Koronawirus w Szpitalu Miejskim w Toruniu
To w Szpitalu Miejskim w Toruniu doszło do sporej ilości zakażeń wśród pacjentów i personelu medycznego. Chorzy z wielu oddziałów byli ewakuowani m.in. do lecznicy zakaźnej w Grudziądzu. Po paśmie doniesień medialnych o kłopotach w toruńskiej placówce medycznej także sprawą zainteresowała się prokuratura.
Tutaj więcej na ten temat
Personel Szpitala Miejskiego w Toruniu wydała oświadczenie, w którym zaznacza że testy w kierunku wykrywania koronawirusa zostały wykonane tak szybko jak było to możliwe, przy najmniejszym podejrzeniu tej nowej choroby.
Nie jest prawdą, że nie były przestrzegane procedury - zaznacza Szpital Miejski w Toruniu
W oświadczeniu czytamy również: "Nie jest prawdą, że nie były przestrzegane procedury. Procedury są przestrzegane, są modyfikowane i dostosowywane na bieżąco do nowej sytuacji. Oczywiście, że żadna jednostka ochrony zdrowia (w tym w szczególności szpitale) – nie miały tych procedur przed wybuchem epidemii".
Czują lęk i napięcie
Personel jednocześnie przyznaje, że część medyków i innych pracowników odczuwa silne napięcie i stres w związku z zaistniałą sytuacją, a to generuje lęki, a na końcu pomówienia i "niepotrzebne w tej chwili oskarżenia".
Reasumując personel pisze w oświadczeniu, które pojawiło się na stronach internetowych samorządu Torunia: "Szpital w momencie wybuchu epidemii przyjmował w dużej części osoby w stanie zagrożenia życia i zdrowia, oraz takie których opóźnienie leczenia będzie skutkować pogorszeniem stanu zdrowia. Nie należy zapominać że np. choroby kardiologiczne czy onkologiczne nie zniknęły nagle i cały czas stanowią o wiele większe zagrożenie niż samo zakażenie koronawirusem. Obserwujemy narastanie liczby tak zwanych. „pośrednich ofiar epidemii” - wielu naszych chorych po wybuchu epidemii ma problem z uzyskaniem pomocy. Chorzy onkologiczni są odraczani, chorzy kardiologiczni przechodzą zawały w domu. Nie ma zgody żadnego lekarza na taki stan".
Szpital Miejski w Toruniu z Certyfikatem Jakości
Dodajmy też, że Szpitalowi Miejskiemu w Toruniu, 6 kwietnia został przyznany Certyfikat "Wysoka Jakość w Ochronie Zdrowia”. Wyróżnienie przyznawane jest na rok dla placówek wyróżniających się wysoką jakością świadczeń. Certyfikat otrzymują jednostki kierujące się w swej działalności zasadami etyki, profesjonalizmu, uczciwości, rzetelności i służby publicznej.
Czytaj także
W związku z sytuacją epidemiologiczną, w Szpitalu Miejskim w Toruniu do odwołania nie działają oddziały: chirurgii ogólnej i onkologicznej, urologii ogólnej i onkologicznej, hematologii i dzienny hematologii. Ponadto nie działają poradnie: diabetologiczna i urologiczna, hematologiczna.
