Decyzja wojewody Łukasza Mikołajczyka o przeniesieniu zakażonych koronawirusem pacjentów do szpitala w Poznaniu pozwoli lepiej zorganizować pracę w placówce, w której aktualnie przebywa 163 mieszkańców. Ośmioro podopiecznych znajduje się w szpitalu pod opieką lekarzy, w tym czworo z nich jest zakażonych koronawirusem.
– Moja decyzja jest podyktowana ochroną życia i zdrowia wszystkich osób przebywających w kaliskim DPS-ie, zarówno pensjonariuszy, jak i personelu. Jeszcze dziś chorzy zostaną przewiezieni do jednoimiennego szpitala w Poznaniu – tłumaczy wojewoda Łukasz Mikołajczyk, który jest również w stałym kontakcie z władzami Kalisza odpowiedzialnymi za funkcjonowanie placówki oraz na bieżąco wspiera jej działanie.
Jak dodaje Tomasz Stube, rzecznik wojewody, placówka w Kaliszu, jak i wszystkie wielkopolskie DPS-y regularnie otrzymują z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu środki ochrony bezpośredniej, m.in. jednorazowe kombinezony, maseczki, rękawiczki i płyny dezynfekcyjne do spryskiwania. Dodatkowy transport środków dotarł w piątek, 17 kwietnia do kaliskiego DPS-u.
Obecnie po akceptacji wojewody w domu pomocy społecznej w Kaliszu pomagają żołnierze 12. brygady WOT. Opiekę nad chorymi wspierają również siostry zakonne.
Wojewoda wydał też decyzje o skierowaniu personelu do pracy w kaliskim ośrodku.
– Sytuacja jest poważna, dlatego podjęliśmy szereg działań, które pozwolą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa na terenie placówki. Kluczowe jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej liczby personelu medycznego, dlatego nie mogłem czekać z tą decyzją – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.
Ponadto wojewoda zwrócił się do przewodniczących Wielkopolskiej Izby Lekarskiej oraz Izb Pielęgniarek i Położonych w regionie z prośbą o przekazanie zapytania członkom Izb o gotowość podjęcia się tego zadania.
Zobacz też: DPS w Kaliszu: Wojewoda podął decyzję o ewakuacji mieszkańców zakażonych koronawirusem
Sprawdź też:
- 50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc nie poznasz!
- 15 kultowych miejsc w Poznaniu, których już nie ma. Pamiętasz je wszystkie?
- Poznań 1948. Zobacz, jak wyglądało miasto 3 lata po wojnie
- Tajemnica podwórka na Jeżycach. Czego nie widzą przechodnie?
- Tak wygląda schron pod zamkiem zbudowany dla Hitlera
- Ściśle tajny obiekt w Biedrusku wyburzony. Co kryła budowla?
Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta
