Tauryna - co to jest?
Tauryna to kwas 2-aminoetanosulfonowy - jest w grupie aminokwasów biogennych. Występuje w tkankach ludzkich oraz zwierzęcych. Tauryna w ciele człowieka ma szereg funkcji:
- wspiera rozwój mózgu
- transportuje kreatynę do mięśni
- wspomaga skurcze serca
- kontroluje stężenia wody i soli
W latach 70. XX po wykonaniu badań, wykazano że tauryna hamuje procesy kataboliczne zachodzące w mięśniach, a równocześnie działa anabolicznie. Dlatego stała się tak niezwykle popularnym suplementem diety wśród sportowców, chcących rozbudować masę mięśniową i zwiększyć wydolność organizmu.

Tauryna występuje głównie w tkankach zwierzęcych. U człowieka największe jej stężenie jest w sercu, mózgu (w głównej mierze w przysadce mózgowej i szyszynce), w mięśniach, gdzie jest magazynowana oraz w siatkówce oka.
Tauryna jest aminokwasem niebiałkowym. Oznacza to że, nie uczestniczy ona w budowaniu mięśni. Jednak w jakimkolwiek stopniu nie umniejsza to jej znaczenia w organizmie. Proces syntezy tauryny przebiega z udziałem dwóch innych aminokwasów – cysteiny i metioniny. Ludzki organizm ma ograniczone właściwości do samodzielnej syntezy, dlatego jej suplementacja bywa niezbędna. Osoby, które są narażone na niedobór tauryny to: wegetarianie, weganie, osoby starsze oraz osoby regularnie uprawiające sport.
Tauryna - występowanie
Tauryna znajduje się w następujących produktach spożywczych:
- mięso indyka
- wątroba wołowa, wieprzowa i drobiowa
- skorupiaki, ryby, owoce morza
- wodorosty morskie
- mleko krowie i kozie
- jaja
- owoce opuncji figowej
- soczewica
- ciecierzyca
- groch
- gryka

W formie syntetycznej tauryna występuje w napojach energetycznych, suplementach diety dla sportowców oraz mleku modyfikowanym dla niemowląt.
Tauryna - działanie
Taurynę cechują przede wszystkim właściwości przydatne dla osób uprawiających sport, gdyż ma ona działanie:
- antykataboliczne - mimo, iż nie oddziałuje bezpośrednio na przyrost masy mięśniowej, może znacznie wpłynąć na przyspieszenie osiągów treningowych. Tauryna jest swego rodzaju magazynierem oraz transporterem azotu, czyli substancji, która bierze wielki udział w procesie regeneracji tkanek, które są uszkodzone po treningu. Azot umożliwia tkankom samodzielne odbudowywanie swojej struktury. Dzięki czemu nie muszą pobierać niezbędnych aminokwasów z rozbitych białek mięśniowych. Co za tym idzie, tauryna hamuje procesy kataboliczne.
- anaboliczne - tauryna bierze udział także w transporcie kreatyny. Jest to aminokwas, który wpływa na szybką regenerację mięśni oraz przyrosty ich masy. Tauryna również stymuluje trzustkę, aby produkowała insulinę, czyli jeden z naturalnych hormonów anabolicznych.
- przeciwdziałające otyłości - wyrzut insuliny, stymulowany działaniem tauryny, wpływa na usunięcie nadmiaru glukozy z krwiobiegu i dostarczenie jej do tkanek, gdzie zostaje spożytkowana.
- detoksykacyjne - chroni organizm przed wpływem wolnych rodników, które odpowiadają chociażby za procesy starzenia
- rozluźniające mięśnie - tauryna stymuluje produkcję kwasu GABA, który pomaga rozluźnić mięśnie i wspomaga procesy ich regeneracji

Tauryna - dawkowanie
Taurynę zaleca się przyjmować, w zależności od wagi ciała, w ilości 2-3 gram na dobę.
Dawkowanie trzeba uzależnić od rodzaju wybranego suplementu. Najlepiej stosować się do zaleceń ulotki zamieszczonej przez producenta.
Zakupić można taurynę w postaci tabletek, kapsułek lub w proszku. Stosowanie tauryny jest bezpieczne - nie stwierdzono dotychczas żadnych skutków ubocznych, które występowałaby po zażyciu tej substancji. Nadmiar tauryny w organizmie jest usuwany przez nerki.
Pomimo, iż tauryna jest bardzo dobrze tolerowana przez organizm, zaleca się, aby zrezygnowały z jej stosowania:
- kobiety w ciąży
- kobiety karmiące piersią
- osoby uczulone na białka pokarmowe
- osoby stosujące leki psychotropowe
- osoby chorujące na chorobę afektywną dwubiegunową
Tauryna - skutki uboczne
Według producentów wszelkich napojów energetycznych, suplementów diety czy jedzenia dla niemowląt - dodających już od lat 80' ubiegłego wieku taurynę do swoich produktów - niedobory tauryny pogarszają zdolności fizyczne i umysłowe. Jedna puszka napoju energetycznego, przeciętnie zawiera ok 1000 mg tauryny. Ciężko powiedzieć czy to duża dawka. Na pewno jest ona potrzebna człowiekowi do kluczowych procesów fizjologicznych. Jednak nie posiadamy konkretnej, kompletnej wiedzy o tym jaką dokładnie pełni funkcję. Prowadzone w przeszłości badania, podczas których badanym podawano megadawki tauryny, nie dały żadnych klarownych rezultatów. Lecz co można stwierdzić to, że w takiej dawce w jakiej jest zawarta w suplementach diety, nie wywołuje żadnych skutków ubocznych ani działań niepożądanych.

Podsumowując:
- tauryna jest aminokwasem, który występuje naturalnie w ciałach ludzi i spełnia dużo, ważnych funkcji biologicznych dla naszego organizmu
- jej niedobory mogą być szkodliwe
- większość tauryny, którą spożywamy, przyjmujemy z pożywieniem, a bogatym jej źródłem są np. ryby czy owoce morza
- producenci suplementów diety i napojów energetycznych dodają ją do swoich produktów
- nie posiadamy żadnych konkretnych badań pokazujących jednoznacznie skutki suplementacji tauryny
- żadne badania nie wykazały jednak by tauryna w nadmiarze była szkodliwa dla ludzkiego organizmu
POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
