Odra może doprowadzić do śmierci i już w tym roku stało się tak w co najmniej 37 przypadkach. W pierwszej połowie 2018 roku w Europie, zarówno wśród dzieci i dorosłych na odrę zapadło ponad 41 tysięcy osób. To niechlubny rekord – zachorowań w ciągu tego półrocza jest znacznie więcej niż w całych poprzednich latach:
- w całym 2017 roku odnotowano około 24 tysiące zachorowań
- w całym 2016 roku na odrę zachorowało ponad 5 tysięcy Europejczyków
Niespotykany wzrost liczby zachorowań na odrę!
Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, na co zwraca uwagę dyrektorka oddziału WHO w Europie, Zsuzsanna Jakab. Wzywa, by wszystkie kraje podjęły działania mające na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się epidemii, podkreślając, że podstawą są szczepienia.
Rakotwórcze produkty. Co cię może zabić? Tego unikaj, by zmn...
Najwięcej zachorowań na odrę w tym roku odnotowano na Ukrainie – tam aż 23 tysiące osób musiało zmagać się z chorobą. Znaczącym powodem takiej sytuacji jest trwający konflikt zbrojny, z powodu którego nadzór epidemiologiczny i system rutynowo wykonywanych szczepień załamały się. Jednak w wielu innych krajach europejskich również odnotowano sporo, bo ponad tysiąc przypadków choroby. To m.in. Francja, Włochy czy Grecja. U naszych zachodnich sąsiadów w pierwszej połowie br. zachorowało niecałe 400 osób – to akurat znaczący, niemal dwukrotny spadek w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Odra - objawy, przyczyny, leczenie
Odra jest chorobą zakaźną wieku dziecięcego, ale mogą zapaść na nią również dorośli, jeśli nie byli szczepieni i nie przechodzili tej choroby w dzieciństwie. Choroba jest wysoce zaraźliwa – można się nią zarazić łatwiej niż grypą, a zakażenie następują drogą kropelkową bądź przez bezpośrednią styczność z wydzielinami (z nosa, gardła, moczem) osoby chorej.
Ile trzeba czekać na wizytę u specjalisty? Dane są zatrważaj...
Pierwsze objawy odry łatwo pomylić z grypą: pojawia się gorączka, katar i kaszel oraz ogólne złe samopoczucie, często także zapalenie spojówek. Małe dzieci mogą dodatkowo cierpieć z powodu biegunki lub wymiotów. Po około 2-3 dniach wewnątrz jamy ustnej na policzkach pojawiają się przebarwienia zwane plamkami Koplika. Po nich nastąpi kolejny etap choroby, którym jest charakterystyczna wysypka – zaczyna się od twarzy (czoło oraz skóra za uszami), a potem zajmuje całe ciało. Leczenie jest objawowe – dotychczas nie powstały skuteczne w przypadku odry leki przeciwwirusowe.
Powikłania odry
Powikłania po odrze mogą zakończyć się zgonem, czym najbardziej zagrożone są dzieci poniżej 5 r.ż. oraz dorośli po 20 r.ż. Najczęstszymi powikłaniami są:
- zapalenie mózgu
- zapalenia układu oddechowego (najczęściej płuc)
- zapalenie ucha środkowego
- ślepota
Rzadziej zdarzają się zapalenia mięśnia sercowego, wątroby i innych narządów.