Wyniki najnowszego sondażu. Czy Polacy popierają zmianę traktatów unijnych? Wiemy, czego domagają się w tej sprawie od rządu

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
Jak wynika z najnowszego sondażu, Polacy oczekują od rządu, że ten nie zgodzi się na zmiany w traktatach unijnych, które proponuje Parlament Europejskich. Przeciw zmianom w traktatach unijnych wypowiada się 52 proc. badanych - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".
Wyniki najnowszego sondażu pokazują, czego Polacy oczekują od rządu Polacy w sprawie zmian traktatów unijnych
Wyniki najnowszego sondażu pokazują, czego Polacy oczekują od rządu Polacy w sprawie zmian traktatów unijnych Fot. Twitter/European Parliament

Czego Polacy oczekują od rządu ws. zmiany traktatów unijnych?

W sondażu United Surveys zadano pytanie o to, "czy polski rząd powinien przyjąć propozycję zmian traktatowych, w tym zrezygnować z zasady jednomyślności (czyli zrezygnować z prawa weta) w przypadkach takich, jak: sprawy zagraniczne, bezpieczeństwo i obrona, jednolity rynek, gospodarka i budżet, kwestia rozszerzenia UE o kolejne kraje".

Ponad 52 proc. Polaków nie chce, aby rząd przyjął propozycję zmian traktatów Unii Europejskiej. Rezygnację z prawa weta popiera z kolei ponad 32 proc. respondentów. 15,2 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

"Propozycje traktatowych zmian szczególnie krytycznie oceniają wyborcy Konfederacji. Przeciw zniesieniu weta jest 98 proc. zwolenników tej partii" - napisano na platformie X RMF FM.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Co o zmianie traktatów unijnych sądzą wyborcy poszczególnych ugrupowań w Polsce?

Jak wyjaśniono, "zmian nie popiera także 74 proc. zwolenników Prawa i Sprawiedliwości, a także głównie osoby o bardzo niskich dochodach, złej kondycji finansowej i przed 30. rokiem życia".

"Zniesienie prawa weta w decyzjach Unii popierają z kolei głównie zwolennicy Koalicji Obywatelskiej (łącznie 67 proc.) i Lewicy (łącznie 79 proc.)" - zaznaczono w komentarzu do wyników sondażu.

"W ostatnim czasie w Unii Europejskiej toczy się zacięta dyskusja na temat przyszłego funkcjonowania Wspólnoty. 22 listopada Parlament Europejski przegłosował sprawozdanie z propozycją zmian traktatowych ograniczających między innymi prawo weta. W głosowaniu 291 europosłów było za, 274 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu" - przypomniano na platformie X RMF FM.

Czy Unia Europejska zdecyduje się na zmianę traktatów?

Jak wyjaśniono, "przegłosowany dokument nie wprowadza jednak żadnych zmian legislacyjnych", bo jest "to zbiór opinii, refleksji, politycznych postulatów".

"Główne zmiany zapisane w dokumencie to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE, m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności - oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwo, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, a także przemysł i edukację" - czytamy na platformie X RMF FM.

Sondaż United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej, Dziennik.pl, RMF FM i RMF24.pl został wykonany w dniach 24–26 listopada na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich Polaków metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) oraz ankiet udostępnianych za pomocą internetu (CAWI).

ag

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl