Poprzednim najmłodszym liderem rankingu ATP na koniec roku był Australijczyk Lleyton Hewitt, który miał 20 lat i 275 dni (2001). Alcaraz będzie miał 19 lat i 214 dni na koniec sezonu.
Hiszpan awansował z 32. miejsca na świecie na początku roku. To największy skok na pierwsze miejsce w historii najnowszego rankingu ATP.
18-ty lider rankingu ATP na koniec sezonu
Alcaraz jest osiemnastym liderem rankingu ATP na koniec roku w historii. Wcześniej byli to: Ilie Nastase, Jimmy Connors, Bjorn Borg, John McEnroe, Ivan Lendl, Mats Wilander, Stefan Edberg, Jim Courier, Pete Sampras, Andre Agassi, Gustavo Kuerten, Lleyton Hewitt, Andy Roddick, Roger Federer, Rafael Nadal, Novak Djoković i Andy Murray. Tym samym 19-letni Hiszpan jest pierwszym liderem spoza tzw. wielkiej czwórki (Djoković, Federer, Nadal, Murray) od czasów Andy’ego Roddicka (2003). Jest to też drugi Hiszpan obok Rafaela Nadala (2008, 2010, 2013, 2017 i 2019) jako numer 1 na koniec roku.
Tegoroczne sukcesy Carlosa Alcaraza
Alcaraz wygrał w tym roku dwa turnieje Masters 1000 (Miami i Madryt). Jednak jego największym tegorocznym sukcesem było zwycięstwo w US Open, gdzie został najmłodszym zwycięzcą gry pojedynczej mężczyzn od 19-letniego Pete'a Samprasa w 1990 roku. Stał się także najmłodszym mistrzem Wielkiego Szlema w grze pojedynczej mężczyzn od 19-letniego Rafaela Nadala (Roland Garros 2005).
Nastolatek zakończył rok 2022 z bilansem 57-13.
Które miejsce zajmie Hubert Hurkacz na koniec sezonu?
Hubert Hurkacz jeszcze nie wie, które miejsce będzie zajmował 5 grudnia, kiedy sezon ATP oficjalnie się zakończy. Wszystko zależy od tego czy Holger Rune wystąpi w turnieju Nitto ATP Finals. Jeśli Duńczyk nie zagra ani jednego meczu w Turynie (jest pierwszym rezerwowym - przyp. red.), wówczas nie zakończy sezonu w TOP 10, a zrobi to drugi rok z rzędu Hubert Hurkacz. Wynika to z faktu, że Rune straci jeszcze 35 pkt za półfinał challengera.
