Wzrost liczby egzekucji w Iranie: Najwyższy poziom od 2015 roku

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
W 2023 roku Iran przeprowadził co najmniej 834 egzekucje, co stanowi najwyższy poziom od 2015 roku. Wzrost ten jest alarmujący i został podkreślony w dorocznym raporcie organizacji pozarządowych Iran Human Rights oraz Razem Przeciw Karze Śmierci.

Spis treści

Egzekucje w Iranie: Najwyższy poziom od 2015 roku

W 2023 roku liczba egzekucji w Iranie osiągnęła najwyższy poziom od 2015 r., według raportu dwóch organizacji pozarządowych z siedzibą w Paryżu, Iran Human Rights i Razem Przeciw Karze Śmierci. „Liczba egzekucji dosłownie wystrzeliła w 2023 roku (…) i przekroczyła poziom 800 po raz drugi w ciągu 20 lat” – wynika z 100-stronicowego raportu.

Egzekucje w Iranie przeprowadzane są przez powieszenie. W zeszłym roku stracono w tym kraju co najmniej 22 kobiety, co jest liczbą najwyższą od 10 lat. Fakt ten dodatkowo potęguje alarmującą sytuację w Iranie.

Kara śmierci jako narzędzie represji politycznych

Raport oskarża władze Iranu o stosowanie kary śmierci jako „narzędzia represji politycznych”. Kontrowersje wywołała śmierć 22-letniej irańskiej Kurdyjki Mahsy Amini we wrześniu 2022 roku. Zmarła ona trzy dni po zatrzymaniu przez policję obyczajową za niezgodnie z przepisami założony hidżab. Według rodziny i działaczy praw człowieka kobieta została pobita na śmierć, czemu zaprzeczają władze irańskie.

Statystyki raportu nie uwzględniają „co najmniej 551 osób zabitych podczas manifestacji lub na skutek pozasądowych egzekucji w więzieniach i poza ich murami”. Fakt ten tylko pogłębia zmartwienie międzynarodowej społeczności na temat sytuacji w Iranie.

Straconi za przestępstwa związane z narkotykami i morderstwa

Z raportu wynika, że wśród straconych w 2023 roku jest co najmniej ośmiu manifestantów, co najmniej 471 osób skazanych za przestępstwa związane z narkotykami i 282 za morderstwo. Iran, gdzie wskaźnik osób spożywających opiaty jest najwyższy na świecie, leży na szlaku dostawy narkotyków z sąsiedniego Afganistanu na Bliski Wschód i do Europy.

Szef Iran Human Rights Mahmood Amiry-Moghaddam wyraził ogromne zaniepokojenie brakiem silnej reakcji na te egzekucje na szczeblu międzynarodowym. Fakt ten "wysyła bardzo zły sygnał władzom» irańskim" - ocenił.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Apel do wspólnoty międzynarodowej

Obie organizacje pozarządowe - Iran Human Rights z siedzibą w Norwegii i Razem Przeciw Karze Śmierci – wezwały wspólnotę międzynarodową, by potraktowały karę śmierci priorytetowo podczas jakiegokolwiek dialogu z przedstawicielami Iranu. Jest to ważny krok w kierunku zapewnienia poszanowania praw człowieka na całym świecie.

W związku z tym, raport z Francji ujawniający alarmujący wzrost egzekucji w Iranie w 2023 roku, jest kolejnym wezwaniem do zintensyfikowania działań na rzecz ochrony praw człowieka. Wszystkie strony muszą podjąć odpowiednie kroki w celu zapobieżenia dalszemu naruszaniu praw człowieka w Iranie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl