Wielka woda w Lubuskiem. Szprotawa jest zalewana, Żagań szykuje się na falę powodziową [zapis relacji na żywo 18.09.2024]

Wideo
od 12 lat
Rzeka Bóbr rośnie w oczach. Służby na bieżąco monitorują tę i inne lubuskie rzeki. Mieszkańcy z niepokojem spoglądają na Odrę. Na tej rzece fala powodziowa dopiero ma nadejść. Na bieżąco przekazujemy informacje ze sztabów kryzysowych i miejscowości, które szykują się na przyjęcie wielkiej wody.

Fala powodziowa w Lubuskiem. RELACJA NA ŻYWO (18.09.2024):

22.05

Stan wody w lubuskich rzekach - Dane z 17 września z godz. 22.00:

21.50

Poziom rzeki Bóbr w Żaganiu rośnie bardzo szybko. Prognozowaliśmy, że o poranku, 18 września, może wynieść on ponad 650 cm, tymczasemwody już jest 654 cm. Stan alarmowy został przekroczony o 254cm.

20.43

Przypominamy, że w ramach wsparcia dla osób poszkodowanych przez powódź, NFZ uruchomił bezpłatną, całodobową infolinię pod numerem: 800 190 590

20.30

Tak wygląda stan wody w lubuskich rzekach. Dane z 17 września z godz. 20.00:

20.15

  • W Dziećmiarowicach koło Szprotawy wspólnie z mieszkańcami, plutonem WOO NOWA SÓL, próbowaliśmy wzmocnić wał, niestety musieliśmy się ewakuować, ponieważ przez wały przebiła się woda, nastąpiła ewakuacja mieszkańców. W Szprotawie na ul. Zamkowej, Wolności, Partyzanckiej, woda zaczyna się wylewać z rzeki Bóbr na ulice i posesje - ogłosiliśmy ewakuację, ewakuowaliśmy mieszkańców którzy potrzebowali pomocy - informuje OSP Kargowa. Jednostka zakończyła już swoję zmianę na południu województwa.

20.03

Jak wynika z danych IMGW w Żaganiu stan rzeki Bóbr rośnie bardzo szybko. Aktualnie wynosi on 628 cm, co oznacza przekroczenie stanu alarmowego o 228 cm. W godzinach nocnych bądź o ponarku (18 września) poziom rzeki może przekroczyć 650 cm.

19.13

Szprotawa jest w bardzo trudnej sytuacji. Rzeka Bóbr sięga poziomu 475 cm. Jej stan alarmowy został przekroczony aż o 225cm! Przed mieszkańcami i wszystkimi, którzy pomagają w tamtym rejonie bardzo trudna noc.

Kompania WOO Świebodzin na terenie Małomic oraz miasta Szprotawa realizowała zadania związane z układaniem wałów, ładowaniem worków z piaskiem, oraz
Kompania WOO Świebodzin na terenie Małomic oraz miasta Szprotawa realizowała zadania związane z układaniem wałów, ładowaniem worków z piaskiem, oraz zabezpieczenie budynku mieszkalnego w miejscu narażonym na zalanie. OSP Lubrza

19.13

Most nad Odrą w Kostrzynie zostanie zamknięty

Wojewoda lubuski Marek Cebula podczas narady z premierem powiedział, że most graniczny na Odrze w Kostrzynie zostanie zamknięty w związku z powodzią. – Na moście jest ruch wahadłowy. W momencie wysokiej wody ten most nie wytrzyma ruchu pojazdów. Jest wniosek od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, aby w momencie najwyższej na rzece Odrze w Kostrzynie wyłączyć ten most z użytkowania – powiedział wojewoda. Wojewoda zaznaczył, że strona niemiecka została o tym już poinformowana. Na razie nie wiadomo kiedy i na jak długo przeprawa zostanie zamknięta. Fala kulminacyjna do Kostrzyna nad Odrą ma nadejść w najbliższy weekend.

19.13

  • W dniu dzisiejszym zauważyliśmy wyższy stan wody, jak i również fakt ewakuacji sprzętu w porcie Cigacice. Restauracja portowa jest w trakcie rozbiórki przez pracowników - informują strażacy z OSP Kargowa. ZOBACZ FILM Z DRONA:
od 12 lat

18.44

Wielka fala zalewa Szprotawę. Szczególnie dramatyczna sytuacja jest przy nisko położonej ul. Młynarskiej, przy której rok temu powstał piękny plac zabaw dla dzieci i plaża z piaskiem dla całych rodzin, "Wyspa Skarbów". Po powodzi prawdopodobnie wszystkie urządzenia będą nadawały się do utylizacji...

18.05

AKTUALNY STAN DRÓG W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM na godz. 17:00

  • KMP Gorzów Wlkp. - przejezdne wszystkie drogi,
  • KMP Zielona Góra - przejezdne wszystkie drogi,
  • Krosno Odrzańskie - droga gminna Brzeźnica - Gola (gmina Dąbie) nieprzejezdna przez zalanie, objazd przez m. Budynia,
  • KPP Nowa Sól - przejezdne wszystkie drogi,
  • KPP Słubice - przejezdne wszystkie drogi,
  • KPP Wschowa - przejezdne wszystkie drogi,
  • KPP Żary – przejezdne wszystkie drogi,
  • KPP Żagań:

- W Szprotawie z uwagi na podnoszący się poziom rzeki Bóbr został zamknięty most na ul. Młynarskiej i most na ul. 3 Maja. Zamknięta jest też droga na ul. Młynarskiej od nr 25 do skrzyżowania z ul. 3 Maja (woda przelała się przez most i zalewa drogę).
- Leszno Górne zablokowana ul. Fabryczna - objazd innymi ulicami miejscowości.
- Zablokowana droga w Małomicach przy ul. Kościuszki na wysokości Zalewu w kierunku miejscowości Bobrzany.
- Zablokowana Droga Krajowa nr 12 odcinek od ul. Widok w Wiechlicach do skrzyżowania Wiechlice/ Dziećmiarowice. Pękł wał przeciwpowodziowy. Policjanci w Szprotawie kierują na objazd przez miejscowość Wiechlice. Również od strony Dziećmiarowic są policjanci kierujący ruchem.

17.59

  • Walczymy całym plutonem WOO Zielona Góra, WOO Świebodzin, oraz miejscowymi jednostkami. Nie jest lekko - relacjonuje OSP Kargowa. Strażacy dają z siebie wszystko dzień i noc. Zobaczcie film:

17.55

W Gubinie również przygotowują się na wzrost Nysy Łużyckiej. Usypywany jest wał od Wyspy Teatralnej w kierunku oczyszczalni ścieków. - Pomaga dużo ludzi, dużo młodzieży. Wesprą nas również strażacy-ochotnicy z Bieżyc - mówi burmistrz Gubina, Zbigniew Bołoczko. - Każda pomoc jest mile widziana.

Według ostatnich szacunków fala kulminacyjna ma się spłaszczać i osiągnie poziom 382 cm między godziną 4 a 5 rano 18 września. To 18 cm poniżej stanu alarmowego. - Jeśli prognoza się sprawdzi, to rzeka nie powinna wylać. Możliwe, że na ulicy Piastowskiej woda wyjdzie z kanałów - dodaje burmistrz Gubina.

Gubin przygotowuje się na falę powodziową.
Gubin przygotowuje się na falę powodziową. Urząd Miasta Gubin

17.38

Most w Prądocinku (gmina Bobrowice) na Bobrze prawdopodobnie zostanie zamknięty. Tak wynika z informacji przekazanych podczas konferencji Grzegorza Garczyńskiego, burmistrza Krosna Odrzańskiego. Ostateczną decyzję podejmie Zarząd Dróg Powiatowych w Krośnie Odrzańskim.

Jest apel do mieszkańców powiatu Krośnieńskiego o solidarność. - Proszę przejść się do sąsiadów, którzy na przykład nie mają dostępu do internetu albo z niego skorzystajać, aby przekazać najważniejsze informacje. Jutro będą również roznoszone ulotki, dotyczące obecnej sytuacji na Odrze - dodaje burmistrz Krosna Odrzańskiego.

17.20

Od rana wielka fala na Bobrze zalewa Szprotawę i przemieszcza się w kierunku Żagania. W południe 17 września 2024 poziom Bobru na wodowskazie przy ul. Włókniarzy, za Biedronka w Żaganiu wynosił 5,5 metra. O 1,5 metra przekroczył poziom ostrzegawczy. W mieście co chwilę słychać syreny strażackie, zaś policja zamknęła zjazd z ronda Czerech pancernych na ulicę Włókniarzy.

Czytaj więcej:

16.19

Po godzinie 16 (17 września) zarządzono ewakuację Dziećmiarowic. - Pod salę wiejską w Dziećmiarowicach został skierowany autobus dla osób, które nie mają czym się ewakuować. Jest apel mieszkańców terenów zalanych, by uwolnić uwiązane zwierzęta - apeluje Urząd Miasta w Szprotawie.

Uwaga na fałszywe informacje!
W przestrzeni publicznej i medialnej pojawiają się nieprawdziwe informacje o czterech wybuchach i wysadzeniu wałów w Dziećmiarowicach.

Z uwagi na pilną potrzebę zostają uruchomione dodatkowe numery telefonów do kontaktu z potrzebującymi informacji bądź pomocy:

  • 795 557 098,
  • 795 557 053,
  • 795 557 056,
  • 795 557 099,
  • 795 557 060.
  • Bez zmian pozostaje numer główny 795 557 057.

16.15

W Szprotawie mamy bardzo trudną sytuację. - Jest ciężko - mówią pracujący w pocie czoła mieszkańcy. Stan wody wynosi już 466 cm, co oznacza, że stan alarmowy został przekroczony o 213 cm. Wszyscy pracują w pocie czoła, żeby ratować miasto, żeby ratować cokolwiek z miejscowości, która w połowie miasta znajduje się już pod wodą. Ludzie walczą z czasem.

CZYTAJ WIĘCEJ:

15.45

Posiedzenie połączonych sztabów kryzysowych w Zielonej Górze

We wtorek, 17 września w starostwie powiatowym w Zielonej Górze odbyło się połączone posiedzenie powiatowego i miejskiego sztabu kryzysowego w związku ze zbliżającą się falą na Odrze. Przedstawiciele służb, samorządów i zaangażowanych instytucji rozmawiali o najważniejszych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa na Odrze oraz Bobrze.

– Dokładnie monitorujemy sytuację, aby zawczasu zapobiegać potencjalnym ryzykom – podkreśla prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski. – Rozmawialiśmy m.in. o stanie technicznym wałów przeciwpowodziowych, których nasze miasto ma ok. 4,5 km. Mamy już przygotowane różne scenariusze działania w zależności od rozwoju sytuacji, zabezpieczyliśmy też źródło wody pitnej dla Zielonej Góry. Na ten moment prognozy wskazują, że nie przekroczymy krytycznych poziomów wód. Zależy nam jednak, aby minimalizować straty materialne, dlatego rozważamy m.in. rozbiórkę elementów przystani na Odrze w okolicy Lasu Odrzańskiego. Czuwamy nad bezpieczeństwem zielonogórzan i wymieniamy informacje z samorządami oraz stroną rządową.

Urząd miasta informuje, że według obecnych szacunków meteorologicznych, fala kulminacyjna dla zielonogórskiego odcinka Odry ma nadejść w niedzielę, ok. godz. 6.00 rano. Obecnie najtrudniejsza sytuacja - ze względu na górski charakter Bobru - panuje w okolicy Nowogrodu Bobrzańskiego, gdzie trwa walka z żywiołem.

Starostwo powiatowe informuje, że podjęto tematy takie, jak bezpieczna ewakuacja mieszkańców najbardziej zagrożonych terenów, kontrola wałów przeciwpowodziowych czy zabezpieczenie newralgicznych punktów.

15.30

Stara Wieś apeluje: „Nie zapomnijcie o nas”

W Starej Wsi boją się powtórki w 1997 roku. Mieszkańcy mobilizują się do walki z wielką wodą. Sprawdziliśmy, jaka sytuacja jest w powiecie nowosolskim.

Więcej można przeczytać w materiale: Stara Wieś apeluje: „Nie zapomnijcie o nas”. Mieszkańcy mobilizują się do walki z wielką wodą. Jaka jest sytuacja w powiecie nowosolskim?

15.04

Burmistrz Łęknicy: „widać wyraźny spadek poziomu Nysy”

Burmistrz Łęknicy Piotr Kuliniak poinformował w mediach społecznościowych, że to, co widzimy teraz w Łęknicy jest prawie maksymalnym poziomem Nysy Łużyckiej, jaki jest dzisiaj przewidywany.

- Być może nurt rzeki podniesie się jeszcze, ale będą to wzrosty minimalne. Nie spodziewane są kolejne fale powodziowe napisał burmistrz. I dodał, że z danych aktualizowanych co 15 minut, widać wyraźny spadek poziomu Nysy, jak i spadek ilości przepływu wody w metrach sześciennych na sekundę. - Mam nadzieję, iż wszystko, co najgorsze jest już za nami - liczy burmistrz Kuliniak.

15.00

Kostrzyn nad Odrą - zebrał się sztab kryzysowy

17 września podczas spotkania miejskiego sztabu kryzysowego Burmistrz Miasta Kostrzyn nad Odrą spotkał się także z przedstawicielami firm znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Odry. Tematem spotkania była aktualna sytuacja hydrologiczna oraz przygotowania na nadchodzącą falę kulminacyjną na rzece Odrze. W drugiej części spotkania, Miejski Sztab kryzysowy spotkał się z jednostkami organizacyjnymi miasta zagrożonych podtopieniem.

Według Wód Polskich (stan na godz. 13:00), poziom alarmowy rzeki Odry (470 cm) zostanie przekroczony w poniedziałek, 23 września. Fala szczytowa ma dotrzeć do Kostrzyna najprawdopodobniej w środę, 25 września, i wyniesie 478 cm, co oznacza znaczące obniżenie prognozowanego poziomu o 62 cm w porównaniu do wcześniejszych prognoz (540 cm).

Najważniejsze informacje przekazane przez Burmistrza Miasta:

  • Złożono wniosek i otrzymano wsparcie od Wojewody Lubuskiego z zakresu: dodatkowych worków na piasek i sprzętu służącego zabezpieczeniu przeciwpowodziowemu
  • Zakontraktowano usługi firm transportowych, które zajmą się przewozem piasku do najbardziej zagrożonych terenów.
  • Przygotowano karty informacyjne dla mieszkańców terenów zagrożonych zalaniem.
  • Dystrybucja worków na piasek dla mieszkańców obszarów zagrożonych tj. Osiedla Szumiłowa i najniżej położonych części Osiedla Drzewic, przeprowadzona zostanie przez Ochotniczą Straż Pożarną i rozpocznie się 18 września.

14.06

Pękł wał, zablokowana DK 12

Zablokowana droga krajowa nr 12 odcinek od ul. Widok w Wiechlicach do skrzyżowania Wiechlice/Dziećmiarowice. Pękł wał przeciwpowodziowy. Policjanci w Szprotawie kierują na objazd przez miejscowość Wiechlice

14.00

W Starym Raduszcu z niepokojem spoglądają na Bóbr

Odra w Krośnie Odrzańskim na razie jest spokojna, ale czy to cisza przed burzą. W Gubinie zabezpieczają okolice Wyspy Teatralnej przed Nysą Łużycką. W Starym Raduszcu z niepokojem spoglądają na Bóbr. W Połęcku układają worki i przygotowują się na wielką falę.

Czytaj więcej: Krosno Odrzańskie i Gubin przygotowują się na wielką falę na Odrze i Nysie. Worki układają w Połęcku. Czy Bóbr zaleje Stary Raduszec?

13.44

Apel burmistrzyni Słubic

Burmistrzyni Słubic Marzena Słodownik prosi organizatorów różnego rodzaju pikników, imprez kulturalnych czy sportowych, zaplanowanych na najbliższy weekend, o przeniesienie ich na inny termin lub ich odwołanie. Jest to spowodowane zbliżającą się do Słubic falą kulminacyjną na Odrze. Na dziś prognozy są takie, że w weekend rzeka osiągnie stan alarmowy dlatego musimy zachować szczególną ostrożność.

13.12

Fala kulminacyjna dotrze do Gubina w środę ranem

Gmina Gubin przygotowujemy się na nadejście fali na Nysie Łużyckiej. Według dzisiejszych porannych szacunków fala kulminacyjna ma się spłaszczać i osiągnie poziom 382 cm między godziną 4 a 5 rano w środę, 18 września. To 18 cm poniżej stanu alarmowego, co jest pozytywną wiadomością – informuje Zbigniew Bołoczko, burmistrz Gubina.

W ciągu dnia nadal prowadzone są prace nad umocnieniem newralgicznych punktów wału przeciwpowodziowego. Wszystkie nasze służby miejskie i ratownicze czuwają, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom.

12.50

Gmina Zabór apeluje o pomoc

W Milsku i w Tarnawie trwają prace przy zabezpieczaniu obu przepompowni. Strażacy wraz z mieszkańcami, pracownikami urzędu gminy, przy współpracy z Polskimi Wodami zabezpieczają te obiekty. Ciężarówki wożą piasek na wyznaczone miejsca. Została zakupiona folia do zabezpieczania budynków i wałów, zabezpieczono worki do piasku. Odebrano 7 tys. worków z Powiatowego Zielonogórskiego magazynu kryzysowego. Kolejne 10 tys. jest w trakcie odbioru z Lubuskiego Wojewódzkiego Magazynu - informuje wójt Robert Sidoruk.

Gmina apeluje do mieszkańców o opróżnienie zbiorników bezodpływowych oraz o wyłączenie zasilania fotowoltaiki zlokalizowanej na gruncie. Prosi , aby nie wchodzić i nie jeździć po wałach.

We wtorek o godz. 17.00 w Milsku, Przytoczkach i Wielobłotach będą układane worki z piaskiem. Mile widziani są wolontariusze z łopatami oraz darczyńcy piasku (najlepiej z transportem).

Całodobowy tel. kontaktowy do zgłaszania wszelkich spraw związanych z zagrożeniem powodziowym w gminie Zabór: 517 574 860.

12.18

Zalany bulwar w Żaganiu

W Żaganiu zalany jest bulwar nad Bobrem. Stan rzeki wciąż wzrasta.

Bóbr w Żaganiu. Poziom rzeki rośnie.
Bóbr w Żaganiu. Poziom rzeki rośnie. Małgorzata Trzcionkowska

12.02

W Szprotawie apel o ewakuację

Tak wygląda Szprotawa z lotu ptaka:

W Szprotawie Bóbr zalał ul. 3 Maja. Burmistrz apeluje do mieszkańców o ewakuację z zagrożonych terenów. Więcej przeczytasz TUTAJ

