Prawo do ochrony zdrowia i do równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej, finansowanej z pieniędzy publicznych, to prawo zagwarantowane przez Konstytucję. Tylko jednak ubezpieczeni i uprawnieni mogą z tej ochrony i opieki korzystać.
Ubezpieczenie zdrowotne to umożliwienie bezpłatnego dostępu do podstawowej opieki medycznej – czy w gabinecie, przychodni, czy w szpitalu. Jeśli więc zachorujemy, możemy udać się do placówki lub lekarza, który wcześniej podpisał kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Tym samym nie musimy płacić za wizytę.
To ważne, ponieważ kto nie ma ubezpieczenia, ten jednocześnie ma obowiązek uiszczenia opłaty za poradę lekarską oraz za inne usługi, świadczone przez placówkę służby zdrowia. Wiedzą coś o tym ci, którzy korzystają z prywatnych wizyt lekarskich. Bywa przecież, że jedna wizyta u specjalisty trwa niecałą godzinę i kosztuje kilkaset złotych, zaś tygodniowy pobyt w prywatnej klinice to wydatek nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Nie tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę (pełen etat bądź niepełny wymiar etatu) posiadają ubezpieczenie zdrowotne. Ubezpieczeniem zdrowotnym jest objęta osoba pracująca w ramach umowy zlecenia oraz te mające umowę agencyjną albo umowę o świadczenie usług, do której, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, stosuje się przepisy, jak przy umowie zlecenia.
Osoby, prowadzące własną działalność gospodarczą także są objęte tym ubezpieczeniem. Ubezpieczenie zdrowotne mają również dzieci do czasu rozpoczęcia nauki w szkole, dalej uczniowie, studenci, rolnicy, duchowni, emeryci i renciści oraz bezrobotni, zarejestrowani w powiatowym urzędzie pracy.
Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne? Tutaj nie ma jednej, powszechnie obowiązującej stawki. Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 procent podstawy wymiaru, przy czym podstawą wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorcy jest kwota zadeklarowana, nie niższa niż 75 procent przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego przez Główny Urząd Statystyczny (ostatni taki komunikat prezesa GUS pochodzi z 18 stycznia 2019 roku).
(AIP)
