
- Referendum jest największą z możliwych formą demokracji. Każdy kto jest przeciw referendum, albo udaje głupka, albo nie chce przyjąć do wiadomości, że taka sposobność istnieje i korzysta z niej wiele demokracji na świecie - powiedział w rozmowie z portalem i.pl Bogdan Rzońca.
Europoseł PiS odniósł się także do ogłoszonego w niedzielę przez premiera Mateusza Morawieckiego trzeciego pytania referendalnego. Będzie ono brzmiało w następujący sposób: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".
"Chcemy bezpiecznej Polski"
- To pytanie jest bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych potrzeb ludzkości. Jeśli zapytamy ludzi o to, czy chcą mieć za sąsiadów ludzi przywiezionych nie wiadomo skąd i czym, niewiadomego pochodzenia, bez paszportu lub z fałszywym paszportem, być może nawet z uzbrojeniem, to jest to pytanie bardzo zasadne, jest to pytanie o podstawowy byt. Ludzie mają swoje domy, mieszkania, dzieci, utarte szlaki chodzenia do szkół, kościołów, sklepów. Na tych drogach musi być bezpiecznie. Jeśli Polska chce zapytać swoich obywateli, to jest to dowód na to, że my nie boimy się tego typu pytań. My chcemy bezpiecznej Polski. Wszyscy krytycy, którzy będą kontestować to pytanie, będą się tylko ośmieszać. A my dalej będziemy robić swoje - mówił w rozmowie z i.pl europoseł Rzońca.
"Niemcy chcą się podzielić swoim nieszczęściem"
Polityk PiS zwrócił uwagę na to, że pomysł przymusowej relokacji migrantów budzi frustrację w wielu europejskich krajach.
- W Szwecji kobiety, w szczególności blondynki przemalowują włosy, bo boją się wyjść na ulicę, boją się napastników, swoich sąsiadów z Azji, czy Afryki. Niemcy mają wielki problem z ogromną liczbą gwałtów, które są przemilczane, bo nie można o tym mówić w mediach. Nawpuszczali sobie uchodźców i teraz mają z tym ogromny problem. Dlatego chcą się teraz swoim nieszczęściem podzielić. A my mówimy: bardzo dziękujemy, ale najpierw zapytamy się swoich obywateli co o tym myślą - podkreślał Bogdan Rzońca.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
dś