10.36

Policja w gotowości. Niektóre drogi zamknięte

Od niedzieli policjanci w powiecie żagańskim są w pełnej gotowości z uwagi na wprowadzony stan alarmowy przeciwpowodziowy w Żaganiu i Szprotawie. Niestety woda w rzece Bóbr podnosi się z godziny na godzinę. Zwiększona została liczba patroli. W poniedziałek (16 września) policjanci pomagali przy ewakuacji archiwum Prokuratury Rejonowej w Żaganiu. Przedstawiciele samorządów i służb byli obecni na Moście 1000-lecia w Szprotawie w trakcie, kiedy była przywracana jego drożność zablokowana przez spływające konary i gałęzie drzew. W tym czasie policjanci zabezpieczali to miejsce i kierowali ruchem, aby udrożnić przejazd pojazdów. W nocy pełniliśmy służby wspólnie z funkcjonariuszami Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej i Straży Miejskiej.

O poranku Szprotawa obudziła się ze znacząco podniesionym stanem wody, który obecnie wynosi 442 centymetry i cały czas rośnie. Spowodowało to zalanie ulic i prywatnych posesji. Z uwagi na wylania rzeki zamknięto most na ulicy 3 maja, a także na ulicy Młynarskiej. Nie ma przejazdu do Nowej Koperni, Polkowiczek i Śliwnika. Prosimy o śledzenie aktualnych komunikatów zamieszczanych na stronach internetowych i profilach społecznościowych samorządów i służb mundurowych.

10.19

Przewóz ocalony? Nysa Łużycka wylewa na łąki i pola

- Nie ma w tej chwili zagrożenia dla mieszkańców, domostw. Baliśmy się o drogę wojewódzką w miejscowości Potok, woda dochodzi do drogi, ale się nie przelewa. Woda rozlała się na łąki i pola - informuje Ewelina Rzepka, wójt Przewozu.

9.53

Fala powodziowa w Szprotawie

Lubuscy Łowcy Burz na swoim facebookowym profilu informują, że fala powodziowa właśnie dociera do Szprotawy. Bóbr ma w tym miejscu 447 cm.

9.45

Bóbr "szaleje"

"W Szprotawie rzeka Bóbr już „szaleje”. Jesteśmy cały czas w pełnej gotowości. Trzymajcie kciuki za Służby, Władze lokalne i Mieszkańców. Bądźcie z nami Drodzy Lubuszanie" - napisał w mediach społecznościowych wojewoda Marek Cebula.

Bóbr wylał w Szprotawie. Mieszkańcy boją się o swój dobytek.
Bóbr wylał w Szprotawie. Mieszkańcy boją się o swój dobytek. Marek Cebula

9.09

Mieszkańcy Cieszowa będą dyżurować w nocy

Mieszkańcy Cieszowa koło Nowogrodu Bobrzańskiego i okolic od kilku dni przygotowują się na nadejście kulminacyjnej fali na Bobrze. Jeśli w nocy z wtorku na środę usłyszą syreny alarmowe, to znak, że będą musieli opuścić swoje domy.

8.52

Zamknięta ulica 3-go maja w Żaganiu

Z uwagi na zalanie wodą zamknięto dla ruchu drogowego ul. 3-go Maja na odcinku od mostu rz. Bóbr do skrzyżowania z ul.Kraszewskiego

Z uwagi na wysoki stan Bobru zamknięto ul. 3-go maja w Żaganiu.
Z uwagi na wysoki stan Bobru zamknięto ul. 3-go maja w Żaganiu. KPP Żagań

8.15

Lubuskie służby bez przerwy monitorują stan rzek. Wojewoda lubuski w poniedziałek późnym wieczorem odwiedził Szprotawę i Małomice. Fala powodziowa na Bobrze ma tu dotrzeć we wtorek (17 września) w godzinach popołudniowych i wieczorem.

Przeczytaj też:
RELACJA Z PONIEDZIAŁKU, 16 WRZEŚNIA
RELACJA Z NIEDZIELI, 15 WRZEŚNIA

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl