- W ramach "porządków świątecznych", co raz częściej niepotrzebnych bliskich oddajemy do szpitala. Liczba tzw. przyjęć w trybie pilnym właśnie wzrosła o 50 procent – dodaje dr Joanna Przybylska-Just.
Do szpitala „trafiają” rodzice, dziadkowie, bo nie ma co z nimi zrobić. Nierzadko są to osoby z dużego stopnia otępieniem, dla których m.in. nowe środowisko powoduje zaostrzenie choroby.
Od stycznia do listopada br. na Oddział Geriatryczny przyjęto 517 osób. W trybie pilnym aż 235 osób.
- W ostatnich dniach aż o 50 procent wzrosła liczba przyjęć starszych osób do szpitala w ramach ostrego dyżuru. – To okropne. Przyjeżdżają rodziny ze swoimi bliskimi, by oddać ich do szpitala. Każdy powód jest dobry, by tu zostawić ich na święta. Wachlarz chorób, które im przypisują, jest wręcz imponujący – mówi dr Ahmed Shuheber, kierownik Izby Przyjęć w Piekarskim Centrum Medycznym.
- Nie każda choroba wymaga hospitalizacji. Wówczas jesteśmy wręcz zastraszani bądź skargami do NFZ, bądź do mediów. Narasta agresja przy odmowie – dodaje dr Shuheber.
Rodziny dobrze wiedzą, jak można pogorszyć stan zdrowia starszych, schorowanych osób. U 80 procent odwodnienie to „świąteczna hospitalizacja”. Wystarczy przez dwa dni nie podać leku albo dać mniej picia. To wystarczy...
– W naszym szpitalu staramy się sukcesywnie z tym walczyć. Głośno apelujemy, by nie organizować bliskim świąt na oddziałach. Za chwilę też będziemy starzy - być może i schorowani. Czy chcemy, by nas też tak traktowano? – pyta dr Przybylska-Just.
Oddział Geriatryczny jest oddziałem diagnostycznym. Przyjęcia, wykluczając przypadki nagłe, w większości są planowane. Przyjmowane są osoby po 60. roku życia. Pacjent hospitalizowany jest od 7 do 10 dni.
– W tym czasie robimy pełną diagnostykę. Wiele osób w podeszłym wieku ma problem wielochorobowości, a tym samym przyjmuje wiele leków na każdą przypadłość osobno. My do pacjenta podchodzimy holistycznie. Takie podejście pozwala na pełną diagnostykę, jak i na odpowiednie dobranie leków. My starości nie leczymy. Należy mieć świadomość, że starość to kolejny etap życia, a nie choroba – mówi kierownik oddziału.
Piekarskie Centrum Medyczne, jako jeden z nielicznych szpitali w naszym regionie, posiada Oddział Geriatryczny. Znajduje się tu 20 łóżek, w tym 2 łóżka intensywnego nadzoru medycznego.
Oddział geriatrii prowadzi diagnostykę i leczenie schorzeń wieku podeszłego m.in. w zakresie: zaburzeń pamięci i nastroju, zaburzeń chodu, zaburzeń układu pokarmowego, układu krążenia i oddechowego czy podstawowych zaburzeń endokrynologicznych. Na oddziale wykonuje się wiele badań: laboratoryjnych, radiologicznych, badania endoskopowe, holterowskie – ciśnienia tętniczego i EKG, a także pełną ocenę stanu funkcjonalnego pacjenta.
Zobaczcie koniecznie
