Spis treści
Żdanok chciała rozsadzić Hiszpanię?
Współpraca łotewskiej europosłanki Tatiany Żdanok z rosyjskimi specsłużbami została ujawniona w wyniku dziennikarskiego śledztwa redakcji z Łotwy, Estoni i Szwecji, przy współudziale niezależnych mediów rosyjskich. Eurodeputowana miała przez wiele lat kontaktować się z pracownikami FSB i przekazywać im poufne informacje z Parlamentu Europejskiego.
Jej działalność nie ograniczała się do informowania rosyjskich służb o działalności europarlamentu. Aktywność łotewskiej eurodeputowanej jest zbieżna z prowadzoną od lat przez Rosję działalnością na rzecz secesji Kraju Basków i Katalonii od Hiszpanii - informują hiszpańskie media.
Żdanok wspierała hiszpańskich separatystów
Dziennik "El Mundo" przypomniał, że jeszcze przed organizacją nielegalnego referendum w Katalonii, przeprowadzonego 1 października 2017 roku, Żdanok podpisała wraz z grupą europosłów petycję. W piśmie zażądano potępienia przez Komisję Europejską rządu Hiszpanii za rzekome "prześladowania sądowe i polityczne" Katalończyków, przygotowujących lokale wyborcze do plebiscytu.
"Żdanok nigdy nie ukrywała swojej sympatii dla sprawy niepodległości Katalonii" - napisał madrycki dziennik, zaznaczając, że łotewska polityk pochodzenia rosyjskiego wielokrotnie wypowiadała się na rzecz katalońskich separatystów oraz brała udział w wiecach poparcia dla secesjonistów, a także spotkaniach z udziałem ich liderów, m.in. byłym premierem Katalonii Carlesem Puigdemontem.
Uznała legalność aneksji Krymu
"El Mundo" odnotował też częste spotkania i wspólne zdjęcia Tatiany Żdanok w budynku Parlamentu Europejskiego z politykami separatystycznej Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC). Powiadomiono także, że polityk jako obserwatorka nielegalnego referendum zorganizowanego w 2014 roku przez Rosję na Krymie "uznała inwazję Kremla na Ukrainę za zgodną z prawem".
Tymczasem rok wcześniej Żdanok przyjechała do Hiszpanii, aby lobbować na rzecz baskijskich separatystów - zauważył hiszpański portal Vozpopuli. Jej podróż służyła okazaniu wsparcia byłemu członkowi organizacji terrorystycznej ETA Arnaldo Otegiemu, osadzonemu wówczas w więzieniu w Logrono. Aktualnie jest on przywódcą separatystycznej baskijskiej partii EH Bildu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Podczas wiecu pod więzieniem w Logrono Żdanok stwierdziła, że Otegi jest "dobrym przykładem polityka", a także "więźniem sumienia" - przypomniały hiszpańskie media.
Źródło:
