Pakt senacki zwycięża wybory do izby wyższej parlamentu
W wyborach do Senatu kandydaci Prawa i Sprawiedliwości zdobyli 34 mandaty, Koalicji Obywatelskiej – 41, Trzeciej Drogi (PSL i Polska 2050) – 11, Nowej Lewicy – 9. Do Senatu weszło również 5 kandydujących z własnych komitetów wyborczych.
Opozycja dzieli stanowiska. Co komu przypadnie?
Mimo wyraźnego zwycięstwa tzw. paktu senackiego marszałek Senatu Tomasz Grodzki nie utrzyma swojej funkcji w kolejnej kadencji. Według informacji RMF FM funkcję marszałka Senatu – trzeciej osoby w państwie – Platforma Obywatelska chciałaby oddać koalicjantom z Trzeciej Drogi lub Lewicy. PO ma być zainteresowana funkcją marszałka Sejmu, czyli drugiej osoby w państwie.
Z informacji radia wynika, że Platforma Obywatelska chciałaby zająć się obronnością i policją, a także Ministerstwem Sprawiedliwości i resortem finansów.
Również Polska 2050 jest zainteresowana resortem obrony narodowej, ale szanse – według RMF – są umiarkowane. Możliwe jest natomiast, że ugrupowaniu Szymona Hołowni przypadnie MSZ. Resortem mogłaby pokierować była ambasador RP w Moskwie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Polska 2050 chce także resortów cyfryzacji i klimatu. Tym drugim ma być zainteresowany także PSL. Ludowcy – zdaniem radia – chcą także resortów rolnictwa i cyfryzacji, a także, aby ministrem – koordynatorem służb specjalnych został Marek Biernacki. Polityk ma już doświadczenie w tej kwestii – w 2015 był sekretarzem stanu w KPRM oraz koordynatorem ds. służb specjalnych.
Według rozgłośni, tego stanowiska chciałaby także Lewica. Jest też zainteresowana resortem odpowiedzialnym za mieszkalnictwo, zdrowie oraz edukację, gdzie widziana jest Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Hołownia: Rozmowy dopiero się zaczęły
Lider Polski 2050 Szymon Hołownia został zapytany podczas konferencji prasowej, czy w potencjalnym przyszłym rządzie obejmie fotel marszałka Sejmu, czy wicepremiera. Odpowiedział, że na tym etapie rozmów koalicyjnych nie ma takich ustaleń i deklaracji.
– Te rozmowy dopiero się zaczęły. Myślę, że w ciągu najbliższych dni powinniśmy mieć jakieś wstępne ustalenia i kierunki. To są dobre rozmowy, one się bardzo fajnie toczą i też są takie partnerskie. One, jak mówię, dopiero dzisiaj się zaczęły, w ostatnich godzinach – powiedział.
Szymon Hołownia ocenił, że Trzecia Droga, która wprowadziła do Sejmu 65 posłów, stanowić będzie dużą siłę w nowym parlamencie. – Stosownie do tej siły zaufania, którą Polacy nam powierzyli, będziemy chcieli też brać odpowiedzialność – zaznaczył.
– Chcemy być – to jest chyba nie tylko moja deklaracja – szybko gotowi ze składem, planem, z tym, jak poukładać rzeczy w rządzie, Sejmie i mamy nadzieję, że podobną odpowiedzialnością wykaże się pan prezydent i nie będzie przewlekał terminów i procesów – oświadczył.
– Nam się wydaje, że ta umowa nie powinna mieć kartki, ani dwóch kartek, tylko powinna być o wiele bardziej szczegółowa. (…) Powinna być merytoryczna, obszerna, jawna – powiedział Szymon Hołownia.
Źródło: rmf24.pl
