Grupa Wagnera na Białorusi. Polska reaguje
W środę po południu odbyło się specjalne posiedzenie Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. Tematem spotkania była dyslokacja na terytorium sąsiadującej z Polska Białorusi żołnierzy z najemniczej organizacji Grupa Wagnera.
– Z danych, którymi obecnie dysponujemy wynika, że może to być około 8 tysięcy żołnierzy – mówił Kaczyński podczas konferencji prasowej.
Wzmocnione środki na wschodniej granicy
W związku z zagrożeniem dla bezpieczeństwa Polski, jakim jest obecność Grupy Wagnera na terytorium Białorusi, rząd postanowił, że środki obronne na wschodniej granicy zostaną zwiększone zarówno „jeśli chodzi o przedsięwzięcia doraźne i o charakterze trwałym”.
– Odnosi się to zarówno do wzmocnienia sił, które będą tam stale obecne jak i zwiększenia ilości różnego rodzaju przeszkód i umocnień, które mają chronić naszą granicę, gdy byłaby zagrożona – podkreślił wicepremier.
Ochrona granicy polsko-białoruskiej
Jak dodał, polityka bezpieczeństwa państwa musi brać pod uwagę także „najczarniejsze scenariusze”.
– Kierując się tą zasadą musieliśmy podjąć takie decyzje dla wzmocnienia granicy w Polsce – powiedział Kaczyński.
Spytany o to, ilu żołnierzy wzmocni siły na granicy, wiceszef rządu powiedział, że konkretne liczby jeszcze nie zostały ustalone.
– O ile aktywność grupy Wagnera będzie w jakiejś części, czy też w całości skierowana przeciwko granicom Polski, przeciwko naszemu państwu, to będzie to wzmocnienie co najmniej do tego poziomu, który był przed okresem, w którym natężenie ataków zaczęło spadać – zaznaczył wicepremier.
– Chcemy, żeby ta granica – jeżeli oczywiście pewnego rodzaju przewidywania się potwierdzą, bo daj Boże, że się nie potwierdzą – była chroniona jeszcze mocniej, niż była chroniona w trakcie tych ataków, z którymi mieliśmy do czynienia – dodał.
Szef MON: wojsko i Straż Graniczna chronią granicę
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przypomniał, że na granicy polsko-białoruskiej od lata 2021 roku trwa hybrydowa operacja, podczas której na pogranicze sprowadzani są migranci z całego świata.
– Wówczas my podjęliśmy działania i zapewniliśmy bezpieczeństwo. Teraz też podejmujemy nowe kroki, aby wzmocnić granicę – mówił szef resortu.
Błaszczak dodał, że za ochronę granicy odpowiadają razem żołnierze oraz funkcjonariusze Straży Granicznej.
– Za bezpieczeństwo na granicy odpowiada przede wszystkim Straż Graniczna, ale i Wojsko Polskie jest w te działania zaangażowane. Teraz będzie większe natężenie tych wspólnych działań – powiedział.
Dodał również, że wzmocniona już jakiś czas temu została granica z rosyjskim obwodem królewieckim.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: i.pl, PAP