Przeczytaj - to ważne
Niedawno media donosiły o dobrych wynikach leczenia remdesivirem 53 osób w Stanach Zjednocznych. Pisał o tym magazyn "New England Journal of Medicine". W odpowiedzi na tę publikację prezes firmy Gilead Daniel O’Day zamieścił oświadczenie na oficjalnej stronie koncernu. „Wyniki, które obejmują 53 pierwszych pacjentów (…) pokazują, że większość wykazała poprawę kliniczną po przyjęciu remdesiviru” – czytamy. Prezes dodał, że nie byli to pacjenci zakwalifikowani do badań klinicznych nad lekiem. Podano go grupie najciężej chorych w ramach „programu współczucia”.
Cały czas trwają – dodał prezes – kliniczne badania nad lekiem. Mają one umożliwić otrzymanie „pełnego obrazu działania remdesiviru w różnych kontekstach. Badania te obejmują różne populacje pacjentów w różnych grupach demograficznych i o różnych typach objawów: umiarkowane, ciężkie tam, gdzie pacjenci potrzebują wsparcia tlenowego i krytyczne”. Prezes dodał, że wstępne dane z badań u pacjentów najciężej chorych będą znane pod koniec kwietnia. Zastrzegł jednak, że wciąż nie jest to lek dopuszczony do użycia a dopiero testowany.
Jak zdradził prof. Krzysztof Simon w TVN24, lek, sprowadzony będzie do kilku ośrodków w Polsce za zgodą Ministerstwa Zdrowia.
Warto przypomnieć, że wrocławski Uniwersytet Medyczny prowadzi badania nad zastosowaniem w leczeniu koronawirusa chlorochiny. Nie jest to nowy lek – jak remdesivir. To specyfik znany od dawna i podawany chorym na malarię. W badaniach nad chlorochiną uczestniczy m.in. prof. Krzysztof Simon.
W leczeniu pacjentów z Koszarowej próbowane są też inne leki m. in. na HIV. Kilka tygodni temu prof. Simon mówi, że kilkoro pacjentów – u których zastosowano tę eksperymentalną terapię – szybko wróciło do zdrowia. Jednak jest ich zbyt mało, by mieć pewność, że to efekt leczenia.
Nie przegap tych informacji
- Co wolno od dzisiaj? Tak zmieniły się ograniczenia
- List z SOR: Musimy prosić o wszystko. Jak zająć się chorymi?
- Wrocław: Szukają ozdrowieńców. Ich krew może ratować życie
- Wrocław: Może zabraknąć lekarzy i pielęgniarek
- Ekspert WHO: Druga fala koronawirusa jesienią jest pewna
- Epidemiolog: Jeszcze długo nie wrócimy do normalności
Przeczytaj, to ważne
- Koronawirus we Wrocławiu: Nie żyje 67-latek
- Koronawirus w powiatach Dolnego Śląska [LICZBY - 5.05.2020]
- Koronawirus zaatakował hospicjum. Dziesiątki chorych
- Wrocław: Powstała czerwona strefa dla najciężej chorych
- Dolny Śląsk: W szpitalu zakaźnym skończyły się miejsca
- Do Wrocławia przyleciało 200 Koreańczyków. Bez kwarantanny?
