- Przeprowadzono przeszukania w 20 miejscach, będących zarówno lokalami, w których urządzano nielegalne gry na automatach, jak i miejscami zamieszkania podejrzanych, w celu zabezpieczenia automatów do gier, dokumentacji, nośników elektronicznych oraz środków finansowych pochodzących z przestępstwa. Czynności te realizowane były w Gdańsku oraz innych miejscowościach na terenie województwa pomorskiego – relacjonuje prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, która wymienia, że wskutek tych działań, w poczet grożących podejrzanym kar, zabezpieczono m.in. ponad 300 tysięcy złotych, 3 samochody, laptopy, komputery, telefony, a także 53 automaty do gier o łącznej wartości 636 tysięcy złotych oraz gotówkę wyjętą z automatów w kwocie ponad 63 tysięcy złotych.
Efekt działań, przeprowadzonych przez funkcjonariuszy KAS z Pomorskiego Urzędu Celno–Skarbowego w Gdyni przy wsparciu ich kolegów z innych części kraju to zatrzymania 11 osób. Większości z nich grozi do 7,5 roku więzienia za nielegalne urządzanie gier na automatach w celu osiągnięcia korzyści. Do 10 lat grozi z kolei trójce typowanej przez śledczych na przywódców grupy.
Warto nadmienić, że – według prokuratury – w okresie ponad 2 lat w oparciu o sieć salonów prowadzonych na podstawione osoby podejrzani zarobili co najmniej 10 milionów złotych. Mieli oni dzielić się zadaniami w ten sposób, że odpowiedzialność za poszczególne działania np. dostarczanie pieniędzy na depozyty przeznaczone na wypłaty wygranych, pobieranie pieniędzy z automatów do gier, dostarczanie automatów do lokali, konserwacja i naprawa automatów w lokalach, zatrudnianie i nadzorowanie pracowników obsługujących klientów w lokalach.
- Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wobec 3 podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec 7 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu – wymienia Agata Bloch, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku, która zastrzega, że wobec 5 ze wspomnianych 7 osób zastosowane zostały poręczenia majątkowe w kwotach od 5 do 50 tysięcy złotych.
- Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokurator nie wyklucza postawienia zarzutów także innym osobom biorącym udział w nielegalnym urządzaniu gier na automatach – słyszymy.
KRYMINALNE POMORZE - POLECAMY:
