Młodzieżowe Mistrzostwa Świata IMMAF 2023 rozpoczęły się w środę, 2 sierpnia, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W pierwszym dniu zmagań rywalizowali zawodnicy w wieku 12-13 lat. W kategorii tej reprezentacja Polski nie wystawiała swoich kadrowiczów.
Siedmiu reprezentantów Polski na starcie
W drugim dniu doszło do walk młodzieży w wieku 14-15 lat. W tej kategorii wiekowej wystartowała siódemka młodych zawodników z Polski: Julia Lewandowska, Roksana Piechowiak, Ksawery Mosing, Paweł Lubacz, Iwo Kałuda, Dominik Sitko i Aleksander Szmaj. Polscy reprezentanci stoczyli łącznie 23 walki i 17 z nich wygrali. Starcia rozgrywane były na dystansie jednej 4-minutowej rundy. Po zaciętej, całodniowej rywalizacji Mosing i Szmaj dotarli do finałów i wywalczyli złote medale młodzieżowych mistrzostw świata IMMAF 2023. Spośród dziewcząt na podium stanęła Lewandowska, która zdobyła brązowy krążek.
Wybrańcy trenera Różewskiego w Abu Zabi
Młodzieżowe mistrzostwa świata IMMAF 2023 odbywają się w dniach od 2 do 5 sierpnia w Abu Zabi w hali Mubadala Arena. Zawody zgromadziły 635 sportowców z ponad 40 krajów.
Turniej jest kolejnym międzynarodowym wydarzeniem, w którym bierze udział reprezentacja Polski, ale też pierwszym, na które Stowarzyszenie MMA Polska powołało kadrę kadetów, czyli młodzież od 12 do 17 roku życia. Reprezentanci rywalizują pod wodzę trenera i selekcjonera kadry, Emila Różewskiego.
W trzecim dniu zmagań do rywalizacji przystąpi trójka reprezentantów Polski w wieku 16-17 lat.
Oficjalne wyniki walk Polaków z drugiego dnia mistrzostw:
Dziewczęta:
kategoria 62 kg:
Julia Lewandowska pokonała Kizlarchon Kudratową (Uzbekistan) przez jednogłośną decyzję sędziów, a także pokonała Kseniię Bobrownyk (Ukraina) przez poddanie, balacha, 02:32 oraz przegrała z Brianą Sanchez (USA) jednogłośną decyzją sędziów.
kategoria 52 kg:
Roksana Piechowiak przegrała z Lariah Gill (USA) jednogłośną decyzją sędziów oraz z Kirą Woliaszczenko (Ukraina) również jednogłośną decyzją sędziów.
Chłopcy:
kategoria 44 kg:
Ksawery Mosing pokonał Sama Lyncha (Irlandia) przez jednogłośną decyzję sędziów (10-9) oraz Elnura Mursalzade (Azerbejdżan) przez poddanie, balacha, 02:04, a także Batyrzhana Maszabajewa (Kazachstan) przez poddanie, duszenie zza pleców, 01:58 oraz Perdebeka Orynbassara (Kazachstan) jednogłośną decyzją sędziów i Juliana Santosa (Filipiny) również jednogłośną decyzją sędziów.
kategoria 52 kg:
Iwo Kałuda pokonał Tileka Syrgakowa (Kirgistan) jednogłośną decyzją sędziów, Nijatę Zejnałowa (Azerbejdżan) jednogłośną decyzją sędziów i przegrał z Edwinem Petreą (Rumunia) przez poddanie, balacha, 01:11.
kategoria 57 kg:
Dominik Sitko pokonał Maksima Mhoyana (Armenia) jednogłośną decyzją sędziów, Kabina Benedeka (Węgry) przez poddanie, balacha, 03:25 i przegrał z Saeedem Alnuaimim (ZEA) jednogłośną decyzją sędziów.
kategoria 72 kg:
Aleksander Szmaj pokonał Orela Izmailova (Izrael) przez jednogłośną decyzję sędziów, Ashwina J (Indie) przez poddanie, duszenie trójkątne rękami, 01:02, Obodjona Begmatowa (Uzbekistan) przez poddanie, duszenie zza pleców, 01:05 i Danyło Sywopliasa (Ukraina) jednogłośną decyzją sędziów.
kategoria 77,1 kg:
Paweł Lubacz pokonał Dattatreya Gs (Indie) przez dyskawlifikację, niezrobienie wagi, Ethana Viviersa (RPA) jednogłośną decyzją sędziów i przegrął z Salemem Alhamoudem (ZEA) jednogłośną decyzją sędziów.
Stowarzyszenie MMA Polska, która należy do IMMAF i które powołuje kadrę Polski, powstało w roku 2019. Jest to pierwsza w kraju organizacja powołana do reprezentowania i tworzenia profesjonalnej przestrzeni dla rozwoju amatorskiego MMA. Głównym celem stowarzyszenia jest między innymi dbanie o pozytywny wizerunek MMA, organizowanie zawodów krajowych, powoływanie kadry na międzynarodowe turnieje, a w dalszej przyszłości wprowadzenie tej dyscypliny do grona sportów olimpijskich.
