70 lat od śmierci Józefa Stalina. Oto jego największe zbrodnie

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
W dzisiejszej Rosji kult Stalina jest coraz większy. Zbrodniarz wynoszony jest na sztandary przy okazji różnych rocznic, wydarzeń, czy wieców
W dzisiejszej Rosji kult Stalina jest coraz większy. Zbrodniarz wynoszony jest na sztandary przy okazji różnych rocznic, wydarzeń, czy wieców fot. YURI KADOBNOV/AFP/East News
Józef Stalin zmarł 70 lat temu, 5 marca 1953 roku. Ludzie w wolnym świecie odetchnęli z ulgą. Jednak w dzisiejszej Rosji Stalin wciąż jest postacią czczoną. W ostatnich latach coraz bardziej.

Śmierć Józefa Stalina

Dyktator zmarł 5 marca o godzinie 21.50 czasu moskiewskiego w daczy w Kuncewie, po trwającej kilka dni agonii. Władze radzieckie przez cały okres choroby Stalina stwarzały pozory, że przebywał w tym czasie na Kremlu, aby utrzymać mit przywódcy, który miał stale pracować "dla dobra ludzi radzieckich".

W wydanym przez Komitet Centralny Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, Radę Ministrów i Prezydium Rady Najwyższej ZSRR komunikacie o śmierci sowieckiego przywódcy informowano: "Przestało bić serce współbojownika i genialnego kontynuatora dzieła Lenina, mądrego Wodza i Nauczyciela Partii Komunistycznej i narodu radzieckiego".

Śmierć Stalina została wykorzystana przez propagandę komunistyczną. Miliony ludzi w Związku Sowieckim oraz krajach tzw. demokracji ludowej zostały zmuszone do opłakiwania jednego z największych zbrodniarzy w historii ludzkości. Kult Stalina osiągnął swoje apogeum w momencie jego śmierci.

Kult Stalina trwa

Józef Stalin to zbrodniarz komunistyczny, krwawy dyktator i tyran, a jednak wciąż cieszy się w Rosji uwielbieniem. Co więcej, w ostatnich latach intensywnie odradza się jego kult. Dlaczego Rosjanie uważają Stalina za pozytywną postać? W 2019 roku rosyjski dziennik „Kommiersant”opublikował wyniki sondażu przeprowadzonego przez Centrum Lewady. Aż 70% Rosjan pozytywnie ocenia rolę Józefa Stalina w latach 1924-1953. To znaczny wzrost „popularności”, bo w poprzednich latach dyktatora popierało 39% respondentów. Jedynie 19% Rosjan negatywnie ocenia rządy Stalina, a 46% respondentów stwierdziło, że represje stalinowskie były całkowicie lub częściowo uzasadnione.

Ośrodek Studiów Wschodnich zwraca uwagę, że „popularność Stalina w dzisiejszej Rosji na poziomie społecznym ma płytki charakter”, Rosjanie niewiele wiedzą o dyktatorze, a informacje o terrorze i represjach nie przedostają się do sfery publicznej w sposób masowy. Kreml kreuje wąsatego Gruzina na surowego ojca narodu, a tej mitologizacji sprzyja niski poziom edukacji, szczególnie historycznej.

Katarzyna Chawryło z OSW zwróciła uwagę, że „obecne organy państwowe są bezpośrednimi spadkobiercami sowieckich instytucji realizujących politykę terroru (np. NKWD – KGB – FSB), nigdy też nie dokonano lustracji”. Jej zdaniem, Stalin ma mocne poparcie społeczne, bo ludzie nie są zadowoleni z obecnej rzeczywistości, a gloryfikowanie Stalina zaspokaja potrzeby Rosjan, bo kompensuje deficyt poczucia dumy narodowej i wspólnoty.

Lista zbrodni Stalina

Egzekucje przeprowadzane na nastoletnich dziewczynkach. Setki tysięcy Polaków deportowanych na Syberię oraz miliony ofiar głodu na Ukrainie. To tylko niektóre ze zbrodniczych "dokonań" Józefa Stalina. Wśród największych zbrodni wylicza się:

  • Wymordowanie 111 000 obywateli ZSRR polskiego pochodzenia
  • Egzekucje przeprowadzane na dzieciach
  • Deportacje w głąb ZSRR około 320 000 obywateli przedwojennej Polski
  • 700 tysięcy ofiar Wielkiej Czystki
  • Zbrodnię katyńską
  • Wielki Głód na Ukrainie

Katyń i Wielki Głód

Z wielu zbrodni Stalina właśnie te dwie wydają się największymi. Przez dziesięciolecia władze ZSRR i polscy komuniści próbowali zrzucić winę za zbrodnię katyńską na Niemców. Ale to właśnie Stalin 5 marca 1940 roku wydał rozkaz, który zaowocował zamordowaniem prawie 22 000 obywateli przedwojennej Polski. Poza oficerami Wojska Polskiego w dołach śmierci w Katyniu, Charkowie i Miednoje znaleźli się między innymi urzędnicy, policjanci, ziemianie oraz pracownicy służby więziennej.

Z kolei bezwzględna kolektywizacja, prowadzona z rozkazu Stalina na przełomie lat 20 i 30., doprowadziła do klęski głodu w Związku Radzieckim. Katastrofa szczególnie boleśnie uderzyła w Ukrainę. Na domiar złego, gdy okazało się, że kołchozy nie produkują wystarczająco dużo żywności, radziecki dyktator postanowił wykorzystać sytuację i przy okazji rozprawić się z ukraińskim ruchem narodowym.

Wprowadzono drakońskie kary za ukrywanie żywności, a w trakcie brutalnych rekwizycji zabierano chłopom niemal wszystkie zgromadzone zapasy. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Wymierały całe wsie, a kanibalizm stal się prawdziwą plagą. Do dzisiaj nie wiadomo, ile dokładnie ofiar pochłonął Wielki Głód. Według różnych szacunków było to od 4 do nawet 10 milionów istnień ludzkich.

od 16 lat

Źródło: polskieradio.pl, stanwiedzy.pl, ciekawostkihistoryczne.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marcin
W Rosji czczą Stalina a na ukrainie banderę. Zastanawiam się co jest gorsze i dochodzę do wniosku że jedno i drugie to bagno A jedni i drudzy są siebie warci
Wróć na i.pl Portal i.pl