Te części ciała są najbardziej narażone na atak kleszczy. Uważaj na boreliozę. Jak skutecznie się chronić przed ich atakiem? Sprawdź!

KK
Te części ciała są najbardziej narażone na atak kleszczy. Uważaj na boreliozę. Jak skutecznie się chronić przed ich atakiem? Sprawdź!
Te części ciała są najbardziej narażone na atak kleszczy. Uważaj na boreliozę. Jak skutecznie się chronić przed ich atakiem? Sprawdź! 123rf
Wiosna sprzyja spacerom, rosnąca temperatura sprawia, że coraz częściej wybieramy się nad morze, jezioro, czy do lasu. Odpoczynek na świeżym powietrzu niesie za sobą również sporo zagrożeń. Jednym z nich są kleszcze. Jakie części ciała są najbardziej na ich ukąszenia narażone? Jak się przed nimi chronić? Zobacz, jak prawidłowo usunąć kleszcza!

Kleszcze to małe, ale potencjalnie niebezpieczne stworzenia, które żywią się krwią żywiciela. W Polsce występuje wiele gatunków kleszczy, a wraz z nadejściem ciepłych miesięcy, liczba przypadków ich ukąszeń wzrasta. Jakie zagrożenia niosą ze sobą kleszcze? Jak się przed nimi chronić? Zobacz też 11 części ciała, które najbardziej zagrożone są ich atakiem.

Czym są kleszcze?

Kleszcze to małe, pajęczaki o rozmiarze od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Spotkać je można na trawach, w lasach, parkach, a także na polach uprawnych. Ich tryb życia jest związany z krwiopijstwem - żywią się krwią żywiciela, którym najczęściej są ssaki, w tym ludzie i zwierzęta domowe.

Jakie zagrożenia niosą kleszcze?

Kleszcze są znane z tego, że mogą przenosić różnego rodzaju choroby. W Polsce najczęściej występującymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze są:

  • Borelioza.
  • Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).

Borelioza objawia się przede wszystkim zmianami skórnymi oraz bólami stawów i mięśni. Kleszczowe zapalenie mózgu, z kolei, to choroba ostrych objawów neurologicznych, która może prowadzić nawet do śmierci.

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina! Jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza, znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że nawet jeśli kleszcz był zakażony to w przypadku usunięcia go ze skóry do 12 godzin od momentu ukąszenia – liczba krętków boreliozy, która przedostanie się do organizmu człowieka, będzie zbyt mała, aby spowodować zakażenie.

Największą liczbę rozpoznań boreliozy odnotowano w województwach pomorskim oraz warmińsko-mazurskim.

Jak się chronić przed kleszczami?

Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie ukąszenia kleszcza jest noszenie długich spodni i koszul z długimi rękawami podczas spacerów w lasach lub na polach. Warto również stosować środki odstraszające kleszcze, takie jak spraye lub kremy z substancjami odstraszającymi owady. W przypadku spacerów z czworonogami zaleca się stosowanie specjalnych obroży, które mają uratować psa czy kota przed ukąszeniem kleszcza.

Po powrocie z wycieczki warto dokładnie obejrzeć swoje ciało, czy też ciało swojego pupila, aby upewnić się, że nie ma na nim żadnych kleszczy. W razie znalezienia kleszcza należy go usunąć przy użyciu specjalnych narzędzi dostępnych w aptekach.

Tak właściwie usuniesz kleszcza ze swojego ciała

  1. Należy specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać.
  2. Nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia.
  3. Miejsce ukłucia należy zdezynfekować.
  4. Jeśli usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy w tym wprawy, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl