Spis treści
Egzekucje w Iranie: Najwyższy poziom od 2015 roku
W 2023 roku liczba egzekucji w Iranie osiągnęła najwyższy poziom od 2015 r., według raportu dwóch organizacji pozarządowych z siedzibą w Paryżu, Iran Human Rights i Razem Przeciw Karze Śmierci. „Liczba egzekucji dosłownie wystrzeliła w 2023 roku (…) i przekroczyła poziom 800 po raz drugi w ciągu 20 lat” – wynika z 100-stronicowego raportu.
Egzekucje w Iranie przeprowadzane są przez powieszenie. W zeszłym roku stracono w tym kraju co najmniej 22 kobiety, co jest liczbą najwyższą od 10 lat. Fakt ten dodatkowo potęguje alarmującą sytuację w Iranie.
Kara śmierci jako narzędzie represji politycznych
Raport oskarża władze Iranu o stosowanie kary śmierci jako „narzędzia represji politycznych”. Kontrowersje wywołała śmierć 22-letniej irańskiej Kurdyjki Mahsy Amini we wrześniu 2022 roku. Zmarła ona trzy dni po zatrzymaniu przez policję obyczajową za niezgodnie z przepisami założony hidżab. Według rodziny i działaczy praw człowieka kobieta została pobita na śmierć, czemu zaprzeczają władze irańskie.
Statystyki raportu nie uwzględniają „co najmniej 551 osób zabitych podczas manifestacji lub na skutek pozasądowych egzekucji w więzieniach i poza ich murami”. Fakt ten tylko pogłębia zmartwienie międzynarodowej społeczności na temat sytuacji w Iranie.
Straconi za przestępstwa związane z narkotykami i morderstwa
Z raportu wynika, że wśród straconych w 2023 roku jest co najmniej ośmiu manifestantów, co najmniej 471 osób skazanych za przestępstwa związane z narkotykami i 282 za morderstwo. Iran, gdzie wskaźnik osób spożywających opiaty jest najwyższy na świecie, leży na szlaku dostawy narkotyków z sąsiedniego Afganistanu na Bliski Wschód i do Europy.
Szef Iran Human Rights Mahmood Amiry-Moghaddam wyraził ogromne zaniepokojenie brakiem silnej reakcji na te egzekucje na szczeblu międzynarodowym. Fakt ten "wysyła bardzo zły sygnał władzom» irańskim" - ocenił.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Apel do wspólnoty międzynarodowej
Obie organizacje pozarządowe - Iran Human Rights z siedzibą w Norwegii i Razem Przeciw Karze Śmierci – wezwały wspólnotę międzynarodową, by potraktowały karę śmierci priorytetowo podczas jakiegokolwiek dialogu z przedstawicielami Iranu. Jest to ważny krok w kierunku zapewnienia poszanowania praw człowieka na całym świecie.
W związku z tym, raport z Francji ujawniający alarmujący wzrost egzekucji w Iranie w 2023 roku, jest kolejnym wezwaniem do zintensyfikowania działań na rzecz ochrony praw człowieka. Wszystkie strony muszą podjąć odpowiednie kroki w celu zapobieżenia dalszemu naruszaniu praw człowieka w Iranie.