Zakończył się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. Jakie decyzje zapadły?

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Wideo
od 16 lat
W piątek w Brukseli zakończył się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. Co uzgodnili przywódcy 27 krajów członkowskich?

Co ustalono na szczycie UE?

Pomimo długich dyskusji, przywódcom 27 państw członkowskich nie udało się uzgodnić wspólnego stanowiska w sprawie relokacji migrantów. Podczas szczytu przyjęto natomiast konkluzje m.in. o potrzebie dalszego wsparcia finansowego i militarnego Ukrainy ze strony Unii Europejskiej.

Po zakończeniu szczytu na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że unijny szczyt poświęcony był kwestiom bezpieczeństwa, stabilności i spokoju.

– Bezpieczeństwo na naszych granicach i bezpieczeństwo wewnątrz naszych państw, spokój, porządek publiczny - to są wartości, od których wszystko inne się zaczyna. Wartości, od których zaczyna się możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, normalne życie społeczne – powiedział.

Stanowisko polskiego rządu ws. migracji

Szef polskiego rządu zaznaczył, że otwieranie granic musi się odbywać po uwzględnieniu podstawowych potrzeb związanych z bezpieczeństwem.

– Dlatego Polska pozostała przy naszym stanowisku, które zostało określone jako konsensus Rady Europejskiej w 2018 roku, potwierdzony w 2019 roku i do dzisiaj stanowi obowiązujący kanon decyzji politycznych, którymi inne instytucje powinny się kierować – dodał.

Macron musiał wcześniej opuścić szczyt. Co się stało?

Ponadto premier zwrócił uwagę, że prezydent Francji musiał wcześniej opuścić spotkanie unijnych przywódców.

– Prezydent Emmanuel Macron, z którym się dziś rano widziałem, musiał opuścić szczyt wcześniej po to, aby zajmować się tematami ogromnych zamieszek, płonących samochodów, opon, wybijanych szyb, kradzieży, rozbojów i bardzo wielu przestępstw, które teraz mają miejsce we Francji. Plądrowane sklepy, dewastowane restauracje, podpalane radiowozy, barykady na ulicach. Czy taki obraz chcielibyśmy widzieć w Polsce? Czy Polacy tego sobie by życzyli? Myślę, że wszyscy Polacy odpowiedzą - również zwolennicy opozycji, że to nie jest obraz, który byśmy chcieli oglądać – podkreślił.

Mateusz Morawiecki podkreślał jednocześnie, że rząd chce podtrzymać bezpieczeństwo granic. – Bezpieczną politykę migracyjną, taką jaką prowadziła RP w ostatnich latach – mówił.

Szef polskiego rządy wskazywał też, że migracja wiąże się z handlem żywym towarem. – Handel żywym towarem odbywa się poprzez przemytników, różne organizacje pozarządowe, które napiętnowane zostały nawet w oficjalnych raportach wyprodukowanych w Brukseli, choćby Fronteksu. Nie chcemy takich scen na ulicach polskich miast – podkreślił.

Ponadto premier przypomniał konkluzje Rady Europejskiej z 2018 roku. Przypomniał, że była to odpowiedź na ówczesny kryzys migracyjny. Przypomniał, że w 2015 roku sytuacja była „niemal identyczna jak dzisiaj”. Rada UE postanowiła o przymusowej relokacji nielegalnych migrantów. – To jest polityka wymuszona na wielu krajach, w tym Europy Środkowej – dodał.

– Ostatecznie w 2018 roku przyjęto konkluzje, które do dzisiaj obowiązują. Z tamtych błędów wyciągnięto wnioski. Dzisiaj, jeśli nie zajmujemy się przyczynami nielegalnej migracji u ich źródeł, to stworzymy tylko wielką kulką śniegową kolejnych fal migrantów. Otworzymy drzwi, wpłynie cała rzeka nielegalnych migrantów, to z czym mamy dzisiaj do czynienia we Francji czy Szwecji – wskazał premier.

Polska przedstawiła specjalny plan. Czego dotyczy?

Mateusz Morawiecki poinformował też, że Polska podczas szczytu UE przedstawiła plan „Europa bezpiecznych granic”. – Ten plan składa się z kilku prostych punktów, które właściwie spotkały się z pozytywnym oddźwiękiem podczas rozmów, w kuluarach i na sesjach plenarnych – ocenił.

Wymienił także elementy planu zaprezentowanego przez Polskę.

– Po pierwsze, zwiększenie inwestycji dotyczących strzeżenia zewnętrznych granic UE. Po drugie, wzmocnienie Frontex-u tak, by mógł walczyć z przemytnikami ludzi. Po trzecie, przeciwdziałanie masowej emigracji u jej źródeł, czyli w tych państwach, które cierpią dzisiaj też na skutek wielkiej zbrodni kolonializmu. Czy Polska za nią odpowiada? Oczywiście nie. Nie możemy odpowiadać za grzechy innych. Ograniczenie świadczeń socjalnych dla osób niebędących obywatelami Unii i niemających specjalnego statusu uchodźcy z kraju ogarniętego wojną, z Ukrainy, bo taki status Ukraińcy mają. Walka z przemytnikami ludzi, z czarnymi rynkiem – wyjaśnił.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że rozsądna polityka polega na „zmniejszeniu zależności Polski i Unii Europejskiej od reżimów autorytarnych, od surowców naturalnych znajdujących się w państwach, na których nie można w pełni polegać, uzależnienia poszczególnych przemysłów na przykład farmaceutycznego”.

Zaznaczył, że „Polska jest przykładem prowadzenia z sukcesem polityki migracyjnej”. – Jeszcze dziś w nocy wszyscy przyklasnęli, gratulując nam obrony przed sztucznie wywołaną migracją przez Łukaszenkę – powiedział, informując, że na szczycie zapowiedział dalsze umacnianie granicy z Białorusią.

Zwrócił uwagę, że „dzięki faktycznemu zajęciu się uchodźcami z Ukrainy, znaleźli oni u nas pracę, płacą również w Polsce podatki przyczyniając się do rozwoju gospodarczego”. – To jest przykład udanej polityki azylowej, udanej polityki migracyjnej – zaznaczył.

Premier zestawił ze sobą dwa odmienne obrazy. Jako pierwszy wskazał „dzisiejsze przedmieścia Paryża, gdzie są wielkie zamieszki, rabowane sklepów, wybijane szyby, płonące samochody”. Jako drugi obraz wskazał „spokojne polskie miasta, spokojne polskie wioski”. – Jest chyba oczywiste, za którym obrazem się opowiadamy. Polska opowiedziała się za bezpieczeństwem, spokojem i porządkiem publicznym – dodał.

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
FdS
Brawo Polska.
a
asdfasdf
Francja to kraj w którym apoteozą otacza się rewolucję. Więc lud jest uprawniony do palenia, niszczenia i rabowania, bo to jest dobre. Każda rewolucja jest dobra. I tak od dwustu lat.
a
asdfasdf
Na ulicach Paryża jest to co chcieli. A teraz tych bandytów wyślą karnie do Polski. Oczywiście wygra opozycja więc będzimy mieć t o w Warszawie.
M
Musza
Ufff 27:1 .sukces
Wróć na i.pl Portal i.pl