Centrum Prognoz Heliogeofizycznych Centrum Badań Kosmicznych PAN informuje, że w ubiegły poniedziałek, 28 marca, o godzinie 13.29 polskiego czasu, doszło na Słońcu do oderwania się od jego atmosfery (zwanej koroną słoneczną, o temperaturze kilku milionów stopni) części rozgrzanych gazów, które zostały wyrzucone w przestrzeń kosmiczną.
Zjawisko to nazywa się koronalnym wyrzutem masy i charakteryzuje się nie tylko wielką prędkością lecących gazów, sięgającą od 200 do 2000 kilometrów na sekundę, ale także wywoływaniem dużych zakłóceń pola elektromagnetycznego.
W czwartek rozpęta się silna burza geomagnetyczna. Może powodować ból głowy
Poniedziałkowy słoneczny gość dotrze do Ziemi w czwartek i wywoła burzę magnetyczną o umiarkowanej skali G2 (skala jest pięciostopniowa – najsilniejsza burza G5 mogłaby mocno uszkodzić sieci energetyczne na kuli ziemskiej). Ziemia chroniona jest przez własne pole magnetyczne, ale koronalne wyrzuty mogą się przez nie przebijać i wówczas powodują zakłócenie pola magnetycznego naszej planety.
Astronomowie ostrzegają też, że w stronę Ziemi mknie nie jeden, a dwa lub trzy wyrzuty masy, zatem drugi lub drugi i trzeci dotrą do nas 1 kwietnia.
Zobacz też: Naukowcy pokazali w Poznaniu odnaleziony na Morasku meteoryt [ZDJĘCIA]
Z jednej strony przyniesie nam możliwość podziwiania zorzy polarnej na północnych terenach Polski, co możliwe będzie 31 marca krótko przed wschodem Słońca, z drugiej jednak wywoła kłopoty z funkcjonowaniem systemów zasilania elektrycznego, a nawet uszkodzenia transformatorów. Urządzenia elektroniczne i telefony komórkowe również będą narażone na awarie.
Zakłócenia pola magnetycznego Ziemi spowoduje również odczuwalne przez ludzi bóle głowy, senność, złe samopoczucie, a u części zwierząt – kłopoty z orientacją. Wbrew pozorom, z pola magnetycznego Ziemi korzysta spora część owadów, ryb, płazów, ptaków i ssaków – one będą więc odczuwać wpływ docierającej do Ziemi słonecznej masy.
Burze geomagnetyczne będą nas dotykać coraz częściej w najbliższych latach, bo aktywność Słońca rośnie. Obserwuje się jej wzrost i redukcję w jedenastoletnich cyklach, przy czym niską aktywność mamy już za sobą – notowano ją w 2019 roku. Ocenia się, że największa aktywność słoneczna będzie obserwowalna i odczuwalna w czerwcu 2025 roku. Niestety ostatni cykl słoneczny wydaje się być najsilniejszym, jakie dotąd obserwowano.
Jak złagodzić objawy alergii? Sprawdź, jak przetrwać okres p...
