Wzrost liczby egzekucji w Iranie: Najwyższy poziom od 2015 roku

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
W 2023 roku Iran przeprowadził co najmniej 834 egzekucje, co stanowi najwyższy poziom od 2015 roku. Wzrost ten jest alarmujący i został podkreślony w dorocznym raporcie organizacji pozarządowych Iran Human Rights oraz Razem Przeciw Karze Śmierci.

Spis treści

Egzekucje w Iranie: Najwyższy poziom od 2015 roku

W 2023 roku liczba egzekucji w Iranie osiągnęła najwyższy poziom od 2015 r., według raportu dwóch organizacji pozarządowych z siedzibą w Paryżu, Iran Human Rights i Razem Przeciw Karze Śmierci. „Liczba egzekucji dosłownie wystrzeliła w 2023 roku (…) i przekroczyła poziom 800 po raz drugi w ciągu 20 lat” – wynika z 100-stronicowego raportu.

Egzekucje w Iranie przeprowadzane są przez powieszenie. W zeszłym roku stracono w tym kraju co najmniej 22 kobiety, co jest liczbą najwyższą od 10 lat. Fakt ten dodatkowo potęguje alarmującą sytuację w Iranie.

Kara śmierci jako narzędzie represji politycznych

Raport oskarża władze Iranu o stosowanie kary śmierci jako „narzędzia represji politycznych”. Kontrowersje wywołała śmierć 22-letniej irańskiej Kurdyjki Mahsy Amini we wrześniu 2022 roku. Zmarła ona trzy dni po zatrzymaniu przez policję obyczajową za niezgodnie z przepisami założony hidżab. Według rodziny i działaczy praw człowieka kobieta została pobita na śmierć, czemu zaprzeczają władze irańskie.

Statystyki raportu nie uwzględniają „co najmniej 551 osób zabitych podczas manifestacji lub na skutek pozasądowych egzekucji w więzieniach i poza ich murami”. Fakt ten tylko pogłębia zmartwienie międzynarodowej społeczności na temat sytuacji w Iranie.

Straconi za przestępstwa związane z narkotykami i morderstwa

Z raportu wynika, że wśród straconych w 2023 roku jest co najmniej ośmiu manifestantów, co najmniej 471 osób skazanych za przestępstwa związane z narkotykami i 282 za morderstwo. Iran, gdzie wskaźnik osób spożywających opiaty jest najwyższy na świecie, leży na szlaku dostawy narkotyków z sąsiedniego Afganistanu na Bliski Wschód i do Europy.

Szef Iran Human Rights Mahmood Amiry-Moghaddam wyraził ogromne zaniepokojenie brakiem silnej reakcji na te egzekucje na szczeblu międzynarodowym. Fakt ten "wysyła bardzo zły sygnał władzom» irańskim" - ocenił.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Apel do wspólnoty międzynarodowej

Obie organizacje pozarządowe - Iran Human Rights z siedzibą w Norwegii i Razem Przeciw Karze Śmierci – wezwały wspólnotę międzynarodową, by potraktowały karę śmierci priorytetowo podczas jakiegokolwiek dialogu z przedstawicielami Iranu. Jest to ważny krok w kierunku zapewnienia poszanowania praw człowieka na całym świecie.

W związku z tym, raport z Francji ujawniający alarmujący wzrost egzekucji w Iranie w 2023 roku, jest kolejnym wezwaniem do zintensyfikowania działań na rzecz ochrony praw człowieka. Wszystkie strony muszą podjąć odpowiednie kroki w celu zapobieżenia dalszemu naruszaniu praw człowieka w Iranie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl