długów. Radzimy sobie. Żyjemy za około 4 tysiące złotych miesięcznie. To głównie zasiłki i świadczenia. Nie mogę podjąć pracy ze względu na Arka, a nie stać mnie na opłacenie opiekunki. Od 4 lat czekamy na zamianę mieszkania. Na razie nic nie wyszło. Gmina proponowała nam np. 3-pokojowy lokal w stanie do remontu. Żeby w nim zamieszkać, musiałabym włożyć w niego jakieś 50 tysięcy złotych.
Baza lokali
Miasto przedstawia swoją wersję. - Ta rodzina, z uwagi na trudną sytuację, celem poprawy warunków mieszkaniowych, w grudniu 2017 roku została ujęta na listę osób oczekujących na gminny lokal mieszkalny - informuje Magdalena Marszałek, rzecznik Administracji Domów Miejskich. - Zainteresowani oczekiwaliby lokalu 2- lub 3-pokojowego o powierzchni 50-80 metrów z centralnym ogrzewaniem, położonego na parterze lub 1. piętrze w rejonie osiedli Bartodzieje, Eskulapa, Fordonu czy Brdyujścia, po remoncie. Z uwagi na niepełnosprawność jednego z członków rodziny, mieszkanie miałoby być przystosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.
Dalej: - Rodzina posiada dostęp do portalu ofertowego, w którym ma możliwość zapoznania się i ewentualnego wyboru lokalu z puli dostępnych (zarówno tych do remontu, jak i wyremontowanych). Jeżeli zdecyduje się na któreś z wolnych mieszkań, możliwe będzie podpisanie nowej umowy.
Emerytury dla matek. Sprawdź, o co w tym chodzi!
