Urlop a koronawirus. Takie zasady będą obowiązywać w tym roku w hotelach. Wakacje z koronawirusem według Unii Europejskiej

D
Zalecenia Komisji Europejskiej dotyczące podróżowania w 2020 roku
Zalecenia Komisji Europejskiej dotyczące podróżowania w 2020 roku iStock
Urlop w dobie koronawirusa będzie możliwy. Komisja Europejska przygotowała zalecenia dotyczące hoteli i noclegów we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Niemiecki "Die Welt" zdradził, że chodzi m. in. o zasady dezynfekcji, ochronę ust, zachowania odstępów i jasnych reguł przekraczania granic pomiędzy krajami.

Wakacje w dobie koronawirusa

Dla wielu ludzi ograniczenia podyktowane sposobami walki z pandemią koronawirusa są trudnym doświadczeniem. Zamknięcie w czterech ścianach powoduje, że perspektywa urlopu czy wakacji jest światełkiem w tunelu. Zmęczeni społeczną izolacją obywatele liczą na możliwość organizacji wyjazdu - nawet niedalekiego i krótkiego, ale jednak będącego odskocznią od często niełatwej koronawirusowej codzienności.

Komisja Europejska przygotowała szereg zasad, które będą musiały przestrzegać kurorty wypoczynkowe we wszystkich krajach członkowskich UE. Ujawnia je niemiecki dziennik "Die Welt". To podpowiedź, jak mogą wyglądać wakacje w dobie pandemii koronawirusa.

Jak będzie wyglądał urlop w 2020 roku?

Szczegóły mają zdradzić w najbliższych dniach wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager i komisarz Thierry Breton.

- Podstawą jest określenie skoordynowanych ram, które pozwolą całej Europie spokojnie i bezpiecznie skorzystać z sezonu wypoczynkowego - napisali autorzy projektów.

Trudność w określeniu konkretnych wytycznych prawodawcy upatrują w znalezieniu balansu między zwiększonymi potrzebami podróżniczymi obywateli a troską o bezpieczeństwo społeczeństw. Politycy w Brukseli przekonują, że stosowanie jednolitych wytycznych Unii Europejskiej leży jednak w interesie państw podejmujących turystów z całego świata.

Dyskryminacja w podróżach

W ubiegłym tygodniu pojawiły się apele o skoordynowane otwarcie granic wewnątrz Unii Europejskiej. W liście do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, niemiecki europarlamentarzysta Andreas Schwab pisał:

- Swoboda dostępu jest punktem centralnym idei wspólnego rynku Europy.

Kiedy pojawiły się pomysły reglamentowanego prawa do przekraczania granic, Komisja Europejska zareagowała błyskawicznie, wysyłając ostrzeżenia przed dyskryminacją. Zdaniem Brukseli, jeśli granice będą otwarte, muszą takie pozostać dla wszystkich obywateli: bez względu na ich narodowość, obywatelstwo, miejsce zamieszkania czy cel podróży.

Kogo dotyczą wytyczne KE?

Wytyczne Komisji Europejskiej będą dotyczyć zarówno rządów krajowych, mniejszych hoteli i pensjonatów, jak i międzynarodowych koncernów oraz globalnych przedsiębiorstw. Spod prawa nie zostaną wyjęte platformy internetowe, działające na zasadach AirBnB.

Podróże i zasady w recepcjach

  • podróż tylko do miejsc, gdzie ryzyko zakażenia koronawirusem nie jest wysokie
  • w miejscach noclegu, recepcjach, toaletach mają znajdować się plakaty informacyjne i ostrzegawcze dla przyjezdnych (mają dotyczyć objawów i symptomów)
  • w recepcjach będzie obowiązkowa obecność środków do dezynfekcji
  • Komisja zaleca także meldunek turystów za pomocą smartfonów lub samoobsługowych terminali
  • w dużych hotelach recepcje będą musiały być wyposażone w szybę oddzielającą pracowników hotelu od turystów
  • na podłogach będą musiały być wyrysowane linie, pomagające zachować odstępy

Zasady korzystania z wind

Z windy w tym samym momencie korzystać mają osoby mieszkające w jednym pokoju. KE zaleca, by osoby sprawne fizycznie korzystały ze schodów.

- Pierwszeństwo w korzystaniu z wind powinni mieć ci, którzy są ograniczeni ruchowo lub dźwigają bagaż - można przeczytać w dokumencie przygotowanym przez Brukselę.

Przestrzenie wspólne

W przestrzeniach wspólnych, gdzie turyści przebywają dłużej niż 15 minut, powinny być zachowywane odstępy wynoszące minimum 1,5 metra. Jeśli zachowanie odstępu nie jest możliwe, obligatoryjnie na twarzach powinny pojawić się maseczki ochronne. Nakaz zachowania odstępów nie będzie dotyczył osób mieszkających w tym samym pokoju hotelowym lub podróżujących razem.

Restauracje i jadalnie

stoliki w nich mają być ustawione w odległości 2 metrów od siebie
każde takie miejsce będzie musiało określić maksymalną liczbę osób znajdujących się na jego terenie w jednym momencie
czas spożywania posiłku powinien być indywidualnie ustalany za pomocą narzędzi online, czyli rezerwacja przez internet

- Turyści znajdujący się w grupie ryzyka powinni mieć możliwość spożywania posiłków we własnych pokojach - można przeczytać w projekcie zaleceń KE, która radzi też tej grupie klientów unikania przestrzeni, z których korzysta w jednym czasie wiele osób.

Baseny, fitness i SPA

Podobnie ma wyglądać rezerwacja terminów w salonach fitness i spa. Komisja Europejska radzi również, by turyści przebierali się w pokojach hotelowych, a nie częściach wspólnych. Na basenie obowiązywać mają odległości między obcymi sobie turystami, a także przepisowe oddalenia leżaków, stołów do masażu, krzeseł i ławek.

Źródło: Die Welt

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl