Wybory do PE. Debata przedwyborcza. Ostre starcie polityków w TVP

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
W czwartek o godz. 20.30 odbyła się jedyna debata przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, transmitowana w TVP. Udział w niej wzięli: Jadwiga Wiśniewska (Prawo i Sprawiedliwość), Jan Olbrycht (Koalicja Europejska), Krzysztof Śmiszek (Wiosna), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Paweł Kukiz (Kukiz’15), Adrian Zandberg (Lewica Razem). Prezentujemy wypowiedzi polityków na każdy z pięciu tematów, poruszony podczas debaty.

WPROWADZENIE EURO

Krzysztof Śmiszek (Wiosna)
Polska zobowiązała się że przyjmie euro. Niestety polskie rządy od 2004 roku nie wykonały żadnej pracy. Nie rozmawiano ze społeczeństwem, jakie są za i przeciw. Wiosna mówi jednoznacznie: euro nie dziś, najpierw obądźmy dobrą debatę z Polkami i Polakami

Adrian Zandberg (Lewica Razem)
My na lewicy mamy do euro podejście pragmatyczne. Patrzymy na owoce. Obecna konstrukcja euro nie jest zbyt fortunna. Widać to było po kryzysie ekonomicznym w 2008 roku, bo na euro bardzo mocno skorzystały Niemcy czy Holandia, a słabsze gospodarki wyszły jak Zabłocki na mydle. Uważamy, że euro trzeba zreformować, zmienić. Kiedy będzie bezpieczne dla gospodarek jak polska, wtedy jest sens do niego wchodzić.

Jadwiga Wiśniewska (Prawo i Sprawiedliwość)
Jeśli Elżbieta Bieńkowska mówi, że dziś jesteśmy w oślej ławce, to z całą pewnością w tej ławce siedzi ona, bo była bardzo słabym komisarzem. My dziś mamy bardzo duży wzrost gospodarczy. Dziś Polska jest liderem wzrostu gospodarczego. Mocna złotówka to mocna polska gospodarka.

Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Dyskusja o euro to temat zastępczy. Nie spełniamy kryteriów wejścia do strefy euro, poza tym ponad połowa Polaków nie chce wejścia do strefy euro. Powinniśmy ochraniać polską walutę. My do strefy euro nie chcemy wejść ani teraz, ani kiedykolwiek w przyszłości.

Jan Olbrycht (Koalicja Europejska)
Warto posłuchać czasami osób, które są blisko i widzą, co się dzieje. Osobiście uważam, że pani komisarz ma rację, natomiast wprowadzenia euro nie ma w programie KE. Ale jeśli chcemy rozmawiać o euro, to rozmawiajmy o budżecie UE. To jest kluczowy temat - ile Polska dostanie po roku 2020. Z naszego punktu widzenia - KE jeszcze raz powtarza, wprowadzenia euro nie ma dziś w programie KE.

Paweł Kukiz (Kukiz'15)
Czuję się troszeczkę jak w 1 z 10. Kukiz'15 stanowczo sprzeciwia się wprowadzeniu euro, bo jest to instrument polityczny, a nie ekonomiczny, służący gospodarce niemieckiej. Jakiś czas temu złożyliśmy ustawę o potwierdzeniu złotówki, jako waluty polskiej. Niestety PiS wywaliło to w powietrze.

PRZYSZŁOŚĆ UNII EUROPEJSKIEJ - SUPERPAŃSTWO, CZY EUROPA OJCZYZN?

Jan Olbrycht (Koalicja Europejska)
Kluczowym pytaniem jest to, co jest korzystne dla Polski. To jest dla nas najważniejsze. Jakie rozwiązanie będzie dla Polski bezpieczniejsze? Tę sprawę trzeba rozważać na zimno. Z naszego punktu widzenia silniejsza UE, która ma silniejsze instytucje, większy budżet, a przecież chcemy pieniędzy europejskich, to w związku z tym KE uważa, że korzystny dla Polski jest model, w którym UE będzie silna, co nie oznacza oczywiście modelu federacyjnego.

Jadwiga Wiśniewska (Prawo i Sprawiedliwość)
UE może być silna siłą państw członkowskich. A więc - zdecydowane NIE PiS-u dla federalizacji UE. Trzeba robić wszystko, by niwelować różnice między państwami członkowskimi. Nie dla Europy różnych prędkości. Tak dla UE, w której każde państwo traktowane jest podmiotowo.

Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Przyszłość UE jest niejasna. Większość Polaków ma wątpliwości, czy ten projekt przetrwa. Naszym zdaniem trzeba te wątpliwości Polaków traktować bardzo poważnie. Trzeba przyglądać się temu, co robią Niemcy, czy Francja i dlatego trzeba w PE mieć delegację sił, które podejrzliwie patrzą na to, co robi Unia Europejska.

Krzysztof Śmiszek (Wiosna)
Wszyscy ludzie, którzy ze mną rozmawiają mówią, że UE to wspaniały projekt. I Wiosna również tak uważa. Polacy chcą dalszej integracji z UE, ale chcą też, żeby UE wreszcie zaczęła rozwiązywać konkretne problemy. I w PE będziemy o to walczyć. Unia powinna wreszcie zacząć rozwiązywać problemy konkretnych osób, np. problemy z transportem.

Paweł Kukiz (Kukiz'15)
Jeżeli UE chce przetrwać, musi być koniecznie zreformowana. To ma być Unia budowana przez ludzi i dla ludzi, a nie przez partie polityczne. Chcemy, żeby PE posiadał inicjatywę ustawodawczą, bo dziś jej nie posiada. Chcemy e-votingu, konsultacji z obywatelami. Jesteśmy tolerancyjni, ale nie godzimy się, że by z homoseksualizmu robić religię.

Adrian Zandberg (Lewica Razem)
Spójrzmy na to przyziemnie - myśląc o przyszłości UE, myślę o moich dzieciakach, które będą w niej dorastać. Chciałbym, żeby to była Unia, w której ludzie nie będą bali się o jutro. Idziemy do tych wyborów z takimi postulatami. Z postulatami pomocy młodym w rozpoczęciu życia. Chcemy europejskiej płacy minimalnej.

Riposta Krzysztofa Śmiszka
Piękne słowa, że nie chce pani Europy dwóch prędkości. Wasz kandydat kilka dni temu powiedział, że nie chce, żeby UE regulowała standardy opieki zdrowotnej. Ja chcę, żeby Polacy i Polki mieli taki sam dostęp do opieki, jak Szwedzi, czy Niemcy.

PRAWA DO MAŁŻEŃSTW PAR HOMOSEKSUALNYCH

Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Konfederacja zrzesza polityków, którzy mają konserwatywne poglądy. Nie może być żadnej zgody na promowanie zboczeń, na to, żeby z Komisji Europejskiej przychodziła do nas propaganda i finansowanie projektów ideologicznych. Tym, co zbudowało Europę są wartości chrześcijańskie. Europa to różnorodność kultur, a nie zacieranie granic, narzucanie lewicowych wartości. Nikt z zewnątrz nie będzie nam narzucał, co mamy myśleć i mówić.

Paweł Kukiz (Kukiz'15)
Uważam, że związki partnerskie powinny być, żeby uregulować sprawy finansowe, czy odwiedzin w szpitalu. Natomiast w życiu nie zgodzę się na instytucję małżeństwa. Jak wy chcecie dzieci urodzić? Małżeństwa homoseksualne otwiera furtkę dla adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Niech dziecko ma prawdziwe wzorce rodziców, a nie dwóch tatusiów.

Adrian Zandberg (Lewica Razem)
Dajcie ludziom żyć, tak jak chcą. To nie jest rola polityków, żeby wtykali ludziom nos pod kołdrę. Jak słyszę wzniosłe słowa, że Europa ma opierać się na wartościach chrześcijańskich to ja mówię, że w Europie są ludzie, którzy wierzą i którzy nie wierzą. Musimy się pod tym wspólnym dachem zmieścić. Polacy to naród, który jest wolny, który nie lubi, jak ktoś mu mówi, w co ma wierzyć.

Krzysztof Śmiszek (Wiosna)
Europa to wspólnota wartości. Te wartości to szacunek, godność, tolerancja, akceptacja i różnorodność. Tak dla związków partnerskich, tak dla równości małżeńskiej. Nie ma powodu, by Polacy i Polki byli gorzej traktowani przez swoje państwo, niż Niemcy, czy nawet Włosi. Politycy powinni mieć odwagę i kształtować warunki życia dla każdego i każdej. Nie nietolerancji, rasizmowi i homofobii.

Jan Olbrycht (Koalicja Europejska)
W traktacie, który rząd polski zaakceptował, jest wyraźnie zaakcentowane, że wszystko, co dotyczy rodzin, jest w kwestii państw członkowskich. Natomiast są wartości, które wyraźnie mówią, że UE jest za nie dyskryminowaniem, za równością kobiet i mężczyzn, za sprawiedliwością i demokracją. KE mówi - jesteśmy absolutnie zdecydowani na bronienie wartości europejskich.

Jadwiga Wiśniewska (Prawo i Sprawiedliwość)
Warto przypomnieć wypowiedź przewodniczącego Grupińskiego, który powiedział, że związkami osób homoseksualnych zajmą się po wyborach. Nie tylko KE, ale również Wiosna mówi wyraźnie - najpierw związki partnerskie, małżeństwa, a potem adopcja dzieci. W PE cały czas mówi się o promocji i wspierania osób LGBT.

BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE - JAKIE DZIAŁANIA POWINNA PODJĄĆ UNIA EUROPEJSKA, ABY TO BEZPIECZEŃSTWO ZAPEWNIĆ JEJ CZŁONKOM?

Jan Olbrycht (Koalicja Europejska)
KE jest przeciwko projektowi Nord Stream 2. Jeden z przywódców naszej frakcji w PE, Manfred Weber powiedział wyraźnie, że nawet on, jako polityk niemiecki, jest przeciwko temu projektowi. To poprzedni rząd walczył o równość energetyczną. Ważne jest nasze bezpieczeństwo energetyczne.

Krzysztof Śmiszek (Wiosna)
Wiosna jest przeciwna Nord Stream 2. Jesteśmy w stanie jako Polacy porozumieć się ponad podziałami w PE i swoją siłą, argumentami przekonywać innych, by ten projekt został zablokowany. Jeśli nasi premierzy mówią, że możemy naszą gospodarkę oprzeć na węglu, to kłamią. Zasobów węgla mamy na 15-20 lat. Musimy stawiać na zielone źródła energii.

Jadwiga Wiśniewska (Prawo i Sprawiedliwość)
Poseł z PO mówi o solidarności europejskiej. Została ona zakopana razem z Nord Stream na dnie Bałtyku. To poprzedni rząd podpisał umowę z GazPromem i za gaz płacimy najdrożej ze wszystkich państw UE. Musimy zbudować niezależność energetyczną Polski. Dlatego rozbudowujemy gazoport w Świnoujściu. Naszym celem jest niezależność od Rosji.

Riposta Jana Olbrychta
To nasza decyzja, o rozbudowie gazoportu w Świnoujściu, którą państwo zrealizowaliście. Badzo dziękuję.

Adrian Zandberg (Lewica Razem)
Na tej sali nie ma nikogo, kto byłby zwolennikiem Nord Stream 2. Sprawą kluczową jest nowy budżet UE. Musimy przekonać naszych sojuszników, że potrzebny jest wielki europejski plan transformacji energetycznej. Potrzebujemy wielkich publicznych europejskich nakładów. Przekonaliśmy do tego koalicję kilkunastu lewicowych partii z Europy.

Paweł Kukiz (Kukiz'15)
Ja mam do pana Śmiszka propozycję, żeby pan pojechał do górników i im powiedział o tych 15 latach. Skąd pan to wziął? Nasza polityka musi opierać się na węglu. Anglicy mieli na dekarbonizację 60 lat. Nam każe się teraz natychmiast zamykać kopalnie. Nie ma takiej opcji. Jeśli chodzi o Nord Stream 2, to sprzeciwiamy się temu.

Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Pani poseł PiS-u pięknie mówi, ale zapomina, że w ostatnich latach bijemy rekord importu węgla. Zamykamy kopalnie i importujemy rekordowe ilości węgla. A w UE oczywiście brakuje solidarności w sprawach energetycznych i jej nie będzie. To czysta naiwność liczyć, że UE za nas zadba o nasze interesy. W Unii silni narzucają zasady - to pokazuje nam każde istotne starcie.

JAK PAŃSTWO OCENIAJĄ ZAPOWIEDZI LIKWIDACJI KOPALŃ I ZAKAZU OPALANIA WĘGLEM GOSPODARSTW DOMOWYCH?

Krzysztof Śmiszek (Wiosna)
Do 2035 roku należy zamknąć kopalnie. Większość partii politycznych mówi naszym językiem. Dlatego że 50 tys. osób rocznie umiera z powodu spalania węgla. Nie możemy pozwalać sobie na to, żeby tyle osób umierało z powodu gospodarki węglowej. Trzeba od niej odejść. To jest nieuchronne.

Paweł Kukiz (Kukiz'15)
To jest powtórzone wcześniejsze pytanie. Tracimy czas. Polska energetyka jest historycznie oparta na węglu i powtarzam - Niemcy spalają dwa razy więcej węgla, niż Polacy. Wprowadźmy nowe technologie ograniczające wydzielanie CO2. Żadnej kopalni nie dam zamknąć.

Jadwiga Wiśniewska (Prawo i Sprawiedliwość)
Polityka klimatyczna UE jest bardziej restrykcyjna, niż porozumienie paryskie. Musimy wiedzieć o tym, że musimy mówić o sprawiedliwej transformacji klimatycznej, która da wsparcie regionom przechodzącym transformację - jak np. Śląsk. Propozycje KE i Wiosny to zimne i zagrzybione domy Polaków. Nie da się szybko odejść od węgla.

Riposta Krzysztofa Bosaka
Ceny prądu w Polsce rosną, a media cenzurują informacje, że to z powodu działań UE. Ale jest jeszcze jedna informacja, która jest w Polsce cenzurowana - związana z ustawą 447 i ogromnymi roszczeniami majątkowymi ze środowisk amerykańskich w stosunku do Polski. Chciałem wręczyć pani poseł taki znaczek. Proszę to wpiąć, jeżeli jesteście państwo przeciwko tej ustawie. (Bosak wręczył plakietkę Wiśniewskiej)

Jan Olbrycht (Koalicja Europejska)
Od wielu lat posłowie KE starają się chronić polski przemysł. Jesteśmy świadomi konsekwencji, które mogą się pojawić. Przecież kopalnie są zamykane. Nazywa się to wygaszaniem, ale są zamykane. Na czym polega ta polityka? To uzależnienie energetyczne od innych państw.

Riposta Jadwigi Wiśniewskiej
Pan Bosak znany gadżeciarz posługuje się sloganami. Trzeba wiedzieć, że system handlu emisjami nałożył obowiązek związany z podnoszeniem cen. To jest źródło podwyżek - polityka klimatyczne UE.

Adrian Zandberg (Lewica Razem)
Sprawę trzeba wziąć od kluczowej strony - elektrowni. Mamy realne wyjścia i jedno bajkowe. Bajkowe to opowieść o przerzuceniu się na gospodarkę z odnawialnymi źródłami energii. Możemy przejść na gaz, to jest gaz rosyjski. I wreszcie możemy zdecydować się na energetykę jądrową. To nie jest dobra opcja, ale jest najmniej zła.

Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Mamy rekordowy import węgla, ceny energii rosną. Opinii publicznej nie podaje się informacji, że rosną z powodu działań UE. Kopalnie są zamykane. My jesteśmy przeciwni takiej polityce. Pakiet energetyczno-klimatyczny powinien zostać natychmiast przez Polskę wypowiedziany. Pytania zostały ułożone w sposób wygodny dla rządu, żeby wyszło, że rząd nie zamyka kopalni.

Riposta Adriana Zandberga
Nie ma żadnych podstaw do roszczeń, o których parę osób mówi na sali. Jedyny problem jest taki, że PiS stchórzyło i nie przeprowadziło ustawy reprywatyzacyjnej, by to przeciąć. Ale ta sprawa jest już rozstrzygnięta.

SWOBODNE WYPOWIEDZI

Paweł Kukiz (Kukiz'15)
Macie do wyboru wyjście Polski z UE, czyli wejście pod but Moskwy. Drugie wyjście to trwanie w eurokołchozie na dotychczasowych zasadach. Jest trzecia droga - droga K'15 - Polski w Europie i Europy dla Polski. Europy dla ojczyzn.

Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Konfederacja to porozumienie dumnych Europejczyków, Polaków, którzy są gotowi bronić swojej wolności, niepodległości na każdym forum, także w PE. Jesteśmy koalicją propolską. Zrzeszamy siły, które kierują się poświęceniem dla ojczyzny.

Krzysztof Śmiszek (Wiosna)
Jestem Polakiem, Europejczykiem i tak jak większość Polek i Polaków, jestem dumny, że jesteśmy w UE. 26 maja podejmiemy decyzję, czy patrzymy w przyszłość, czy będziemy kłócić się o przeszłość, o pieniądze, o rzeczy, które Polaków nie obchodzą. Polaków obchodzi zdrowie, czyste środowisko i sytuacja młodzieży.

Jan Olbrycht (Koalicja Europejska)
Szanowni państwo, apeluję, by państwo na zimno ocenili, kto tak naprawdę jest w stanie zabezpieczyć silną pozycję Polski w Europie. Kto jest racjonalny, pragmatyczny. Jest to możliwe, jeśli zagłosujecie na KE. Ważne, jest żebyśmy też zmienili rząd, a pierwszy krok już za dwa dni.

Adrian Zandberg (Lewica Razem)
Zamiast walczyć z Europą, trzeba po prostu umieć się dogadać i wynegocjować dla Polski rzeczy, które są dla nas ważne. Wyższe płace, tańsze mieszkania dla młodszych ludzi, bezpłatne leki na receptę. Jeżeli ten program państwu odpowiada to głosujcie na Lewicę Razem.

Jadwiga Wiśniewska (Prawo i Sprawiedliwość)
Tylko PiS może zagwarantować państwu dojście do europejskiego poziomu życia. 26 maja możemy obronić nasze prawa. Zapraszam państwa, żebyście poszli na te wybory i opowiedzieli się po stronie naszych wartości. Przedstawiciele PiS w PE stoją po stronie polskich spraw. Tylko PiS może zapewnić państwu odmowę wypłaty roszczeń żydowskich.

Trwa głosowanie...

Czy będziesz głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Dowiedz się więcej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-05-24T14:17:07 02:00, niepatriota:

Zwolennikom PiS i Konfederacji polecam lekturę;

https://www.rp.pl/Gospodarka/305239860-Schengen-tylko-dla-wybranych-krajow.html

Bawcie się dalej.

Ciesze sie ze w naszym wojewodztwie PIS przegralo. Napewno Komisja Europejska to doceni przy podziale srodkow unijnych. Podlaskiemu, Podkarpackiemu i innym faszystowskim regionom którzy glosuja przeciw europejskim wartosciom nie dadza juz nic. Dzis wygrywamy na Zachodzie, a na jesieni w calym kraju! Brawo dla Pana Schetyny i Pana Biedronia!

G
Gość
Czy będziesz głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

90% tak

Ale z was marzyciele.Faktycznie pójdzie 30-35%
n
niepatriota
Zwolennikom PiS i Konfederacji polecam lekturę;

https://www.rp.pl/Gospodarka/305239860-Schengen-tylko-dla-wybranych-krajow.html

Bawcie się dalej.
G
Gość
2019-05-24T09:52:32 02:00, Gość:

Dla mnie PiS jest póki co jedyną odpowiednią opcją która powinna sprawować realną władze. Ma osiągnięcie w gospodarce nie zamiata afer pod dywan o czym świadczy afera z misiewiczem czyli potrafią rozliczać swoich. Walczy o reparacje dla naszego kraju za zniszczenia w czasie II wojny światowej. W przeciewieństwie do PO,PSL,SLD. Kogo oni mają na listach. Cimoszewicza, który potrąca ludzi. Teraz przecież wychodzi na jaw jak za PO przyzwalano na wyłudzanie VAT. To jest środowisko kryminogenne. Na plakatach pani Skrzydlewska jest z prezydent Łodzi Zdanowską, która jest skazana prawomocnym wyrokiem sądu.Tak wyglądały ich rządy że mieliśmy najdroższe stadiony i autostrady w europie. Na dodatek ta "opozycja" chce sparaliżować państwo wzniecając niepokoje np strajki nauczycieli lub wykorzystując do tego osoby niepełnosprawne. Pamietacie jak za rządów SLD i PO było dwu cyfrowe bezrobocie? Chcecie aby to wróciło? Mało tego członkowie koalicji europejskiej popierają ACTA 2. Na ludzi od Korwina też radzę uważać bo są prorosyjscy. Tu mówią że są za wolnym rynkiem, a z kolei popierają Putina, który z kolei popiera Maduro skrajnego komuniste z Wenezueli. Dziwna mieszanka

marzyciel

Z
Zosiek
2019-05-23T23:31:28 02:00, T.:

Konfedereacja! Jedyna propolska koalicja ! Inaczej za 5 lat obudzimy się z ręka w nocniku mając , jako jeden z landów tego eurokolchozu !

Koalicja oszołomów i użytecznych idiotów Kremla. Taka prawicowa wersja Wiosny. Nie wiem, jak po 30 latach post-PRLowskich rządów można mieć tak zamydlone oczy.

Konfederacja chciałaby Polski niezależnej od nikogo, ale nie chcą za to zapłacić żadnej ceny. Chcą wszystkich korzyści i żadnych kompromisów, a tak sję po prostu nie da, kiedy jesteśmy otoczeni przez większe i póki co silniejsze państwa, którym Polska przeszkadza w ich interesach. PO najchętniej włączyliby nas do strefy wpływów Niemiec i neokarolińskiego imperium jakie starają się zbudować, podczas gdy PiS woli zacieśniać więzi z USA, które są daleko i którym nie zależy tak bardzo na wpływach w Polsce jak Rosji i Niemcom. Czego chce Konfederacja? Jaki ma plan? Otóż nie ma żadnego, gdyż doskonale wiedzą, że nie mogą liczyć na wygraną i nie mają wpływu na politykę zagraniczną, dlatego obrzucają błotem rozwiązania obu tych partii, nie proponując żadnych konkretów. Gdyby rzeczywiście zależało im na Polsce, to musieliby niechętnie poprzeć politykę zagraniczną PiSu lub zaproponować inne, realne rozwiązanie które zagwarantuje Polsce niepodległość. Poza nic niewartymi sloganami o "Europie suwerennych państw" nie mają żadnych propozycji rozwiązania tego problemu.

Dlatego nazywam ich oszołomami. Im zależy tylko na trwałym zaistnieniu w polityce, o wyjściu z bezmandatowego cienia.

T
T.
Konfedereacja! Jedyna propolska koalicja ! Inaczej za 5 lat obudzimy się z ręka w nocniku mając , jako jeden z landów tego eurokolchozu !
K
Kasia
Bosak pozamiatał. Nie mam wątpliwości by głosować na Konfederację.
Wróć na i.pl Portal i.pl