Ukraina cieszy się z dostaw pierwszych pocisków Storm Shadow od Wielkiej Brytanii. To groźna broń, zdolna przenosić ładunki na odległość 250 km.
Wojskowi Kijowa mówią, że przyda się w zapowiadanej od dawna kontrofensywie.
Pierwszy raz użyto ich w Iraku
Pociski te zostały po raz pierwszy użyte w 2003 roku przez Wielką Brytanię do bombardowania Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku.
Teoretycznie można je montować na samolotach MiG-29 i Su-27 konstrukcji sowieckiej, nadal używanych przez Ukrainę.
Wielka Brytania jest pierwszym krajem, który zaczął dostarczać Ukrainie pociski manewrujące dalekiego zasięgu. Pozwolą one ukraińskim siłom uderzyć w wojska Putina i składy broni głęboko za liniami frontu.
Kreml zapowiadał wcześniej, że jeśli Londyn dostarczy te pociski, będzie to wymagało „adekwatnej odpowiedzi ze strony rosyjskiej armii”.
Atak na wartościowe cele
Storm Shadow, produkowane przez europejskiego producenta rakiet MBDA, to wystrzeliwane z powietrza pociski dalekiego zasięgu, przeznaczone do ataków na cele o dużej wartości, takie jak utwardzone bunkry.
Sidharth Kaushal, pracownik naukowy w londyńskim Royal United Services Institute, mówi, że brytyjska decyzja o dostawie Storm Shadows była ważna dla sił ukraińskich z dwóch powodów. Po pierwsze, rosyjskie składy amunicji ponownie znajdą się w zasięgu po tym, jak Rosjanie przesunęli je poza zasięg rakiet HIMARS, który wynosi 70 km.
Po drugie, Storm Shadow może zostać użyty do atakowania rosyjskich statków w Sewastopolu.
MBDA - co to za firma?
MBDA to europejska grupa przemysłowa, będąca światowym liderem w dziedzinie zaawansowanych systemów uzbrojenia, odgrywająca istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa narodowego. Powstała zgodnie z duchem współpracy międzynarodowej. Ponad 14000 pracowników grupy wspólnie wspiera suwerenność Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii oraz licznych krajów sprzymierzonych. Jako akcelerator innowacji, MBDA jest jedyną europejską grupą zdolną do projektowania i produkcji skomplikowanego uzbrojenia, odpowiadającego pełnemu zakresowi obecnych i przyszłych potrzeb operacyjnych trzech rodzajów sił zbrojnych (lądowych, morskich i powietrznych). Udziałowcami MBDA są: Airbus (37,5%), BAE Systems (37,5%) i Leonardo (25%).
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
dś