Wybory prezydenckie 2020: Oficjalne i ostateczne wyniki pierwszej tury. Dane PKW. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski w drugiej turze! Relacja

Trwają wybory prezydenckie 2020. W pierwszej turze największe poparcie zdobył Andrzej Duda. Urzędujący prezydent Polski zdobył 43,5 proc. głosów. Oznacza to, że czeka nas druga tura. W niej kontrkandydatem Dudy będzie Rafał Trzaskowski, który uzyskał wynik 30,46 proc. Na trzecim miejscu uplasował się Szymon Hołownia, a na czwartym Krzysztof Bosak. PKW podała oficjalne i ostateczne wyniki pierwszej tury wyborów prezydeckich.

Wybory prezydenckie 2020

Oficjalne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich

 1. 43.51%
 2. 30.47%
 3. 13.87%
 4. 6.78%
 5. 2.36%
 6. 2.22%
 7. 0.23%
 8. 0.17%
 9. 0.14%
 10. 0.14%
 11. 0.11%

Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza

We wtorek rano PKW podała ostateczne i oficjalne wyniki I tury wyborów prezydenckich

W pierwszej turze wyborów prezydenckich zwyciężył Andrzej Duda, na którego zagłosowało 43,5 proc. Na Rafała Trzaskowskiego oddano 30,46 proc. głosów. Wyniki wszystkich kandydatów prezentują się następująco:

 • Andrzej Duda - 43,5 proc.
 • Rafał Trzaskowski - 30,46 proc.
 • Szymon Hołownia - 13,87 proc.
 • Krzysztof Bosak - 6,78 proc.
 • Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,36 proc.
 • Robert Biedroń - 2,22 proc.
 • Stanisław Żółtek - 0,23 proc.
 • Marek Jakubiak - 0,17 proc.
 • Paweł Tanajno - 0,14 proc.
 • Waldemar Witkowski - 0,14 proc.
 • Mirosław Piotrowski - 0,11 proc.

Frekwencja wyniosła 64,51 proc.

Źródło:
TVN 24

Wybory prezydenckie 2020. Najważniejsze informacje z 29 czerwca

20:10

W strugach deszczu Grudziądz powitał Rafała Trzaskowskiego, kandydata który wszedł do drugiej tury wyborów prezydenta RP. Na Rynku pojawiło się sporo mieszkańców.

17:01 OBWE o wyborach w Polsce

16:45 Trzaskowski wygrał w Niemczech

Za naszą zachodnią granicą zwyciężył kandydat Koalicji Obywatelskiej. Trzaskowski zdobył 52,5 proc. głosów. Na drugim miejscu Andrzej Duda z wynikiem 19,9 proc.

16:28 Będzie debata? Rafał Trzaskowski wyraża gotowość

16:15 Odezwa Rafała Trzaskowskiego do wyborców rozsianych na całym świecie

15:37 Apel Radosława Sikorskiego

15:30 A tak wyglądało spotkanie Rafała Trzaskowskiego z mieszkańcami Brodnicy

15:05 Andrzej Duda w Kwidzynie: Załatwiam polskie sprawy, bo serce mam polskie

"100 mld złotych wypłaca się na ratowanie miejsc pracy. Tylko w Kwidzynie i okolicach zostało ochronione 4,5 tys. miejsc pracy. Wrócimy na drogę dynamicznego rozwoju i przyspieszymy, taką politykę chcę prowadzić. wielkie inwestycje to unowocześnianie Polski. Także Kwidzyn skorzysta na CPK, będzie połączony z Warszawą szybką koleją. Chcemy, by Polska stawała się dostępna z każdego miejsca."

14:51

Andrzej Duda dotarł do Kwidzyna, spotkanie z mieszkańcami rozpoczął od wytłumaczenia się ze spóźnienia. Prezydencki Dudabus miał problemy z dojazdem, bowiem drogę zablokował tir.

14:32

Kiedy w całej Polsce będzie trwała cisza wyborcza przed II turą wyborów prezydenckich, w tym samym czasie na Jasnej Górze w Częstochowie będą odbywały się uroczystości związane z doroczną pielgrzymką Radia Maryja. Organizatorzy spodziewają się 100 tys. uczestników, regularnie w wydarzeniu biorą udział także politycy PiS-u. Nabożeństwu przewodniczyć ma znany z politycznych komentarzy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, a głos zabierze na pewno także o. Tadeusz Rydzyk. Czy w takich warunkach uda się utrzymać ciszę wyborczą?

13:48

Wyraźna dominacja Andrzeja Dudy jeśli chodzi o wyniki w poszczególnych powiatach. Bastiony Rafała Trzaskowskiego to Warszawa, Poznań oraz Trójmiasto, ale w zdecydowanej większości powiatów w pierwszej turze zwyciężył urzędujący prezydent.

13:32

Spływają informacje o wynikach głosowania w poszczególnych krajach za granicą. Rafał Trzaskowski wygrał m.in. wśród Polonii mieszkającej w Belgii, Norwegii, czy Irlandii.

13:22

Spotkam się z moimi współpracownikami i z nimi skonsultuję jak zachowamy się przed drugą turą wyborów – powiedział Szymon Hołownia. Były niezależny kandydat na prezydenta dodał, że z jego perspektywy jego ruch powinien przedstawić własne postulaty przed kandydatem, który „będzie reprezentował w drugiej turze tę część, z którą można wiązać jakieś nadzieje dla Polski”. - Zieloność, solidarność, kwestie samorządności, kwestie bezpieczeństwa i zadać pytanie, czy to są też jego postulaty, czy byłby w stanie je realizować. Jeśli odpowie twierdząco, to będzie to wskazówka dla każdego z nas. My nie wystąpimy w całości i nie poprzemy tego ani innego – podkreślał Hołownia.

Źródło:
TVN 24

12:53

Dzisiaj najważniejsze jest w słuchanie się w głos wszystkich obywateli, którzy chcą zmiany. I są propozycje programowe, nie tylko u Szymona Hołowni, ale również u innych kontrkandydatów, które ja traktuje jak swoje, dlatego że one dokładnie się zgadzają z moim programem – mówił Rafał Trzaskowski podczas wiecu wyborczego w Płocku. Jako przykłady wymieniał brak zgody na podnoszenie podatków, pomoc przedsiębiorcom, konkretne propozycje dla polskiej wsi czy walka o to, żeby nikt nie był dyskryminowany. - Właśnie poprzez zbudowanie wspólnego programu dla wszystkich, którzy chcą zmiany będę się starał przekonać, że warto oddać głos na kandydata zmiany, a nie kandydata partii rządzącej – podkreślał kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta.

Źródło:
TVN 24

12:38

Andrzej Duda jest już w Brodnicy, gdzie bierze udział w uroczystości wręczenia nominacji generalskich gen. dyw. Krzysztofowi Królowi, zastępcy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, oraz płk. Jarosławowi Stockiemu, szefowi Zarządu OPBMR w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

.

12:14

Robert Biedroń podczas konferencji prasowej w Warszawie podsumował swój udział w wyborach prezydenckich. Dał też do zrozumienia, że w drugiej turze poprze kandydata Koalicji Obywatelskiej. - Z Rafałem Trzaskowskim nie we wszystkim się zgadzamy, ale łączą nas pewne wspólne wartości. Będziemy o tych różnicach i punktach wspólnych rozmawiać. Na szali leży dobro Polski - mówił. Poinformował również, że jesienią odbędzie się kongres założycielski nowej partii, która powstanie po połączeniu się SLD oraz Wiosny.

Jestem dumna z Roberta Biedronia, bo miał odwagę wystartować w wyborach prezydenckich w najbardziej homofobicznym kraju w Europie - tak z kolei wynik kandydata Lewicy komentuje posłanka Joanna Scheuring-Wielgus.

11:50

Prezydent Andrzej Duda z żoną głosowali wczoraj w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 79 w Zespole Szkół nr 5. przy ul. Mackiewicza w Krakowie. W OKW 79 głosowali m.in. mieszkańcy ul. Bursztynowej, a więc rejonu, w którym Andrzej Duda mieszkał z rodziną zanim przeniósł się do Pałacu Prezydenckiego. Dawni sąsiedzi prezydenta nie byli dla niego jednak zbyt łaskawi, gdyż większość ich głosów trafiła do innych kandydatów - zwyciężył tam wyraźnie Rafał Trzaskowski.

11:40

Gmina Kulesze Kościelne zwyciężyła w woj. podlaskim w profrekwencyjnej akcji MSWiA "Bitwa o wozy" - podaje Polsat News. 1 749 mieszkańców Do urn poszło tam 71,92 proc. mieszkańców, wydano 1749 ważnych kart do głosowania. Zwyciężył zdecydowanie Andrzej Duda, który uzyskał 82,75 proc. głosów, za obecnie urzędującym prezydentem znaleźli się Krzysztof Bosak (7,67 proc.) i Szymon Hołownia (3,81 proc.). Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 2,71 proc. wyborców z gm. Kulesze Kościelne.

Z kolei w woj. zachodniopomorskim akcja MSWiA mogła pomóc Rafałowi Trzaskowskiemu. Wóz strażacki wygrała tam gmina Rewal, w której na kandydata Koalicji Obywatelskiej zagłosowało 45 proc. uprawnionych do głosowania. Andrzej Duda uzyskał 29 proc. głosów. W tym przypadku wysoka frekwencja to jednak zasługa nie tylko mieszkańców gminy, ale także turystów, którzy zabrali ze sobą zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania.

11:27

Rafał Trzaskowski na trasie swojej kampanii zrobił przystanek w Gąbinie w woj. mazowieckim.

11:23

Ze strony centrali partii nie powinny być kierowane jakiekolwiek rekomendacje w przedmiocie sposobu głosowania. Ludzie mają swoje rozumy. Osobiście, jako lider bialskopodlaskiego PSL, nie wyobrażam sobie jednak czytelnego i jednoznacznego poparcia mojej formacji dla Rafała Trzaskowskiego. To dla naszego elektoratu kandydat z innego świata – metropolitalny, ostentacyjnie liberalny. W tego rodzaju wyborach ludzie zwracają też uwagę na sferę aksjologiczną. Trudno o poczucie wspólnoty wartości, gdy kandydat w programie wyborczym unika słowa „rodzina”, tytułując dedykowany jej rozdział niejednoznacznymi zamiennikami – „My i nasi najbliżsi” – mówi Przemysław Litwiniuk, prezes Zarządu Powiatowego PSL w Białej Podlaskiej, członek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego PSL w Lublinie.

11:17

Andrzej Duda jest już w Rypinie, gdzie trwa kolejne spotkanie z wyborcami. Transmisja na żywo poniżej.

11:10

Ciekawy głos drugiego z lewicowych kandydatów. Waldemar Witkowski, lider Unii Pracy, nie wykluczył, że w drugiej turze poprze Andrzeja Dudę. - Na początku to kandydat musi się zwrócić do nas o poparcie. 7 lipca mamy zarząd i wówczas zdecydujemy, kogo ewentualnie poprzemy. Na razie nie wykluczam żadnego rozwiązania, w tym, że poprzemy Andrzeja Dudę. Przecież takie ustawy jak te dotyczące 500 plus, czy wzrostu płacy minimalnej są prospołeczne i odbieram je pozytywnie. Ale w PiS są też rzeczy, których nie akceptuję. Nadal będę walczył o obniżenie czasu pracy Polaków, bo nie może być tak, byśmy pracowali dłużej niż mieszkańcy innych krajów - powiedział.

10:59

Godziszów to lubelska gmina, na którą co wybory kierowany jest wzrok, bo podczas referendum unijnego niemal wszyscy głosujący zagłosowali przeciwko wstąpieniu Polski do UE. Tę sytuację chciał zmienić Szymon Hołownia. Jako jedyny kandydat na prezydenta pojechał do Godziszowa, gdzie spotkał się z mieszkańcami. Czy to mu pomogło? Wygląda na to, że nie. Na Andrzeja Dudę zagłosowało tu aż 85,75 proc. wyborców, drugie miejsca zajął Krzysztof Bosak, a Hołownia był trzeci.

10:34

Tak wyglądało poranne spotkanie Andrzeja Dudy z wyborcami w Toruniu. Zobaczcie naszą fotorelację.

Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził dziś (29.06) Toruń. Ze swoimi sympatykami spotkał się pod pomnikiem Kopernika. W jego konkurent - Rafał Trzaskowski również pojawi się dziś w naszym regionie. Odwiedzi Brodnicę i Grudziądz. Za dwa tygodnie przekonamy się, który z nich zwycięży. Polecamy: Szczegółowe wyniki I tury wyborów prezydenckich dla ToruniaW poniedziałek, 29 czerwca, Andrzej Duda odwiedził Toruń. Powitał go sam prezydent miasta Michał Zaleski. Przypomnijmy, że przed I turą wyborów prezydenckich ubiegającemu się o reelekcję Prezydentowi RP nie udało się przyjechać do Torunia. Dzisiaj, mimo wczesnej pory, na Rynku Staromiejskim zgromadziło się wielu zwolenników Andrzeja Dudy. Jego ochroniarze nie odstępowali go na na krok. Zobaczcie zdjęcia!Sprawdź: Aktualne wyniki wyborów prezydenckich 2020 w Polsce. Wiemy kto i ile dostał głosów!

Andrzej Duda w Toruniu. Kto był na Rynku Staromiejskim? Zoba...

A Andrzej Duda ruszył już w dalszą trasę Dudabusem. Dziś ma jeszcze zaplanowane spotkania w Rypinie (10.30), Kwidzynie (13.45) i Starogardzie Gdańskim (16.30).

10:26

W Płocku rozpoczęło się spotkanie wyborcze Rafała Trzaskowskiego z mieszkańcami. Poniżej transmisja na żywo.

10:06

PKW podała cząstkowe wyniki z 99,78 proc. obwodów:

 • Andrzej Duda - 43,67 proc.
 • Rafał Trzaskowski - 30,34 proc.
 • Szymon Hołownia - 13,85 proc.
 • Krzysztof Bosak - 6,75 proc.
 • Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,37 proc.
 • Robert Biedroń - 2,21 proc.
 • Stanisław Żółtek - 0,23 proc.
 • Marek Jakubiak - 0,17 proc.
 • Paweł Tanajno - 0,14 proc.
 • Waldemar Witkowski - 0,14 proc.
 • Mirosław Piotrowski - 0,11 proc.

Frekwencja wyniosła 64,4 proc.

10:04

Rozpoczęła się konferencja prasowa PKW. Prawdopodobnie poznamy najnowsze wyniki wyborów prezydenckich. Poniżej transmisja na żywo.

9:41

Rafał Trzaskowski zdecydowanie wygrywa we wszystkich dzielnicach Warszawy. Najmniejszą przewagę nad Andrzejem Dudą kandydat PO uzyskał na Pradze-Północ, natomiast gdyby decydowały tylko Mokotów, Ursynów i Wilanów, to wybory rozstrzygnęłyby się już w pierwszej turze.

9:20

Andrzej Duda pierwszy dzień kampanii przed drugą turą rozpoczął od wywiadu w Polskim Radiu. Wrócił tam do atakowania swojego rywala za tzw. Kartę LGBT i podkreślał, że wspólne wartości łączą go m.in. z Krzysztofem Bosakiem. Zapowiedział, że jest gotowy, by zmierzyć się z Rafałem Trzaskowskim w debacie,

Andrzej Duda w "Sygnałach Dnia" w PR1 o Karcie LGBT:

Ludzie w ogóle nie wyobrażają sobie, żeby mogły być takie rozwiązania w naszym kraju wprowadzone, które są po prostu obce. Większość ludzi tak do tego podchodzi, a kwestia obrony dzieci, ich wychowania. Proszę pamiętać, że polska rodzina, związek między rodzicami a dziećmi, między dziadkami a wnukami w tej polskiej wielopokoleniowej rodzinie jest bardzo silny. Kiedy ludzie sobie wyobrażają, że dziecko mogłoby być adoptowane przez parę jednopłciową, to są zdruzgotani i absolutnie się na to nie zgadzają. To kompletnie nie jest nasz model kulturowy.

9:02

Szef PO Borys Budka zapowiedział, że dziś będzie rozmawiał z wszystkimi pozostałymi kandydatami, by "pogratulować wyniku, podziękować za rywalizację". – Będziemy rozmawiać o wszystkich wariantach. Mnie marzyłoby się, żeby Szymon Hołownia dołączył do nowej Platformy w jakiejś formule bądź byśmy współpracowali, jeżeli będzie tworzył swój ruch – powiedział lider Platformy na antenie TVN24.

08:40

Przypomnijmy, co mówili Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski w czasie wieczoru wyborczego, tuż po ogłoszeniu pierwszych sondażowych wyników:

Andrzej Duda: Jestem państwu wdzięczny. Po pięciu latach dużo więcej osób niż wówczas głosuje na mnie już w pierwszej turze wyborów. Dziękuję za to z całego serca, dziękuję za to zaufanie
Rafał Trzaskowski: - Z takimi wynikami można iść się bić o Polskę..Ten wynik pokazuje jedno, co najważniejsze, że ponad 58 procent naszego społeczeństwa chce zmiany. Do tych wszystkich obywateli chcę jasno powiedzieć, będę waszym kandydatem, będę kandydatem zmiany.

08:20

Brytyjski opiniotwórczy dziennik "The Guardian" pisze dziś o wyborach w Polsce "Od czasu dojścia do władzy w 2015 r. PiS skierował Polskę na kurs kolizyjny z Brukselą w kwestii praworządności. Po tym, jak partia wygrała wybory parlamentarne w zeszłym roku, zwycięstwo Dudy zapewniłoby temu ugrupowaniu wolną rękę do rządzenia przez kilka kolejnych lat." Całość tekstu znajdziecie pod tym linkiem.

08:30

 • Przed II turą najciekawsze jest to, co się stanie z elektoratem Szymona Hołowni - mówi Jarosław Flis, socjolog UJ. - Widać było bowiem, że mamy grupę wyborców opozycyjnych szukających jednak innego kandydata niż z PO.

Prof. Flis podkreśla, że I tura to walka o pole position, a przed II turą obaj kandydaci mają równe szanse. - Walka będzie wyrównana. Każdy jest w stanie powiedzieć, że odniósł sukces - mówi socjolog.

08:15

Gdzie spędził wieczór wyborczy prezes Jarosław Kaczyński? Ponieważ prezesa PiS nie było w sztabie Andrzeja Dudy, dziennikarze pytali o to wczoraj m.in. Ryszarda Terleckiego, szefa parlamentarnego klubu PiS. Udzielił dość zagadkowej odpowiedzi „- Wiem, gdzie jest Jarosław Kaczyński, ale to nie w tej chwili. Pewnie jutro będziecie państwo wiedzieć.”

08:11

Czego możemy się spodziewać w kampanii przed drugą turą? - Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski zaostrzą spór między sobą – zwraca uwagę dr hab. Magdalena Mateja. – Przed nami dwa tygodnie bezpardonowej walki o wygraną, włączą się w nią ministrowie, parlamentarzyści, media publiczne i niepubliczne. Jednocześnie każdy z rywalizujących będzie starał się budować porozumienie z wyborcami pozostałych kandydatów, tak by zachęcić ich do zmiany barw w II turze. Pojawią się obietnice i zapewnienia, np. o zaostrzeniu ustawy aborcyjnej.

08:05

Szymon Hołownia, trzeci wynik w tych wyborach, zapowiada, że ma energię, by stanąć na czele „nowego ruchu”. W czasie wieczoru wyborczego podkreślał, że jest to „wynik jego marzeń”.

„Dlatego pójdziemy teraz dalej. Położymy na stole tematy najbardziej dla nas istotne: zieloną Polskę, Polskę solidarną, wspólnoty samorządowe, Polskę bezpieczną, jaką chciałbym przekazać mojej córce.” –mówił w czasie wieczoru wyborczego.
Hołownia otrzymał 13,7 procent głosów (wg danych z 87% komisji)

07:56

Kampania startuje na dobre. Rafał Trzaskowski informuje o dzisiejszych spotkaniach z wyborcami.

07:20

Robert Biedroń, który uzyskał 2,1 procent głosów(wg cząstkowych wyników z 85% komisji) mówił wieczorem, po ogłoszeniu wstępnych wyników: - To nasze nadzieje i marzenia sprawiły, że uwierzyliśmy w to, że Polska nie jest skazana na prawicę. Zawsze zwyciężamy wtedy, gdy jesteśmy zjednoczeni.

06:23

Państwowa Komisja Wyborcza podała częściowe wyniki pierwszej tury wyborów. Wynika z nich, że Andrzej Duda otrzymał 45,24 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 28,92 proc. Szymon Hołownia zdobył 13,69 proc., Krzysztof Bosak, 6,79 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz 2,46 proc., Robert Biedroń 2,12 proc., Stanisław Żółtek 0,23 proc., Marek Jakubiak 0,17 proc., Paweł Tanajno 0,14 proc., Waldemar Witkowski 0,13 proc. i Mirosław Piotrowski 0,11 proc. głosów.

Wybory prezydenckie 2020: Oficjalne i ostateczne wyniki pierwszej tury. Dane PKW. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski w drugiej turze! Relacja

06:12

W głosowaniu za granicą Rafał Trzaskowski najwięcej głosów otrzymał Czechach. Andrzej Duda wygrywał w głosowaniach w Ameryce Północnej – USA i Kanadzie – tak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej.

05:43

Rozpoczynamy kolejny dzień relacji na żywo z wyborów prezydenckich 2020. Czekamy na wyniki. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak poinformował, że ogłoszenie wyników wyborów prezydenckich będzie możliwe we wtorek lub środę rano.

Wybory prezydenckie 2020. Najważniejsze informacje z 28 czerwca

01:40

Na dziś kończymy już naszą relację z pierwszej tury wyborów prezydenckich. Od rana w specjalnym serwisie wyborczym znajdziecie wszystkie najnowsze i najważniejsze informacje na temat wyborów i wyników. Zgodnie z zapowiedzią PKW oficjalne wyniki wyborów poznamy we wtorek wieczorem lub najpóźniej w środę rano.

01:38

Late poll przyniósł nieznaczną korektę wyników z godz. 21. Wg sondażu Ipsos dla TVP, Polsat i TVN Andrzej Duda uzyskał 42,5 proc. głosów, Rafał Trzaskowski – 30,3. Kolejne miejsca zajęli Szymon Hołownia (13,5 proc.), Krzysztof Bosak (7,1), Robert Biedroń (2,5) i Władysław Kosiniak-Kamysz (2,5). Pozostali kandydaci uzyskali 1,6 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 63,8 proc

01:23

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca. Zmierzą się w niej dwaj kandydaci z największym poparciem. Wg sondażu exit poll będą to Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Dowiedz się, jak głosować w drugiej turze korespondencyjnie i poza miejscem zamieszkania.

01:14

Za nami najdziwniejsze, jak dotąd, wybory w historii III RP. W maseczkach i rękawiczkach, z kolejkami do lokali wyborczych oraz bardzo wysoką, mimo trwającej pandemii, frekwencją.

01:05 Świat o wyborach w Polsce

Najważniejsze stacje telewizyjne, portale i gazety śledziły z i komentowały pierwszą turę wyborów prezydenckich w Polsce. Zwracano uwagę, że choć w stawce było jedenastu kandydatów, to liczyło się tylko dwóch: prezydent Andrzej Duda i jego główny rywal, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wspominano o bardzo wysokiej frekwencji. Jeszcze przed ogłoszeniem wyników pierwszego starcia pisano, że wymieniona dwójka stoczy decydujący bój 12 lipca. Podkreślano, że o wygranej zdecyduje niewielka liczba głosów.

01:01 Konfederacja trzecią siłą?

 • Jesteśmy trzecią siłą polityczną w Sejmie. To dopiero początek naszej pracy. Pokazaliśmy, że możemy przekonać do nas setki tysięcy nowych wyborców - mówił po ogłoszeniu wyników wyborów Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji na prezydenta, który uzyskał 7,4 proc. głosów.

00:45 Hołownia stanie na czele nowego ruchu

Szymon Hołownia, który zdobył trzeci rezultat w głosowaniu zapowiedział stworzenie nowego ruchu obywatelskiego. Poinformował również, jak on i jego zwolennicy zachowają się w drugiej turze wyborów: - W ciągu dwóch dni spotkam się z koordynatorami z całej Polski i z nimi zdecyduję, jak zachowamy się przed drugą turą. Tak powinno się robić w ruchu, w którym szanuje się ludzi. Moja intuicja jest taka, że powinniśmy przed kandydatem w drugiej turze położyć ważne problemy dla Polski i zadać pytanie, czy to są również jego postulaty. Jeżeli odpowie twierdząco, będzie to wskazówka dla każdego z nas. Każdy z nas jakieś decyzje w drugiej turze musi podjąć i chcielibyśmy wiedzieć, czy łączy nas coś merytorycznego.

00:26 Komu będzie łatwiej zdobyć głosy w drugiej turze?

Ostatecznego rezultatu pojedynku Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego nie można teraz przewidzieć. Andrzej Duda potrzebuje mniejszej liczby dodatkowych głosów, jednak Rafałowi Trzaskowskiemu łatwiej będzie głosy zdobywać - uważa dr hab. Michał Wenzel z Uniwersytetu SWPS. Ostatnie sondaże przedwyborcze pokazywały, że wyborcy wszystkich głównych kandydatów chętniej oddadzą głosy na Trzaskowskiego w drugiej turze. Dotyczy to nawet elektoratu Krzysztofa Bosaka, odległego ideowo od Trzaskowskiego. Dodatkowo – prezydentowi Warszawy sprzyja dynamika zmian opinii publicznej. W ostatnich tygodniach jego poparcie rosło, podczas gdy prezydent Duda poparcie tracił. Jeśli ten trend się utrzyma – może dojść do zmiany na stanowisku prezydenta RP - dodaje Wenzel.

00:15

W zasadzie żaden polityk nie przegrał tej kampanii, ale przegrała idea kampanii programowej – przekonuje dr hab. Ewa Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak podkreśla, druga tura wyborów bazowała będzie na graniu na naszych emocjach, a o wyniku wyborów zdecydować mogą wyborcy, którzy do tej pory nie brali udziału w życiu politycznym.

23:48

Frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich wg sondażu exit poll dla IPSOS wyniosła 62,9 proc. i była jedną z najwyższych w ostatnich latach. 5 lat temu w 2015 roku do urn poszła zdecydowanie mniejsza liczba wyborców – 48,96 proc. Jeśli chodzi o podział na regiony, najwyższa frekwencja była w woj. mazowieckim 68,1% i lubuskim 65,7%. Najniższa w woj. opolskim 58,3%.

Frekwencja w poszczególnych województwach

 • woj. dolnośląskie – 59,6%
 • woj. kujawsko-pomorskie – 62,9%
 • woj. lubelskie – 62,2%
 • woj. lubuskie – 65,7%
 • woj. łódzkie – 63,2%
 • woj. małopolskie – 64,8%
 • woj. mazowieckie – 68,1%
 • woj. opolskie – 58,3%
 • woj. podkarpackie – 63,6%
 • woj. podlaskie – 61,1%
 • woj. pomorskie – 62,6%
 • woj. śląskie – 62,6%
 • woj. świętokrzyskie – 58,5%
 • woj. warmińsko-mazurskie – 58,4%
 • woj. wielkopolskie – 64,6%
 • woj. zachodniopomorskie – 61,4%

Wybory prezydenckie 2020: Oficjalne i ostateczne wyniki pier...

23:37 To od wyborców Hołowni i Boska zależy w znacznym stopniu wynik II tury

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski zaostrzą spór między sobą, co mnie martwi. Polityka emocjonalna to polityka wyniszczająca, niosąca pustkę. Niestety, przed nami dwa tygodnie bezpardonowej walki o wygraną, włączą się w nią ministrowie, parlamentarzyści, media publiczne i niepubliczne. Jednocześnie każdy z rywalizujących będzie starał się budować porozumienie z wyborcami pozostałych kandydatów, tak by zachęcić ich do zmiany barw w II turze. Pojawią się obietnice i zapewnienia, np. o zaostrzeniu ustawy aborcyjnej. Czy warto organizować drugą debatę telewizyjną? Miałaby ona sens tylko wtedy, gdyby w jej organizację włączyli się wszyscy najwięksi gracze na rynku mediów, jak to bywało poprzednio. Jeżeli za debatę będzie odpowiedzialne tylko TVP, nie ma szans na równe traktowanie obu kandydatów. Jest o co walczyć, wyborców anty-PiS jest więcej niż 50% - analizuje dr hab. Magdalena Mateja, UMK Toruń.

23.25

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak poinformował, że ogłoszenie wyników wyborów prezydenckich będzie możliwe we wtorek lub środę rano.

23.15

Pracownia Kantar dla Faktów TVN i TVN24 zapytała w sondażu wyborców kandydatów, którzy nie weszli do drugiej tury, na kogo zagłosują 12 lipca. Według tego badania Andrzej Duda może liczyć na 45,4 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski na 44,7 proc. 9,9 proc. wyborców nie zdecydowało jeszcze na kogo zagłosuje w drugiej turze.

23.05

Andrzej Duda (wg exit poll) zwyciężył w 12 województwach: kujawsko-pomorskim (39,8 proc.), lubelskim (55,6 proc.), łódzkim (47,7 proc.), małopolskim (46,3 proc.), mazowieckim (41,1 proc.), opolskim (37,1 proc.), podkarpackim (60,6 proc.), podlaskim (49,6 proc.), śląskim (40,9 proc.), świętokrzyskim (56,1 proc.), warmińsko-mazurskim (38,8 proc.) i wielkopolskim (33,6 proc.). Z kolei Rafał Trzaskowski zdobył najwięcej głosów w województwach: dolnośląskim (38,3 proc.), lubuskim (40,9 proc.), pomorskim (42,6 proc.) i zachodniopomorskim (38,1 proc.).

22.54

Rafał Trzaskowski, już z Wołomina, zapowiada ciąg dalszy kampanii wyborczej. - Najbliższe dwa tygodnie musza być o tym, jaka ma być Polska. Nie ma zgody na władzę, która uwłaszcza się na państwie i nie reaguje na afery. Dosyć tematów zastępczych. Będziemy rozmawiali o prawach kobiet, o gospodarce. Rozmawiajmy o problemach, które dzisiaj powinny być rozwiązane - powiedział. Kandydat KO chce debaty z prezydentem i dyskusji o gospodarce oraz prawach kobiet.

22.46

Andrzej Duda przed godziną 23 spotkał się z wyborcami, by po raz kolejny podziękować na frekwencję i głosy. Ale nie zabrakło też elementów kampanijnych. - Zaczyna się ten ostateczny etap wyścigu o to, jaka będzie Polska w przyszłości. Rafał Trzaskowski mówił, że podniesienie wieku emerytalnego to wysiłek modernizacyjny. Jak można coś takiego powiedzieć? Zbudowaliśmy fundament życia poprzez programy społeczne. Budżet nie zawalił się ani od 500 plus, ani od obniżenia wieku emerytalnego. Chcę kontynuować politykę godności. Dosyć mówienia, że Polska jest brzydką panną - powiedział prezydent RP.

22.39

Dwa komunikaty, po ogłoszeniu wyników sondażowych, usłyszeli wyborcy Szymona Hołowni. Zwrócił się do nich bezpośrednio Rafał Trzaskowski, który licząc na ich poparcie, chwalił wynik Hołowni i zachęcał do głosowania w drugiej turze. Szymon Hołownia stwierdził natomiast, że nie będzie przekazywał głosów elektoratu. Zapowiedział, że każdy powinien sam zdecydować na kogo będzie głosował 12 lipca.

22:24

Redaktorzy naczelni z całego kraju i zaproszeni goście komentują wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Rozmawiamy o zaskoczeniach i konsekwencjach wyników, zastanawiamy się nad lokalnym kontekstem tych wyborów i kampanii, spoglądamy na możliwe przyszłe scenariusze.

Nasi goście:

 • dr Krzysztof Piekarski, politolog, Uniwersytet Gdański
 • prof. Kazimierz Kik, politolog, Uniwerstytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Redaktorzy naczelni tytułów Polska Press, którzy wzięli udział w spotkaniu:

 • Marek Twaróg, dziennikzachodni.pl
 • Mariusz Szmidka, dziennikbaltycki.pl
 • Stanisław Wróbel, echodnia.eu
 • Sylwia Szewc-Koryszko, kurierlubelski.pl
 • Szymon Kozica, gazetalubuska.pl
 • Tomasz Pietraszak,pomorska.pl, expressbydgoski.pl, nowosci,com.pl
 • Paweł Siennicki, polskatimes.pl

22.12 Emeryci murem za Dudą

Andrzeja Dudę poparło ponad 60 proc. wyborców w wieku emerytalnym. Rafał Trzaskowski otrzymał w tej grupie wiekowej 29,8 proc. poparcia. Emeryci zdecydowanie rzadziej głosowali na pozostałych kandydatów. Jedyną grupą wiekową, w której nie wygrał Andrzej Duda są najmłodsi wyborcy 18 - 29. Tu pierwszą trójkę otwiera Rafał Trzaskowski, który zdobył 23,8 proc. głosów drugie miejsce zajął Krzysztof Bosak (23 proc.), a trzecie Szymon Hołownia z wynikiem 22,3 proc.

22.04 Trzaskowski wygrywa w miastach, Duda na wsi

Z danych sondażu exit poll dla IPSOS wynika, że w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców zdecydowanie zwyciężył Rafał Trzaskowski zdobywając aż 47,2 proc głosów. Andrzej Duda zdobył jedynie 24,7 proc, Szymon Hołownia 14,1 %. W miastach od 200 do 500 tys. mieszkańców również prowadzi Trzaskowski (37,8%) nad Dudą (32%). W mniejszych miastach wygrywa Andrzej Duda, który największe poparcie otrzymał na wsi zdobywając tam 54,7 proc. głosów.

22:01 PKW podsumowuje pierwszą turę

Konferencja Państwowej Komisji Wyborczej po zakończeniu głosowania. Zobaczcie relację na żywo.

21.44 Będzie walka w II turze. Potencjały Dudy i Trzaskowskiego rozkładają się po równo

Jest już jasne, że Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski będą musieli walczyć o dosłownie każdego wyborcę. Wyniki sondażu exit poll z I tury wskazują, że w II turze mogą liczyć na zbliżoną liczbę głosów. Kampania przez najbliższe 2 tygodnie będzie bardzo aktywna, dynamiczna i ostra.

21:35 Władysław Kosiniak-Kamysz rozczarowany

Dziękuję przede wszystkim za to, że byliście ze mną przez te ostatnie osiem, dziewięć miesięcy tej najdłuższej kampanii prezydenckiej w historii, która miała swoje różne zmienne, taki rollercoaster odbył się w tej kampanii. Jest finał - oczywiście nie daje mi on osobiście satysfakcji, nie ma co ukrywać. Wierzę, że to, co robiliśmy przez te ostatnie miesiące, ta propozycja Polski, która nie jest Polską podzieloną, a Polską wspólnotową, która nie ulega bratobójczej walce - na to pytanie zadane dzisiaj naszym rodaków uzyskałem odpowiedź. Może to jeszcze nie ten moment, może to jeszcze nie ta chwila, ale ja dalej wierzę, że to jedyna słuszna droga. Nie wierzę, że z bratobójczej wojny wyjdzie na końcu coś dobrego, ale taka jest decyzja, ja szanuję decyzję moich rodaków - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

21:30 Szymon Hołownia komentuje swój wynik

Czy to jest wynik moich marzeń? Tak, to jest wynik moich marzeń, bo 6 miesięcy temu nikt nie wierzył, że mamy w ogóle szansę. To oznacza, że przekonaliśmy 2,5 mln ludzi do polityki obywatelskiej, która słucha ludzi - mówi do swoich wyborców Szymon Hołownia.

21:25 Rafał Trzaskowski po ogłoszeniu wyników exit poll

Dziękuję Gośce i mojej rodzinie za wytrwałość. Zanim podziękuję całej Polsce chciałem najserdeczniej podziękować Małgorzacie Kidawie-Błońskiej, chciałem podziękować Senatowi Rzeczpospolitej i wszystkim samorządowcom, którzy pokazali charakter. Drodzy państwo, gdyby nie Małgorzata Kidawa-Błońska i wszyscy samorządowcy z charakterem i kręgosłupem, gdyby nie senatorowie, byłoby dawno po wyborach. A dzięki nim mamy szanse wygrać te wybory. Wybory 12 lipca już za dwa tygodnie. To nie będą wybory wyłącznie między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim, to będą wybory pomiędzy polską otwartą, a Polską, która szuka wroga i prezydentem, który próbuje dzielić. To będą wybory pomiędzy tymi, którzy szanują prawa kobiet i tymi, którzy tego nie robią

21:20 Krzysztof Bosak: Wynik ten pozwoli rozwijać Konfederację

Jesteśmy trzecią siłą polityczną w Sejmie. To dopiero początek naszej pracy. Pokazaliśmy, że możemy przekonać do nas setki tysięcy nowych wyborców - mówił po ogłoszeniu wyników wyborów Krzysztof Bosak, kandydat Konfederacji na prezydenta, który uzyskał 7,4 proc. głosów. Więcej szczegółów TUTAJ

21:18 Trzaskowski: Idziemy po wygraną w drugiej turze!

Dziękujemy za każdy głos oddany. Teraz idziemy po zwycięstwo w II turze! Chcę serdecznie pozdrowić Roberta Biedronia i jego wyborców. Walka z wykluczeniem to nasz wspólny program - mówił Trzaskowski.

21:10 Robert Biedroń dziękuje za oddane na siebie głosy

"Chciałbym podziękować za każdy głos. Pokazaliście, jak wam zależy na Polsce równej, sprawiedliwej, nowoczesnej. I za tę wierność naszym ideałom wam dziękuję!"

21:07 Andrzej Duda wygrywa pierwszą turę wyborów

Jestem wdzięczny. Dziękuję za zaufanie. Wynik sprzed pięciu lat pobity o kilka długości. Bardzo dziękuję wszystkim rodakom za frekwencję, gremialny udział w wyborach. Niezależnie od tego na kogo głosowaliście, dziękuję Państwu, że poszliście na wybory. Wygrywam tę pierwszą turę w sposób zdecydowany. Jest potężna, choć to są wyniki o charakterze sondażowym. Gratuluję wszystkim konkurentom, w szczególności Rafałowi Trzaskowskiemu. Trzeba mieć odwagę i determinację, żeby wystartować w wyborach. Dziękuję konkurentom, że uczestniczyli w tej kampanii. Bardzo niewiele dzieli nas z panem Krzysztofem Bosakiem. W bardzo wielu sprawach się zgadzamy. W wielu sprawach chcieliby, żeby było szybciej, radykalniej, zdecydowanie. To są prawa młodości, ale cel jest wspólny: silna, bezpieczna Polska.

21.04

Według sondażu exit poll w pierwszej turze Andrzej Duda, urzędujący prezydent RP, zdobył 41,8 procent głosów, Rafała Trzaskowskiego, kandydata Koalicji Obywatelskiej poparło zaś 30,4 procent wyborców. Trzecie miejsce zajął Szymon Hołownia, kandydat niezależny, który zdobył 13,3 proc. głosów. Na kolejnych miejscach uplasowali się: kandydat Konfederacji, Krzysztof Bosak - 7,4 proc., Robert Biedroń, Lewica - 2,9 proc., szef PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,6 proc., Marek Jakubiak, 0,5 proc., Paweł Tanajno, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek - po 0,3 proc., Mirosław Piotrowski - 0,2 proc.

20:00

Już tylko godzina do zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich. O godz. 21.00 poznamy wyniki sondażowe exit poll, z których dowiemy się kto uzyskał największą liczbę głosów i czy dojdzie do drugiej tury wyborów. Bądźcie z nami, na bieżąco informujemy o przebiegu i wynikach wyborów.

19:12 Świebodzin: Głosowanie w masce przeciwgazowej

W lokalu wyborczym mieszczącym się w budynku Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Sulechowskiej w Świebodzinie, jeden w wyborców przyszedł zagłosować w masce… przeciwgazowej. - Chciałem trochę rozładować atmosferę, aby zrobiło się trochę weselej w tym trudnym dla nas wszystkich czasie związanym z pandemią koronawirusa. Czasami lubię w życiu niekonwencjonalnie podejść do niektórych spraw. Ale oczywiście głosowanie było jak najbardziej na poważnie – tłumaczy pan Jacek, mieszkaniec Świebodzina.

18:45 PKW: 47,49 proc. frekwencji do godz. 17

Frekwencja na godz. 17 wyniosła 47,89 proc. Komisje wyborcze wydały dotąd karty do głosowania 14 166 725 osobom (na 29 582 843 uprawnionych) - podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Dla porównania w wyborach prezydenckich pięć lat temu frekwencja na godz. 17.00 wyniosła 34,41 proc., a całkowita 48,96 proc.

Frekwencja w województwach

Pod względem frekwencji na pierwszym miejscu wciąż jest Mazowsze, gdzie zagłosowało już 51,17 proc. uprawnionych. Na drugim miejscu znalazło się województwo małopolskie z wynikiem 50,27 proc., a na trzecim województwo podkarpackie - 49,19 proc.

Najniższą frekwencję odnotowano w województwach: opolskim - 42,32 proc., warmińsko-mazurskim - 43,06 proc.i kujawsko-pomorskim - 45,51 proc.

Frekwencja w miastach

W rankingu miast na pierwszym miejscu wciąż jest Warszawa z frekwencją na poziomie 54,76 proc. Drugie miejsce zajął Poznań - 53,21 proc., a trzecie Zielona Góra z wynikiem 53,04 proc.

Najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu w Krynicy Morskiej - 73,54 proc. Najmniej w gm. Kolonowskie, w województwie opolskim - 31,21 proc.

Według danych na godzinę 14.00 odnotowano 242 incydenty wyborcze. W Warszawie przewodniczący jednej z komisji wyborczych prowadził samochód pod wpływem alkoholu, został zatrzymany przez policję. Szef PKW mówił też o kilku zdarzeniach związanych z podejrzeniem wyniesienia kart do głosowania z lokali.

Kolejna konferencja PKW odbędzie się po zakończeniu głosowania, o godz. 22.00.

18.00 Wkrótce trzecia konferencja prasowa PKW

Państwowa Komisja wyborcza o 18.30 poda kolejne dane o frekwencji i najnowsze informacje o przebiegu głosowania.

17:55

16:40 8 przypadków łamania ciszy wyborczej na Podlasiu

 • Do chwili obecnej mamy 8 zdarzeń: 6 w kierunku art 67 kw, 1 w kierunku art. 288 kk i 1 w kierunku 495 kodeksu wyborczego - mówi Marcin Gawryluk z zespołu prasowego podlaskiej policji.

16:35 Dziesięć przypadków zakłócania ciszy wyborczej na Podkarpaciu

 • W siedmiu przypadkach zgłoszenia dotyczyły uszkodzenia banerów wyborczych, dwa kolejne - niedozwolonego umieszczenia plakatu i nielegalnego ogłoszenia, a jeden - kradzieży plakatu - poinformowała podkom. Ewelina Wrona.

16:20 Dwa incydenty związane z naruszeniem ciszy wyborczej w Wielkopolsce

W Wolsztynie w sobotę jeździł samochód oklejony plakatem jednego z kandydatów na prezydenta Polski. Z kolei w niedzielę w Rokietnicy jeden z mieszkańców zgłosił, że ktoś powiesił na jego posesji plakat wyborczy. Obiema incydentami zajmuje się policja.

14:30 Pożar w lokalu wyborczym

Przez kilkanaście minut nieczynny był jeden z lokali wyborczych w Grudziądzu. Doszło w nim do pożaru instalacji elektrycznej.

Po oddymieniu i sprawdzeniu pomieszczenia, strażacy zakończyli akcję. Komisja po kilkunastu minutach przerwy wznowiła pracę.

13:50 Rekordowa frekwencja: 24,08 proc. do godz. 12

Do godz. 12 wydano 7 109 803 karty do głosowania - podała Państwowa Komisja Wyborcza podczas drugiej konferencji prasowej. Oznacza to, że głos oddało już 24,08 proc. uprawnionych (łącznie udział w wyborach prezydenckich może wziąć 29 526 533 osoby).

To rekordowy wynik. W wyborach prezydenckich pięć lat temu o godz. 12 frekwencja wynosiła 14,61 proc.

Frekwencja w województwach

Najwyższą frekwencję odnotowano w województwie mazowieckim - 26,36 proc. Na drugim miejscu znalazło się województwo małopolskie z wynikiem 25,32 proc. Trzecie miejsce zajęło województwo podlaskie z frekwencją na poziomie 25,16 proc.

PKW podała też informację o o regionach z najniższą frekwencją. Na ostatnim miejscu znalazło się województwo opolskie z wynikiem 20,6 proc. Przedostatnie miejsce zajęło województwo świętokrzyskie - 22,13 proc. Trzecie miejsce od końca - województwo lubuskie z wynikiem 22,56 proc.

Frekwencja w miastach

Najwyższą frekwencję odnotowano w Warszawie - 29,59 proc., drugie miejsce zajęła Zielona Góra - 28,58 proc., a trzecie Toruń - 28,42 proc.

Ostatnie miejsce w rankingu miast zajął Gdańsk z wynikiem 22,11 proc., przedostatnie miejsce zajęły Katowice - 25,92 proc., a trzecie od końca Lublin z frekwencją na poziomie 26,05 proc.

Do tej pory najwięcej wyborców wzięło udział w głosowaniu Krynicy Morskiej - 53,63 proc. uprawnionych. Najniższą frekwencję odnotowano w gm. Lasowice Wielkie w województwie opolskim - 13,08 proc.

- Incydenty są nieliczne - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Uzupełniono też informacje o nietrzeźwym przewodniczącym komisji wyborczej w Toruniu. Mężczyzna miał ponad dwa promile alkoholu we krwi.

Kolejna konferencja PKW o godz. 18.30

13.00 Druga konferencja prasowa PKW

O 13.30 Państwowa Komisja Wyborcza poda pierwsze dane o frekwencji w wyborach prezydenckich oraz informacje o przebiegu głosowania.

12:15

Głos w wyborach oddał już Rafał Trzaskowski

11:40 Duże kolejki przed warszawskimi lokalami wyborczymi

Wybory prezydenckie 2020: Oficjalne i ostateczne wyniki pier...

10:25 Pierwsze dane o frekwencji poznamy o 13.30

O godz. 13.30 odbędzie się kolejna konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej, na której podane zostaną pierwsze dane o frekwencji. - Wstępnie można powiedzieć, że frekwencja zapowiada się dość duża - powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

10:00 Pierwsza konferencja prasowa PKW

Państwowa Komisja Wyborcza podała pierwsze informacje o przebiegu głosowania. PKW poinformowała, że wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte punktualnie o godz. 7.00.

Do tej pory stwierdzono 93 przypadki uszkodzeń ogłoszeń wyborczych, 28 przypadków naruszenia ciszy wyborczej, 12 przypadków niedozwolonego umieszczenia plakatów wyborczych i 1 przypadek usiłowania udostępniania niewykorzystanych kart innej osobie.

PKW poinformowała też, że przewodniczący jednej z komisji wyborczych w Toruniu pojawił się w lokalu wyborczym pod wpływem alkoholu. Komisja wybrała na jego miejsce nowego przewodniczącego, a sprawą pijanego członka komisji wyborczej zajęła się policja.

W miejscowości Jedwabno w powiecie szczecińskim 26 czerwca został napadnięty mężczyzna, który rozwieszał plakaty wyborcze. Z uszkodzeniami ciała trafił do szpitala.

Łącznie doszło do 8 przestępstw i 159 wykroczeń wyborczych. W pracę przy wyborach zaangażowanych jest 270 policjantów.

9:15 W niektórych miejscach na wejście do lokalu wyborczego trzeba czekać nawet godzinę

9:00 Specjalne zasady na wyborach. Czy trzeba mieć maseczkę i własny długopis? Ile osób może być w lokalu wyborczym?

Po raz pierwszy w historii wybory prezydenckie odbywają się w czasie obowiązywania w Polsce stanu epidemii. Sytuacja jest nadzwyczajna, więc w lokalach wyborczych będą w niedzielę obowiązywały specjalne zasady, które mają uchronić wyborców i członków komisji wyborczych przed dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, zanim udasz się na głosowanie.

8:45 Wiceminister MSWiA: Strażnicy miejscy zrywali plakaty wyborcze. Zostali zatrzymani

Od północy z piątku na sobotę obowiązuje cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia wyborów. Tymczasem jak informuje na swoim Twitterze wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik - „Policja zatrzymała w Wałbrzychu dwóch strażników miejskich. Nieumundurowani strażnicy zrywali plakaty" Chodzi oczywiście o plakaty wyborcze jednego z kandydatów. "W ich nieoznakowanym pojeździe znaleziono ok. 30 zerwanych banerów. Zeznali, że robili to na polecenie przełożonych” dodaje wiceminister. Więcej o incydencie przeczytacie TUTAJ

7:00 Lokale wyborcze otwarte! Rozpoczęło się głosowanie

Rozpoczynają się najdziwniejsze wybory prezydenckie w historii III RP - zawirowania związane z trwającą epidemią koronawirusa sprawiły, że nie udało się ich zorganizować zgodnie z planem w maju, niewiele brakowało, a zamiast do urn, głosy wrzucalibyśmy do skrzynek pocztowych. Ostatecznie korespondencyjnie głosują tylko mieszkańcy dwóch gmin - Marklowic w woj. śląskim i Baranowa w woj. wielkopolskim, a także osoby przebywające na przymusowej kwarantannie. Reszta Polski może dziś swój głos oddać w standardowej procedurze wyborczej. W lokalach wyborczych obowiązują specjalne środki bezpieczeństwa - koniecznie zabierzcie ze sobą maseczkę. Głosować można do godz. 21. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo, na bieżąco będziemy informować o frekwencji, przebiegu głosowania i wyborczych incydentach, a wieczorem - tuż po zamknięciu wszystkich lokali, podamy wyniki exit poll, będziemy też zbierać gorące komentarze publicystów i polityków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl