Debata w PE. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej naciska na przyjęcie paktu migracyjnego. Stanowcza postawa europosłów PiS

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
– Czy propozycje Komisji Europejskiej zawarte w pakcie migracyjnym ochronią Europę przede nielegalnymi migrantami? Czy zapewnią bezpieczeństwo Europejczykom? Nie. To są złe rozwiązania – mówiła europoseł Beata Szydło
– Czy propozycje Komisji Europejskiej zawarte w pakcie migracyjnym ochronią Europę przede nielegalnymi migrantami? Czy zapewnią bezpieczeństwo Europejczykom? Nie. To są złe rozwiązania – mówiła europoseł Beata Szydło PAP/EPA/JULIEN WARNAND
W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbywała się debata pt. „Potrzeba szybkiego przyjęcia pakietu w sprawie azylu i migracji”. Głos zabrali m.in. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas, który mówił, że pakt migracyjny trzeba przyjąć jak najszybciej. Innego zdania jest była premier, europoseł Beata Szydło, która podkreśliła, że „Polska nigdy nie zgodzi się na relokację nielegalnych migrantów”. Debata została włączona do porządku obrad na wniosek frakcji EPL, do której należą m.in. partie Donalda Tuska i Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej naciska na przyjęcie paktu migracyjnego

Za debatą o takim tytule opowiedzieli się też socjaldemokraci, mający w swoich szeregach SLD i Nową Lewicę oraz liberałowie (Polska 2050).

Podczas debaty wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas powiedział, że „potrzebujemy europejskiej polityki migracyjnej, potrzebujemy paktu azylowo-migracyjnego i musimy go przyjąć jak najszybciej”.

Dodał, że po przyjęciu paktu powstanie wzmocniony system odsyłania osób, które nie mają podstaw do tego, by ubiegać się w UE o azyl. Wskazał, że obecnie toczą się rozmowy ambasadorów państw członkowskich ws. ostatniego elementu pakietu, tzw. rozporządzenia kryzysowego. – Mam nadzieję, że ambasadorowie rozumieją, że to porozumienie jest nam potrzebne – powiedział.

– Musimy przyjąć ten pakt jak najszybciej, zanim Europejczycy pójdą do urn. (…) Jeśli zwiedziemy, będzie to woda na młyn wrogów demokracji. Jeśli nam się uda, pokażemy, że Europa może się w tej kwestii zjednoczyć – mówił wiceprzewodniczący KE.

Beata Szydło: Polska nigdy nie zgodzi się na przyjmowanie nielegalnych migrantów

Europoseł PiS, była premier Beata Szydło oceniła podczas dyskusji, że propozycje zawarte przez Komisję Europejską w tzw. pakcie migracyjnym są złe.

– Czy propozycje Komisji Europejskiej zawarte w pakcie migracyjnym ochronią Europę przed nielegalnymi migrantami? Czy zapewnią bezpieczeństwo Europejczykom? Nie. To są złe rozwiązania – mówiła.

Podobne propozycje słyszałam jako premier polskiego rządu w 2016 roku, po kryzysie wywołanym przez zaproszenie nielegalnych migrantów przez Niemcy do Europy. (...) Po latach wracamy po raz kolejny do tego samego miejsca: kolejny kryzys migracyjny, tysiące nielegalnych migrantów trafiających do Europy, przemytnicy ludzi, handel ludźmi, organizacje pozarządowe z Niemiec, które finansują ten proceder – wyliczała była premier. Beata Szydło apelowała o postawienie temu tamy i znalezienie rozwiązania, które rzeczywiście pomagałoby potrzebującym.

Wiceprezes PiS podkreśliła, że „Polska chce znaleźć rozwiązania, które będą rzeczywiście pomagały ludziom, którzy tej pomocy wymagają”. – Ludziom, którzy mają trudne życie, którzy uciekają przed wojną. Udowodniliśmy, przyjmując do Polski uchodźców wojennych z Ukrainy, że takie rozwiązania są możliwe. Ale chcę jasno i bardzo wyraźnie powiedzieć: Polska nigdy nie zgodzi się na przyjmowanie nielegalnych migrantów, na relokację nielegalnych migrantów i na absurdalne opłaty za ludzi, którzy mają być relokowani do naszych krajów – podsumowała Beata Szydło.

Patryk Jaki: Pakt migracyjny to projekt ideologiczny mający na celu zniszczenie naszej cywilizacji

Z kolei europoseł PiS Patryk Jaki (Suwerenna Polska) powiedział podczas debaty: „Powiedzmy sobie wprost, jakie są dotychczasowe efekty waszej polityki migracyjnej”. – Dane z waszych państw. W 2021 roku co drugi sprawca agresji seksualnej w Hiszpanii to obcokrajowiec, a co piąty pochodzi z Afryki. W Niemczech w morderstwo zamieszany jest ośmiokrotnie częściej imigrant z Afganistanu i Pakistanu niż rodowity Niemiec. W Niemczech 20 razy -, we Włoszech 17 razy -, w Hiszpanii 14 razy częściej podejrzany o przestępstwo jest Algierczyk, niż rdzenny mieszkaniec tych krajów. Według badań z 2016 r. 72 proc. francuskich muzułmanów chce wprowadzenia szariatu. A wy teraz proponujecie z Tuskiem i PSL-em jeszcze więcej tego, mimo, że mieszkańcy Europy tego nie chcą. Chcą po prostu zatrzymać nielegalną migrację – wyliczał.

– Więc trzeba sobie zadać pytanie, dlaczego forsujecie ten projekt? Bo to projekt ideologiczny mający na celu zniszczenie naszej cywilizacji, chrześcijaństwa, państw narodowych oraz pozyskanie pewnych głosów dla lewicy i liberałów. Za waszą obsesję władzy bezpieczeństwem mają zapłacić wszyscy mieszkańcy Europy. I w związku z tym mam dla was ostatni komunikat: Polacy w referendum zatrzymają wasz pakt migracyjny – dodał Patryk Jaki.

Szef EPL i socjaldemokraci przekonują do przyjęcia tzw. paktu migracyjnego

Manfred Weber, szef największej frakcji w Parlamencie Europejskim - EPL, do której należy PO i PSL, przekonywał do tzw. paktu migracyjnego. – Potrzebujemy mechanizmów solidarnościowych dotyczących rozdzielania migrantów. Potrzebujemy skończyć z zakłamaniem w UE. To jest moment prawdy. Potrzebujemy europejskiego rozwiązania. (...) To jest kwestia historyczna. To prawdopodobnie najważniejsza reforma tej kadencji. Powinniśmy ten temat zamknąć w tej kadencji. Jeśli się to nie uda, to otworzymy furtkę dla populistów i radykałów – mówił.

Przedstawicielka socjaldemokratów Gabriele Bischoff również apelowała o tak rozumianą solidarność. – Nasza polityka migracyjna poniosła klęskę. Czemu? Nie dlatego, że tak dużo osób przybywa, tylko dlatego, że wielu ciągnie korzyści z bycia członkiem Unii Europejskiej, a jeśli chodzi o uchodźców wtedy wolą zostawić problem sąsiadom. (...) Myślę, że brak solidarności to temat, którym musimy się zająć. To musi być w centrum nowego paktu migracyjnego – powiedziała.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl