Dziwne zasady ligi
Wszystkie ligi amerykańskie znacząco różnią się od swoich odpowiedników w Europie - zaczynając od draftu, czyli wyboru zawodników z uczelni, kończąc na restrykcyjnych zasadach mających na celu pielęgnowanie równości wszystkich obywateli. W 2021 roku doszło do istotnej zmiany w przepisach piłkarskiej ligi MLS. Postanowiono jeszcze bardziej zadbać o wyrównanie szans czarnoskórych obywateli w kontekście zdobycia nowej pracy.
Jeśli klub piłkarski w MLS chce zatrudnić nowego pracownika (w tym przypadku trenera), musi zostać przeprowadzony konkurs. Jeden z podpunktów jego regulaminu mówi:
Pula finalistów musi obejmować dwóch lub więcej kandydatów z niedoreprezentowanych grup, przy czym co najmniej jeden kandydat musi być czarnoskórym lub Afroamerykaninem.
Klub przeprowadził rozmowy kwalifikacyjne z dwoma czarnoskórymi kandydatami, ale jak się później okazało, jednego z tych spotkań nie można zaliczyć do "spotkania rekrutacyjnego", gdyż kandydat nie był dostępny na to stanowisko. Z racji tego, nie był on zaliczony do "finałowej grupy".
Surowa kara
Wyjściem z sytuacji było zaproszenie innego kandydata z niedoreprezentowanej grupy lub wystosowania pisma do ligi, aby ominąć ten przepis biorąc pod uwagę nietypową sytuację. Liga była jednak nieugięta - klub musi zapłacić 25 tysięcy dolarów kary.
Stanowisko D.C. United
Dla D.C. United priorytetem jest przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami z niedostatecznie reprezentowanych grup na wszystkich stanowiskach kierowniczych, w tym trenerów, w całej organizacji. Ta praktyka spowodowała, że klub ma jedną z najbardziej zróżnicowanych grup przywódczych w Major League Soccer - pisze klub na swojej stronie internetowej.
Nie są to puste słowa - w zarządzie klubu jest między innymi czarnoskóry raper - Yo Gotti oraz zawodnik futbolu amerykańskiego - Mark Ingram II.
REPREZENTACJA w GOL24
